jud. Bacau si Vrancea

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

jud. Bacau si Vrancea

Mesaj de onesti » 05 Noi 2004, 06:58

Ce locuri de pescuit imi recomandati in judetele BC si VN? Frecvent pescuiesc pe cursul Siretului si in baltile si barajele adiacente, la salau, biban, si mai rar caras si crap, dar in ultimii ani rezultatele sunt din ce in ce mai slabe. Sunt pescari pe forum din aceasta zona?
P.S. Pescuiesc in general la blinker, vobler si alte artificiale si m-am "specializat" in clean si biban.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 05 Noi 2004, 14:55

Ce stii despre barajul Valea Uzului? Eu am prins stiuca si clean acolo, acum cativa ani.

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 24 Feb 2005, 10:34

Am pescuit de multe ori pe barajul de la Beresti,Siretul din apropiere,si baltile Costisa.Pe baraj merge avat si salau frumos si mult biban.Baltile sunt terminate de plasele localnicilor,ca si pe Siret de alfel.AQcum au inceputsa-l termine si in baraj asa ca daca nu te grabesti il extermina si acolo. :evil:

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 01 Mar 2005, 16:29

Nick.....vad ca pescuiesti cam in aceleasi locuri pe unde dadeam si eu!!!
N-am mai fost de vreo patru ani pe la bunici!! Eu stau in Bucuresti si de cand cu facultatea n-am mai avut timp sa mai trec pe acolo! Dar acolo pescuiesc de cand aveam 6 ani!!!! Ar fi interesant sa tzinem legatura!!!
De Cracul Mort mai stii ceva!!! Ce se mai ia pe Siret!!! Abia astept sa vin pe-acolo!!! Ultima data am prins niste cleni mari pe Trotus!! Veneau si niste tipi din Onesti cu bicicleta!! Tot la blinkere dadeam!!!
Citeste si ce am scris pe forumul Locuri shi baltzi de pescuit la CLENI PE SIRET!!!!

Sa mai scrii!!!
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 01 Mar 2005, 19:12

Bunicii mei stau in Costisa asa ca pe cracul mort nu am fost niciodata.Ma tenteaza sa ma duc unde se varsa apa de pe canalul de fuga in Siret.Tinem leg poate ne intalnim pe acolo.daca ai pescuit prin zona zi-mi unde si ce-ai prins.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 02 Mar 2005, 09:48

salut Nick!!!! Da, am pescuit chiar in capatul canalului de fuga, acolo unde se creeaza un fel de cascada mica, unde se separa zona betonata a canalului de zona de albie neaosha a raului!!! E zona buna pentru multzi pesti mari: somn, salau, clean!! Din pacate, de cate ori am fost era curentul foarte puternic si nu am reusit sa prind foarte mult peste!! Am prins clean mare la oscilanta si am incercat sa dau dupa salau! Avat n-am prins niciodata pe Siret, desi am auzit ca e zona buna si am si vazut atacuri spectaculoase, dar eram prea pusti sa-mi dau seama ce fel de peste era....oricum era mare!!! :lol: :wink:
Daca as avea masina la bunici m-ar fi mai bine sa pescuiesc la Costisa, deoarece nu trebuie sa mai ocolesc pana la Adjud-Adjudu Vechi-etc-etc pana la barajul de la Beresti!! Din Urechesti, o tai printre dealuri si trec prin Sascut-Orbeni-Beresti si am ajuns pe baraj direct!!!! Tzinem legatura!! Abia astept sa mergem la un pescuit!!

Chiar daca nu mai stiu eu mersul pe-acolo, ca n-am mai fost de vreo 4ani, am prieteni care cred ca au mai fost si mergem impreuna!! Tu ce pesti ai mai luat si la ce??? Sa stiu cu ce sa ma mai pregatesc!!! :lol:
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 03 Mar 2005, 14:13

Dupa cum ti-am spus si anterior am incercat si in balti si pe Siret,dar fiind braconat noapte de noapte de cei de la uzina,mai greu dai de catye un avat.In plus fata de asta iei avat sub porti dar acolo e plin de "pescari" cu gagici si cu manele care daca te-au vazut ca ai prins vin peste tine.De aceea eu prefer sa pescuiesc in baraj unde nu ma clca nimeni pe bataturi si pot sa lansez in liniste.De baza e bibanul,depinde cat de priceput si norocos esti,in fct de asta sunt si marimea lor.Avat se gaseste intr-un relativ belsug.Salau este dar trebuie cautat mai mult.Eu in general dau la lingurite de 2,3,twistere de biban si am cateva voblere de 3-4cm de la salmo.Pana acum mi-au ajuns ca sa am niste partide de pescuit foarte reusite.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

Scrie răspuns