Recomandare combo salau Dunare

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Dril
junior
junior
Mesaje: 94
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Recomandare combo salau Dunare

Mesaj de Dril » 10 Mar 2020, 14:18

Salutare! Nu sunt un mare cunoscător al echipamentelor de spinning, fiind mai specializat ...să zic așa , în stationarul pe curgator. DAR, locuind la aprox 80 de km de Dunăre, merg relativ frecvent chiar și iarna când e zapada pe câmp până la genunchi și Dunarea înghețată la mal . Am vreo 3 lansete ieftine de jig ( abu garcia vendeta, un sert și o baracuda competitor) și aș vrea să trec pe ceva superior...să zic . ( salau prind când îl localizez și când mănâncă chiar și aceste babauri) ...îmi amintesc că acum vreo 3 ierni în zilele de Craciun am rămas fără textil pe mulineta si am luat salau pe mono FOX Camosteel de 0.38 mm ... doar la taras fără pic de senzitivitate.
Aș vrea din partea celor cu experiență niște recomandări pt un combo vârf de top pt salau din barcă pe Dunare. Dau pe zona Corabia- Mehedinți ...în general greutate >20 g la jig. Acum 1 săpt am dat în apă de 8 m cu jig de 28 . Buget...văd pe aici că un băț bun e aprox 1800 ron second . Habar nu am ...japoneze , americane etc , pt că nici nu am în anturaj pescari buni pe jig.
Multumesc!
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Dril
junior
junior
Mesaje: 94
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Recomandare combo salau Dunare

Mesaj de Dril » 10 Mar 2020, 15:04

Am încercat să nu postez această întrebare și să caut prin subiecte vechi, dar nu am găsit decât abordări mediocre ale subiectului ( lansete cu buget redus).
Ca să vă faceți o idee, dau la crap pe Dunăre cu Shimano BBLC, TICA ABYSS, FOX Stratos etc.
Pe mine dacă mă întreabă un începător despre un băț de mal sau barcă pt crap știu imd ce sa.i recomand ca fiind în top.
Exemplu:a) băț crap Dunare mal pt distanță= varianta scumpă prologic fast wather, varianta ieftină mtx 12
b) băț mal distanță scurtă lung telescopic = variantă scumpă = BFF Tele Carp ,Maver, Daiwa Apollo model vechi; variantă ieftină Storm și alte chinezarii etc
c) băț mal distanță mică scurt= variantă scumpă ron thompshon hard core și alte bețe flexibile pe vârf cu rezervă mare de putere etc etc
Scuze pt off topic!
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Recomandare combo salau Dunare

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Mar 2020, 19:33

mulineta stradic fl sau twin power + lanseta Tailwalk del sol 2 , Matagi custom, St Croix, MHX..buah,,sunt la alegere...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns