recomandare fir BFS casting

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
gibinel
junior
junior

recomandare fir BFS casting

Mesaj de gibinel » 22 Aug 2019, 16:00

Salutare! Ce fir imi puteti recomanda pt incarcarea unui multiplicator de baitcasting BFS? (care este grosimea minima pe care o pot folosi si eventual chiar si un brand/model bun). Am observat ca majoritatea folosesc fluorocarbon pt aceasta aplicatie. Braid-ul nu este indicat? Multumesc!

RaPpSodIq
senior
senior

Re: recomandare fir BFS casting

Mesaj de RaPpSodIq » 18 Feb 2020, 16:14

gibinel scrie:
22 Aug 2019, 16:00
Salutare! Ce fir imi puteti recomanda pt incarcarea unui multiplicator de baitcasting BFS? (care este grosimea minima pe care o pot folosi si eventual chiar si un brand/model bun). Am observat ca majoritatea folosesc fluorocarbon pt aceasta aplicatie. Braid-ul nu este indicat? Multumesc!
Spune-ne si cu ce mulineta si lanseta pescuiesti. Sunt unele mulinete de la daiwa la care producatorul nu recomanda folosirea textilului (T3 Air si Stream Air parca.). La Shimano cred ca toate BFS-urile sunt ok pt textil. Eu ti-as spune sa folosesti grosimea maxima raportata la rezistenta firului scrisa pe lanseta ta. Pe majoritatea lansetelor iti este specificat CW (puterea intre x si xx grame) si un Line Test sau recommended line.

De exemplu daca scrie recommended line 8-10lb eu as recomanda sa folosesti 10lb care-i undeva la 4.5kg rezistenta. (asta-i mono / fluorocarbon) si ii aproximativ 0.6 - 0.8 PE. (aproximativul asta depinde de cate impletituri are PE-ul, dar poti sa-l iei ca un punct de plecare)

EX: Sunline Super PE X8 (asta-l folosesc de ani buni si nu m-a dezamagit.)

Daca vrei sa folosesti textile care nu-s super PE, eu as folosi ca etalon rezistenta data pt nylon (8-10lb)

Ex. PowerPro de 10lb

Sper ca nu te-am incurcat mai mult. :lol:
spinning la scobar

Scrie răspuns