Intrebare

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Intrebare

Mesaj de Neamtul » 09 Iun 2010, 15:57

Nu prea am pescuit pana acum cu textil si nu stiu exact ce noduri ar trebui sa folosesc pentru legarea vartejelor si a jig-urilor.
Aveti careva doua-trei poze cu noduri bune pentru fir textil?
Ieri am pierdut o rotativa Blue Fox pentru ca s-a rupt textilul de la nod. :(

PS:Firul e bun,nu-i uzat,e aproape nou.

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Mesaj de AdrianHD » 09 Iun 2010, 16:02

Aici gasesti cam toate nodurile importante : http://www.netknots.com/html/fishing_knots.html

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Re: Intrebare

Mesaj de Florin M » 09 Iun 2010, 17:19

Neamtul scrie:Nu prea am pescuit pana acum cu textil si nu stiu exact ce noduri ar trebui sa folosesc pentru legarea vartejelor si a jig-urilor.
Aveti careva doua-trei poze cu noduri bune pentru fir textil?
Ieri am pierdut o rotativa Blue Fox pentru ca s-a rupt textilul de la nod. :(

PS:Firul e bun,nu-i uzat,e aproape nou.
Nu lega direct textilu de naluca, foloseste un inaintas de fluorocarbon.

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de AdrianHD » 09 Iun 2010, 17:48

Florin M scrie:
Neamtul scrie:Nu prea am pescuit pana acum cu textil si nu stiu exact ce noduri ar trebui sa folosesc pentru legarea vartejelor si a jig-urilor.
Aveti careva doua-trei poze cu noduri bune pentru fir textil?
Ieri am pierdut o rotativa Blue Fox pentru ca s-a rupt textilul de la nod. :(

PS:Firul e bun,nu-i uzat,e aproape nou.
Nu lega direct textilu de naluca, foloseste un inaintas de fluorocarbon.
Dupa cum spune si Florin M,si eu pun inaintas de fluorocarbon iar nodul de legatura intre textil si leader este asta http://www.netknots.com/html/albright_special.html sau albright.

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 09 Iun 2010, 22:28

Eu folosesc un nod palomar si la textil si la mono. Nu leg direct firul de vobler, ci de o "carabiniera" mica..

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 09 Iun 2010, 22:31

eu nu folosesc leader niciodata, si pt jiguri, vartejuri, agrafe folosesc "Improved Clinch" si pt mine este cel mai bun nod fie ca dau cu mono sau textil.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 09 Iun 2010, 23:07

Va multumesc pentru raspunsuri.O sa ma uit la nodurile mentionate de voi si o sa-mi aleg un favorit. :)

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 10 Iun 2010, 00:20

stefanflorin scrie:eu nu folosesc leader niciodata, si pt jiguri, vartejuri, agrafe folosesc "Improved Clinch" si pt mine este cel mai bun nod fie ca dau cu mono sau textil.
Si eu merg de ani de zile tot pe Improved Clinch pentru ca altul nu stiu sa fac pe de rost :lol: :lol: :lol: ..Mai invat cite unul dar cind sint pe mal ,constat ca l-am uitat :lol: ...si tot clinciu il fac.. :D

radubc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 22 Apr 2010, 00:35
Localitate: Calgary, AB

Mesaj de radubc » 10 Iun 2010, 01:32

Am si eu o intrebare de incepator. La ce ii bun leaderul ala (inaintas)? Am vazut ca scria unul pe un forum ca folosea fir de 8 lb test si leader de 6 lb. Nu inteleg de ce. Putea folosi direct fir de 6 lb, ca sistemul tot atat tinea. Si daca tot a avut omul de 8, de ce nu l-a folosit asa cum ii, ca ma gabdesc ca nu-i mare diferenta la facut nodul.

Inteleg ca unii folosesc fir de 8-10 lb cu leader de 30-50 lb la stiuca. Aici mi se pare clar de ce. Dar la textil sau monofilament ...

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 10 Iun 2010, 02:19

radubc scrie:Am si eu o intrebare de incepator. La ce ii bun leaderul ala (inaintas)? Am vazut ca scria unul pe un forum ca folosea fir de 8 lb test si leader de 6 lb. Nu inteleg de ce. Putea folosi direct fir de 6 lb, ca sistemul tot atat tinea. Si daca tot a avut omul de 8, de ce nu l-a folosit asa cum ii, ca ma gabdesc ca nu-i mare diferenta la facut nodul.

Inteleg ca unii folosesc fir de 8-10 lb cu leader de 30-50 lb la stiuca. Aici mi se pare clar de ce. Dar la textil sau monofilament ...
...
Cred ca folosea un textil de 8 livre,adica subtirel si liderul era un fluorocarbon de 6 livre , care ar veni oricum mai gros ca textilul,dar mult mai putin vizibil,mai rezistent la abraziune plus speranta ca-l va hapai mai greu o stiuca...Iar in cazul unei agataturi fatale se rupea linia in zona 6 lb si nu pierdea textilul mai pretios...E vorba in orice caz de un ansamblu pentru pesti de talie mica-medie ce nu include stiuca decit accidental.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Scrie răspuns