Pescuit in Oceanul Indian

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Cristi_Aron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 22 Sep 2004, 09:33
Localitate: Bucuresti

Pescuit in Oceanul Indian

Mesaj de Cristi_Aron » 21 Feb 2005, 11:29

Salut!

La inceputul lunii aprilie, voi avea sansa sa petrec o saptamana in Mauritius. :D Bineinteles, o sa fac pe dracu'n patru sa pescuiesc acolo, mai ales ca insula se bucura de o reputatie excelenta in ceea ce priveste aceasta activitate( inclusiv niscai recorduri mondiale). Problema ar fi urmatoarea: ma intereseaza in special baracuda si tarponul :!: (daca o fi pe-acolo) Aveti vreo informatie despre costuri, conditii si eventual modele si patternuri de artificiale? Orice informatie ar fi de maaaaare folos! :roll:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 21 Feb 2005, 13:07

Tarpon n-o sa gasesti acolo. Nu este in Pacific si nici in oceanul indian.
Materialul de pescuit il gasesti pe loc. Adica ti-l imprumuta ghidul care te duce la pescuit. Oricum nu prea vad cine ar vinde in Romania materialul necesar pescuitului in mare sub tropice.

Tudor

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 21 Feb 2005, 13:50

Despre baracuda pot sa spun doar ce am vazut cu ochii mei: dadeau baietzii cu niste pilkere de 20 cm, alb cu galben, cu recuperare rapida si prindeau bucati intre 2-3 kg. Fierbea apa de pesti. Si eu bineinteles nu aveam pilker la mine....

Cristi_Aron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 22 Sep 2004, 09:33
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Cristi_Aron » 22 Feb 2005, 11:46

:D :D :D

Multam' de raspunsuri! Ma rog, imi e de folos mai degraba o idee de preturi pentru trebusoara asta (pescuitul acolo) . Ca daca se cadreaza la bani... la o adica pot sa-mi infig carligul si-ntr-un bocanc pe care sa-l tot scot dintre corali ( :P ) numai sa stau eu cu lanseta in mana in imensitatea aia de ocean. Alternativa ar fi sa ma duc la tratamente spa cu consoarta asa ca.... mai bine bocancul :D !

Serios vorbind, tarpon banuiam ca nu gasesc in partea aia de lume da' poate o sa-mi iau un avat de-acasa pe care sa-l plimb prin piscina hotelului! (asta daca chiar vor fi preturi prohibitive la pescuit)

In rest s-auzim de bine. Aduc si poze daca o sa fie de unde!

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 22 Feb 2005, 21:57

Salut!
O barca pt big game fishing (ton , marlin etc) te costa in jur de 1000 de dulai pe zi. Au ei sculele necesare sau momeala. O barca normala de pescuit e in jur de cateva sute de dolari (depinde de pretentzii). Singurele artificiale pe care merita sa le iei din romania sunt nishte rapale mari albe cu cap roshu. Cand zic mari ma refer la 14 cm +. E cel mai cashtigator wobler in recif. Daca pescuieshti pe stanci sa nu uitzi sa momeshti la greu. In rest localnicii o sa te indrume.
Fir intins!
P.S. Potzi sa itzi iei bota shi mulina de acasa, daca nu e telescopica shi are putere de aruncare de peste 100 de grame sau e facuta pt fir de peste 10 kg. O sa-tzi schimbi acolo rapid parerea despre ce inseamna scule grele! lol

Scrie răspuns