Albele

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 18 Mar 2005, 23:49

Ma intreb cum o fii la Albele cu monstrii aia la 700 de mii taxa?Si nu mai pun la socoteala ca daca da o ploaie mai dai si vreo 2 mil. pe reparatii la masina :D Da' macar la Albele sunt vreo cateva sute de salai asa ca avem ce lua.,d-aia am intrebat de balta asta.Da Doamne sa nu ploua cand mergem la Albele :D

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 18 Mar 2005, 23:54

Cica drumul ocolitor nu este afectat de intemperii! :D


Asa ca ....trebuie gasit!
near the beer

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 18 Mar 2005, 23:57

Da' stii cum e treaba aia,ca fiecare pescar are secretele lui,acuma am ajuns sa tinem secret si drumu' mai "ocolitor" pana la balta :D Nu zicem balta,nu zicem locuri,nu zicem momeli,nu zicem trasee :D Cu riscul de a devia de la subiect. :oops:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Mar 2005, 01:13

hai sa va intarat eu...
am fost duminica trecuta (13-03-05)la albele...am facut masina submarin...(toyota land cruiser modificata off road) asa ca daca nu aveti o masina mai buna si va mai prind niste ploi drumurile alea va vor pune pe ganduri.
revenind la pesti...nu stiu daca pescuitul e permis sau nu, nu ne-a deranjat nimeni... am luat toata balta de la un cpat la altul, si am prins un strapazan de vreo juma' de kil si un novac de 3kg cu jigul de corp. in rest absolut nimic. nu mai era nici un pescar pe balta...si pana sa imi traga strapazanul ala (pe la ora17) eram convins ca au dat cu vreo bomba nucleara in balta ...ca prea nu tragea nimic.dar oricum...situatia se poate schimba radical...deja saptamana asta a fost mai cald..si s-ar putea ca salaul sa inceapa sa atace mai in forta..mai ales ca am vazut niste firfirici de pestisori pe langa mal care pareau sa fuga de ceva...poate de twisterul meu.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

nimic despre pescuit

Mesaj de micutu » 19 Mar 2005, 10:02

Drum ocolitor:
1. Ghimpati la stanga
2. se trece de Vlasin si dupa vreo 3-4km e un indicator de Valea Bujorului
3. se trece de Valea Bujorului si dupa iesirea din sat la vreo 500 metri drumul principal face o curba brusca la stanga, acolo se ia la dreapta pe un drum cu ceva piatra pe el. nu sunt probleme nici si pe cea mai tare ploaie
4. se merge pe acesta avand tot timpul padurea in stanga
5. dupa ce se intra in padure (pe o distanta de cateva sute de metri) drumul o face la dreapta (daca nu ploua, poti face stanga spre balta Petru Rares - cea ieftina) si apoi se intra in satul Petru Rares
6. acest drum a fost facut din banii Dvs. :wink:
7. in sat se tine drumul principal pana la o intersectie unde se face un drum la stanga in panta.
8. aici ai doua optiuni: prima: se coboara pana la stavilar ... in dreapta e balta Albele, iar in stanga e Petru Rares (balta de 400k/24 ore ... in 2004), a doua se merge inainte si se ajunge pe malul celalalt al baltii. pe aici n-am fost niciodata asa ca ...
9. drumul pe langa balta e destul de anevoios daca e putin umed ... pante destul de mari si destule gropi
10. daca ploua e un tractorist care sta cu ochii pe ultima bucata de drum si pentru 200-300k va scoate ... pretul doar l-am auzit, eu am scapat pana cum de aceasta taxa suplimentara.

Sper ca e destul de clar
PS ... din ce am auzit drumul prin Naipu a fost arat in toamna

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 19 Mar 2005, 22:28

Salut Ovidiu & Micutu si merci de raspuns!

Inca o intrebare: cam cati km are tot acest ocol? (din care cati sunt pe drum neasfaltat)?

Tu pe drumul asta ai facut masina aia tare submarin? :D

Pe la sfarsitul lui noiembrie am fost cu Gyorg pe varianta Naipu.

Cu o masina care nu avea garda la sol suficienta & 4X4 nu cred ca ieseam. Si in aceste conditii, masina a ramas la stavilar!

Totusi, mi-am inchipuit ca sleaurile astea au fost facute de tractoare, dar nu ca drumul a fost arat propriu-zis (desi e posibil).
Ultima oară modificat 21 Mar 2005, 11:31 de către costica_fishing, modificat 1 dată în total.
near the beer

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 21 Mar 2005, 07:19

noi am intrat pe drumul ala de 6 km pana la naipu, si cand am ajuns la digul de la balta din aval de albele am bagat viteza pe niste sleauri de am zis ca ramanem acolo....nu am ramas....dar din cauza rotilor mari centimetru fara noroaie. (de-aia ziceam "submarin")ne-a oprit un gabor si ne-a intrebat cum a fost la vanatoare :)) am fugarit si un iepure de vreo 3,5 kg...si 75 cm. care au tras la o toyota rosie recuperat zig-zag (nu liniar) ca am auzit ca trag iepurii si la nissan argintiu.
am fost si ieri...in caz ca nu stiati..va spun eu..trage salaul. am prins 6 pesti. in total 5kg. drumul lateral care cobora pe langa padure...a fost arat pe o portiune mare.

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 21 Mar 2005, 16:24

Ovidiu & micutu cat mai e taxa la rapitor?Stiu ca e 700 la crap,daca dai cu un bat cat "cotizezi"?

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 22 Mar 2005, 07:51

imi pare rau ... nu stiu sa-ti spun. anul trecut nu am dat decat la crap pe balta asta. doar asa, ca sa nu stau degeaba, am incercat si la salau.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 22 Mar 2005, 07:54

taxa este 700 de mii. se plateste in 2. daca vii singur platesti 700, daca sunteti 2 tot 700 si la crap si la rapitor.
l-am intrebat pe om daca vin cu o undita la caras, ciortan cat e taxa. raspunsul...tot 700. asa ca neaparat sa veniti 2 cate 2 eventual sa va tineti de mana :))

Scrie răspuns