Harti pentru sonare cu GPS

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Harti pentru sonare cu GPS

Mesaj de Adrian SB » 27 Mar 2011, 21:41

Foloseste cineva harti home made pentru GPS-uri?
In afara hartii Deltei si a Dunarii de la Navionics, si-a pus cineva harta lacului unde pescuieste? Sau doar marcati punctele pe sonar fara a folosi o harta in background? Ceva softuri de creat harti compatibile Lowrance - Eagle? Mapcreate 6 sau 7 ?
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

romica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 247
Membru din: 24 Mar 2005, 10:47

Mesaj de romica » 27 Mar 2011, 23:04

eu mi-am luat acum cativa ani un gps Lowrance cu un program din asta, dar nu l-am folosit niciodata. stiu ca am cd-urile si cablurile de legatura pe undeva prin casa

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 28 Mar 2011, 11:28

harti care sa poata fi instalate pe gps-uri normale, exista??
ma refer la harti ale reliefului si in special al raurilor, lacurilor, dunare, delta, etc.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Mar 2011, 14:14

Pentru Romanica, doar cele rutiere si Navionicul cu Dunarea+Delta, mai este RoAd 2009 care are si Delta, ideea e ca se pot creea hartile lacurilor dupa Google map, Google earth, sau chiar dupa fotografii.
Eu acum sap cu Oziexplorer, am facut harta Avrigului cu terminatia .map, dar nu o recunoaste sonarul.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 28 Mar 2011, 16:52

dar gps-ul o recunoaste?? gps-ul pt masina.
ce Ozi ai?? se lucreaza greu cu el??

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Mar 2011, 19:36

versiunea Ozi 3.95.5k
Nu am incercat harta pe GPS ul masinii, acolo am card micro sd actualizat cu ultima harta a romaniei si mi-e cam lene sa mai copieri de harti.
Am tot incercat sa gasesc mapcreate 6 sau 7 , dar nu am reusit dau de el pe torrente. Asa camai incerc tot cu Ozi.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 28 Mar 2011, 21:00

Adrian SB scrie: ... Eu acum sap cu Oziexplorer, am facut harta Avrigului cu terminatia .map, dar nu o recunoaste sonarul.
OziExplorer este compatibil doar cu anumite sisteme de operare (Windows PocketPC, Windows Mobile and Windows CE) si este foarte probabil ca sonarul sa aiba un format al lui propriu.
pentru alte aparate, PDA sau telefon mobil, s-a discutat intr-un alt topic

din ce am studiat pana acum, toate sonarele au hartile lor si nu pot fi instalate cele, asa cum se exprima cu coleg, home-made.

ca parere personala: nu mi-ar place sa ma deplasez spre un punct fara sa vad o harta in fundal.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Mar 2011, 21:12

romica scrie:eu mi-am luat acum cativa ani un gps Lowrance cu un program din asta, dar nu l-am folosit niciodata. stiu ca am cd-urile si cablurile de legatura pe undeva prin casa
Verifica, te rog pe CD daca ai softul mapcreate
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Mar 2011, 22:06

micutu scrie:din ce am studiat pana acum, toate sonarele au hartile lor si nu pot fi instalate cele, asa cum se exprima cu coleg, home-made.
Eu cred ca pentru Lowrance si Eagle se pot pune harti convertite din google map. O sa va tin la curent.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Harti pentru sonare cu GPS

Mesaj de vali stratonov » 24 Sep 2016, 20:46

Ma poate ajuta cineva cu o infprmatie sau chiar cu harta RO pe card SD pe care sa o pot folosi intr-un sonar Humminbird 899SI combo?
Multumesc mult .
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns