Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japonez

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japonez

Mesaj de bogdan_spinner » 28 Aug 2014, 17:39

va salut baietii,
am nevoie de sfat pentru un fir textil de calitatea , de specialitate, in clasa celor japoneze gen YGK, dar sa nu depaseasca 0.4 PE/ sau pana in 8 lb maxim.
de preferat ceva in gen 4-6 lb.

Il caut pentru jig la salau si biban, dar as fi curios de o varianta poate hibrida si pentru UL la clean (daca se poate fara comentarii de gen mono in sus si in jos, ) Nanofil exclus,
Caut un fir moale amnezic si sunt curios sa gasesc un fir subtire de profil japonez rezistent la abraziune.
Stiu ca calitatile de mai sus costa, pana in 150 roni as da pe o rola.
astept parerile voastre.
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de RYOBI » 28 Aug 2014, 19:35

inca nu s a inventat firu subtire si rezistent la abraziune e ca si cum ai vrea ca un cutit tocit sa taie bine.vrei fire japoneze subtiri pune leeder
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de bogdan_spinner » 28 Aug 2014, 20:36

RYOBI scrie:inca nu s a inventat firu subtire si rezistent la abraziune e ca si cum ai vrea ca un cutit tocit sa taie bine.vrei fire japoneze subtiri pune leeder
despre power pro se stie ca e rezistent la abraziune, si era si de 5 si 8 lb, relativ subtire care pastra calitatea asta, dar si celelalte caracteristice PP, sfaraie prin inele, ia apa, are o oarecare memorie etc. Probabil daca nu se sista productia in america eram fan 100% in continuare.

momentan folosesc leader pe 6 lb, dar nu mie cel mai convenabil.
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de RYOBI » 28 Aug 2014, 20:57

PP sub 10lb e panglica,ia apa, e o funie in comparatie cu firle japoneze gen YGK eu zic sa nu-l bagam in aceleasi oala cu firele japoneze.Toate firele au inconveniente firul perfect nu exista si nu o sa existe.Vrei fire subtiri si rezistente care taie apa bine si ai plus de senzitivitate clar japoneze vrei fire rezistente la abraziune dar sunt funii groase vezi firele americane fiecare pescuieste cu ce si cum crede.
Eu am avut partide pe ape adanci de 20m cand dadeam cu PP de 10lb iar colegu din barca cu fir japonez de 10lb mult mai subtire, salai erau maraiti, el 10-12 bucati eu vorbeam singur.Mie jigul imi evolua altcumva adica cadea incet sau f incet chiar daca aveam 5-7g in plus PP era plin de apa si efectiv nu-mi lasa jigul sa cada.
Pe Dunare aceasi poveste apa adanca curent puternic rata capturilor scadea considerabil daca nu pescuiai cu firul potrivit.
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de bogdan_spinner » 28 Aug 2014, 21:08

RYOBI scrie:PP sub 10lb e panglica,ia apa, e o funie in comparatie cu firle japoneze gen YGK eu zic sa nu-l bagam in aceleasi oala cu firele japoneze.Toate firele au inconveniente firul perfect nu exista si nu o sa existe.Vrei fire subtiri si rezistente care taie apa bine si ai plus de senzitivitate clar japoneze vrei fire rezistente la abraziune dar sunt funii groase vezi firele americane fiecare pescuieste cu ce si cum crede.
Eu am avut partide pe ape adanci de 20m cand dadeam cu PP de 10lb iar colegu din barca cu fir japonez de 10lb mult mai subtire, salai erau maraiti, el 10-12 bucati eu vorbeam singur.Mie jigul imi evolua altcumva adica cadea incet sau f incet chiar daca aveam 5-7g in plus PP era plin de apa si efectiv nu-mi lasa jigul sa cada.
Pe Dunare aceasi poveste apa adanca curent puternic rata capturilor scadea considerabil daca nu pescuiai cu firul potrivit.
Marius,
te inteleg si iti dau dreptate cu privire la comparatia de mai sus,
ce vroiam sa scot in evidenta era:
Daca dintre firele de calitate japoneze exista fire mai subtiri de 8 lb, chiar 6 lb si daca sunt ceva fire din experientele unora care dau impresia unui plus de rezistenta, desigur acel plus este probabil sensibil.
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de stefanflorin » 28 Aug 2014, 21:47

Din ce am observat, cea mai rezistenta fibra la abraziune este spectra. Cum japonezele sunt PE, e simplu de tras o concluzie. Am mai observat ca, cu cat firul este mai rotund si mai compact, este mai fragil la contactul cu structurile comparativ cu unu, mai plat, care parca se muleaza mai bine pe pietre. Poate ce spun e aberatie, dar asta am constatat folosind diverse marci de fire, fie ele americane, europene sau japoneze, deci Ema, tine-ti banii la portofel :D
Urasc atarnatorii!

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de liviu68 » 28 Aug 2014, 22:23

Stroft nr.2 , mi s-a părut puțin mai rezistent decât super PE la abraziune.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de draqdevil » 29 Aug 2014, 07:08

Este superPE de 6 lb....mie imi pare un fir ok pt pescuit light la biban si salau pe lac si de ce nu la pastrav. Initial este un pic sarmos, dar dupa 2-3 partide se mai inmoaie ! La abraziune este aproape 0, dar este si extrem de subtire!

bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de bogdan_spinner » 29 Aug 2014, 08:21

draqdevil scrie:Este superPE de 6 lb....mie imi pare un fir ok pt pescuit light la biban si salau pe lac si de ce nu la pastrav. Initial este un pic sarmos, dar dupa 2-3 partide se mai inmoaie ! La abraziune este aproape 0, dar este si extrem de subtire!
cu el pescuiesc momentan
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de George1985 » 29 Aug 2014, 10:33

Ai putea sa incerci Berkley Fireline, mai ales daca se gaseste mai subtire de 0.10mm(si 0.10 e ok)!
Am o rola, inca sigilata...asteapta sezonul :twisted:

Scrie răspuns