Recomandare lanseta casting light

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Recomandare lanseta casting light

Mesaj de Gardos » 07 Mar 2016, 18:29

Salutare.
Caut o lanseta de jig, care sa inceapa sa se incarce cu jig de 3-4 grame plus guma. O vreau pentru salau si biban.
Din ce am pipait eu, doar Zodiasul de la Shimano ar fi ce trebuie.
Insa chiar nu am gasit cu ce sa o compar, lipsesc asemenea lansete din magazine - probabil pentru ca spinningul e mai fara bataie de cap la greutatile astea. Dar na, ma gandesc ca mai e cineva cu vreo pasarica la mansarda asemanatoare cu a mea si poate sa imi dea o idee...Daca Zodiasul costa 600 de lei, nu mai postam eu acum...

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de Stai jos » 07 Mar 2016, 19:25

da, se gasesc greu pe la noi asemenea lansete si cred ca cel mai convenabil e o lanseta custom. Eu mi-am modificat singur o lanseta de spin 3-12g si "m-am aranjat". Cred ca poti sa gasesti un rodbuilder care sa-ti faca o lanseta cel putin decenta pe la 600 ron.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16305
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de adrian99 » 07 Mar 2016, 21:31

pe langa lanseta de cast UL-L iti mai trebuie si-o mulineta(cast)care sa fie capabila sa arunce asemenea gramaje
din cate stiu asemenea mulinete sunt foarte scumpe,in special customizate

vb cu andrei sava.el foloseste asa ceva si este in masura sa-ti dea toate indicatiile
spor!

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de Gardos » 07 Mar 2016, 23:11

sava da cu voblere de 2 grame cu ale lui, zabet la fel. eu vreau sa dau de la 5 grame in sus, jig plus guma. gasesc mulineta sa poata arunca asa ceva in plaja 600/1000 de lei.
customul inca nu ma tenteaza, imi plac garantiile :) iar cand vad lansete custom care stau cu lunile la vanzare, la pret de componente, ma oftic de parca ar fi ale mele. dar de sunat pe sava nu e o idee rea deloc, am schimbat cateva vorbe cu el la targ si mi-a placut mult lipsa lui de fite...

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de wdec252002 » 07 Mar 2016, 23:39

Eu zic ca in acea gama de pret nu se pune problema de o mulineta de cast care sa arunce naluci UL. Mai degraba spre 2000 lei dar nici asta nu este un buget mare. O mulineta de top de la Shimano sau Daiwa, care sa arunce naluci mici este spre 2000 si chiar peste si in plus mai trebe cateva sute sau chiar 1000 pentru tuningul cu un tambur mai usor si rulmenti superiori. Pentru UL este foarte costisitor castingul. Probabil ca iti ofera o senzatie aparte dar pe bani multi. Oricum, sper sa gasesti solutia.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de Sorin » 08 Mar 2016, 10:09

Gardos scrie:Salutare.
Caut o lanseta de jig, care sa inceapa sa se incarce cu jig de 3-4 grame plus guma. O vreau pentru salau si biban.
Din ce am pipait eu, doar Zodiasul de la Shimano ar fi ce trebuie.
Insa chiar nu am gasit cu ce sa o compar, lipsesc asemenea lansete din magazine - probabil pentru ca spinningul e mai fara bataie de cap la greutatile astea. Dar na, ma gandesc ca mai e cineva cu vreo pasarica la mansarda asemanatoare cu a mea si poate sa imi dea o idee...Daca Zodiasul costa 600 de lei, nu mai postam eu acum...
salau si biban e cam o struto camila dar se poate asa la limita

lanseta de-a gata ar fi Phenix X9 ....e un compozit , mult mai allraound ca profil .....f bun de salau dar se incarca si cu naluci mai mici
alta varianta ar fi un lamiglas xmg 50 de 7 ' putere 1/8-3/8 .....foarte usoara si senzitiva ...codul de blank e LSJ 842 ....blank ieftin poti sa-l faci si custom......

cat despre mulineta treaba sta cam asa :
daca dai la salau jig de 3.5 gr + guma = 7 grame minim
cu asemenea greutat poti da linistit cu mulinete de genul , daiwa sol. alpha ito , pixy ....in clasa de pret 200 usd linistit ....
au aparut acum tatula compact , musai sa lanseze excelent ca si sora mai mare chiar si jigur de 3.5 gr ......
Cu aceste mulinete te descurci onorabil si la biban cu jiguri de 3.5 gr....

Mai jos adica 2 grame sau voblere mici de bibi trebuie trecut in alta clasa de pret
abu garcia LTZ , pixy finesse , t3 air sau shimano bfs XG ....pleaca din 1200 lei minim

dar din ce zici cred ca prima categorie iti e suficient



ce zic cei de dinainte cu mulinete UL sunt
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de Gardos » 08 Mar 2016, 10:32

multumesc pentru recomandari. nu vreau sa dau cu naluci sub 7 gr greutate totala, chiar si la biban dau cu gume mai mari de 5 cm, chiar si vara.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de Dan Stefan C. » 08 Mar 2016, 10:37

Pe langa Shimano Zodias pe care l-ai vazut, in magazin mai avem si Rapture X-Ray. Este destul de fina pe varf si puternica in talon. Cand mai treci pe aici o poti vedea.

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de Gardos » 08 Mar 2016, 17:56

X-Ray mi se pare o lanseta al naibii de ok la banii ei. Dar, de fapt, cred ca eu vreau un Zodias la banii ei :)
Hai, 200 de lei in plus eventual. Mi se pare ca peste 600 de lei optiunea custom devine mult mai tentanta.

Avatar utilizator
ssfisher
veteran
veteran
Mesaje: 1379
Membru din: 26 Apr 2011, 19:05
Localitate: Resita

Re: Recomandare lanseta casting light

Mesaj de ssfisher » 09 Mar 2016, 09:19

Gardos scrie:X-Ray mi se pare o lanseta al naibii de ok la banii ei. Dar, de fapt, cred ca eu vreau un Zodias la banii ei :)
Hai, 200 de lei in plus eventual. Mi se pare ca peste 600 de lei optiunea custom devine mult mai tentanta.
Pana in 600 de lei merita sa arunci o privire aici: http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 44185.html

Scrie răspuns