Ancora flotanta pentru pescuit in curent

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ancora flotanta pentru pescuit in curent

Mesaj de feugen » 19 Apr 2011, 07:29

Am gasit in Romania http://www.yacht-tng.ro/accesorii.php?sub=221 Voi ati folosit asa ceva? Chiar reuseste sa tina barca nemiscata in curent (asortata, bineinteles, cu o ancora de fund)?
Bucuresti

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Apr 2011, 08:05

Nu tine barca nemiscata in curent, nu are cum. Este utila cand bate vantul spre amonte si te impiedica sa derivezi.
La fel de utila poate fi si pe lac cand bate vantul puternic si ai o deriva prea rapida.
In nici un caz nu va mentine pe loc.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Apr 2011, 08:14

e utila pe lac.... pe rau..daor in putinele situatii in care chiar bate vantul asa de tare si contra curentului... dar s-ar putea sa nu mai pescuiesti din cauza valurilor...
Pe lac in schimb incetineste serios deriva
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 19 Apr 2011, 09:19

Si mie mi se pare logic sa micsoreze deriva pe lac in conditiile unui vant puternic datorita franei indusa de parasuta.
Pescuind pe Dunare a constatat de o ancora nu-i suficienta. Am incercat cu doua si... nici asa nu a fost bine. Am vazut in urma cu ceva timp pe Disovery un reportaj in care niste pescari, pe un rau, aveau o parasuta genul asta si mi s-a parut ca barca era destul de stabilizata.
Bucuresti

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Apr 2011, 20:15

Pe lac este clar ca sa nu te duca vantul prea repede.
Pe rau, fluviu, daca ai vantul spre amonte, nu mai ai deriva. Chiar daca vantul nu este puternic. Ori la ce-ti trebuie deriva ?
Tipuri de pescuit gen "power fishing", explorarea malurilor rapid, sau la clonc, tot la fel trebuie o deriva cu viteza curentului. Aici intervine aceasta ancora. Altfel nu prea-i vad utilitatea, daca nu o transformi in traista. :lol:

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 19 Apr 2011, 21:30

Tudor, eu o vroiam pentru pescuit stationar din barca fara sa fiu nevoit sa ma leg de copaci. Numai si numai pentru asta ma tenta. La clonc am renuntat (am dat tot arsenalul de cloncuri). Pentru spinning din pneumatica nici nu ma gandeam sa-mi trebuiasca.
Oricum va multumesc amandoura pentru sfaturi. Rezulatul: stau cuminte si nu mai cumpar ancora asta :bere:
Bucuresti

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 20 Apr 2011, 16:56

Pe Dunare,doar daca vrei sa ajungi la turci moca poti folosi asa ceva :)

Avatar utilizator
tyrael
veteran
veteran
Mesaje: 2546
Membru din: 03 Aug 2012, 15:19

Re: Ancora flotanta pentru pescuit in curent

Mesaj de tyrael » 28 Mai 2014, 13:24

A mai folosit cineva aceasta ancora/sac pentru deriva? Chiar e utila sau nu prea?
www.spinningclub.ro

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Ancora flotanta pentru pescuit in curent

Mesaj de tanase_cornel » 01 Iun 2014, 09:17

O folosesc de vreo 3 ani pe lac, atunci cand bate vantul. Este foarte utila. Pe rau nu am incercat-o.

Scrie răspuns