Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 27 Apr 2011, 15:43

@ d-nl Hasnas, cred ca "morile de vant" sunt in top.

eu nu cred ca-s foarte afectat de treaba cu "navigatia" am barca de 6,5m si motor de 15cp dar...clar se incearca descurajarea (eliminarea) si a celor care fac turism independent in Delta.daca ramane asa ...delta o sa fie (redevina) cum am cunoscut-o eu...parasita.

Keiler
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 22 Mai 2008, 15:00
Localitate: Brasov

Mesaj de Keiler » 27 Apr 2011, 16:06

Toata stima pentru @wilddanube.
Poate ar fi bine ca, in loc sa ne certam, sa facem ceva concret. Oricum, distrugerea Deltei (si a Romaniei) trebuie oprita cumva. Nu cred ca cei de pe site-ul asta au interese divergente referitor la aspectul asta.

Tocmai am citit undeva ca Greenpeace a obtinnut desecretizarea locatiilor propuse pentru urmatoarea centrala nucleara. Noi n-am fost in stare s-o terminam pe prima si deja propunem locatii in Dobrogea, langa Cluj, pe Olt, etc., in timp ce altii si le dezafecteaza si se orienteaza tot mai mult pe energie regenerabila si curata.
Sorry pentru off.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 27 Apr 2011, 16:17

topicul are 1400 de vizualizari

.mai intreb inca o data:cine a mai trimis "observatiile" lui la minister?

mi-e greu sa cred ca din membrii acestui site nu mai merge nimeni in delta.

ori, convine "ordinul" ori 'nu ne obosim"..ca ne descurcam noi.

daca "ne descurcam" trebuie sa avem bani "seriosi" la noi ..mai..DELTARILOR :lol:

covaliov daniel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 26 Mai 2008, 20:13
Localitate: tulcea

Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Mesaj de covaliov daniel » 27 Apr 2011, 19:50

salut,
Parerea mea ca toate restrictiile din acest proiect sint doar pentru cei care respecta legea.
Ve-ti vedea in continuare braconieri,"electricieni",motoare furate,motoare de 40 cp cu sticare de 20,samd.
Sa se respecte legile care sint in vigoare de catre toata lumea,apoi mai vedem ce trebuie facut.

Adynezu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 27 Apr 2011, 18:20

Mesaj de Adynezu » 27 Apr 2011, 20:12

Am facut si eu o petitie, eu fiind locuitor al Deltei Dunarii (in Sulina).
Detin o barca cu motor de 50 cai. Am parintii in Periprava, iar parintii sotiei in Sfistofca. Practic eu nu voi mai putea merge la parinti si la socrii cu barca proprietate personala. Pentru cei care traiesc in nu stiu ce mari orase, si care exulta la aflarea legii, va rog sa nu va mai dati cu parerea daca nu sunteti in cunostiinta de cauza. Noi, cei din delta suntem perdantii, nu voi. Noi traim 365 zile din an aici si vad ca ne bagati in aceiasi oala cu cei care vin o saptamana pe an. Noi avem parinti, veri, unchi, si asa mai departe imprastiati prin toata delta. Un motor de 20 de cai sa spunem ca iti permite sa mergi cu o viteza echitabila prin delta, dar in momentul in care iesi pe Dunare ai nevoie de o putere mult mai mare. Pai eu de la Sulina pana la Chilia sa merg intr-o zi dus-intors nu pot sa merg. Normal ca imi vine sa-i strang de gat pe "baietasii" care au tot felul de rapide si care habar n-au sa mearga cu ele. Lor sa le dea amenzile. Noua sa ne dea dreptul sa ii raportam la capitanie, pentru ca eu sunt 100% sigur ca 9 din 10 nu au luat carnetul de conducator de barca pe bune. Eu tot timpul reduc viteza la intalnirea cu alta barca, si asa mi-am invatat si copiii sa faca. Asa ca nu vad care e necesitatea acestei legi. Sa fie poluarea? Pai motorul meu de 50 de cai, 4 timpi, fabricatie 2009 are o poluare chimica si fonica infinit mai mica decat unul de 2 timpi, de 20 de cai de dinainte de anii 90. Da, sunt perfect de acord, cu permisele pentru cei din afara deltei, sunt perfect de acord pentru o viteza redusa in lacuri in care se aduna pasari (de exemplu pelicani in Lacul Rosu) si in canale inguste. Dar sunt tot felul de canale de legatura (Sulina - Sf. Gheorghe, Musura, Crisan-Caraorman, Sfistofca, Cardon) care sunt absolut vitale pentru viata noastra. Sunt canale late, sapate, absolut drepte, un fel de autostrazi ale deltei. Iar daca vorbesc si de valuri.... Pai barca mea la 10-15 km/h produce niste valuri imense datorita volumului dislocat, iar peste 30 km/h, cand doar o mica parte mai atinge apa face niste valuri absolut inofensive.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 27 Apr 2011, 23:12

rine scrie:
Adi G scrie:

ohoooo, my lovely mister singing club, o dam in germana :lol: ok, Herr Keiler.
serios, m-ai aburit acum cu povestea asta, nu mai intzeleg nimic. responsabilul de mediu - un derbedeu bulangiu, ok. si totusi, ce treaba are intamplarea asta cu interzicerea motoarelor de peste 15Kw? cum sa intzeleg? vrei si tu o salupa rapida sa te duci sa-tzi scotzi plasele, sau cum? l-ar fi impiedicat pe ala cu ceva motorul tau, sau al meu, sau al oricui, de peste 15Kw? pai ce zici tu p-aici suna pentru mine cam in felul urmator:
- uuuuuaaaaaahaaaaaaaaa :cry: braconierii aia au voie cu motoare de peste 20 ceeepeeeee si io nuuuuuuuuuuuuu! uuuuuaaaaaaahhhaaaaaaaaaaaa :cry:
georgele ..see sie Angler in Der Stadt .
daca ai ceva de spus pe 'tema' spune. daca nu la "cafenea" :wink:
pai mai... rinele :lol: , mai "pe tema" nu se putea.... :wink: parerea mea, daca crede vreun moderator ca nu-i pe tema mesajul citat de tine, il rog frumos sa-l stearga, sau sa-l mute la cafenea.
si stii care-i culmea culmilor??? :lol: :lol: :lol: prima postare intr-adevar offtopic (adica pe langa tema) din topicul asta, este urmatoarea:
rine scrie:georgele ..see sie Angler in Der Stadt .
daca ai ceva de spus pe 'tema' spune. daca nu la "cafenea"
:lol: :lol: :lol:
hai ca acu chiar am dat-o in offtopic rau de tot.... scuze!

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 27 Apr 2011, 23:21

@ georgica.. nu te mai "urca " baut la tastatura.o dai tare in ..germana.

stai copchile in "caditza " ta :wink:

cred ca la "cafenea" te integrezi totusi :D

:arrow:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 27 Apr 2011, 23:28

rine scrie:@ georgica.. nu te mai "urca " baut la tastatura.o dai tare in ..germana.

stai copchile in "caditza " ta :wink:

cred ca la "cafenea" te integrezi totusi :D

:arrow:
baut? germana? mai omule... tu esti sanatos la cap? ai vreo problema cu mine? de ce te iei tu de postarile mele? te-am deranjat cu ceva? nu s-a suparat herr keiler si te superi tu? pai cine-i baut aicea mah? io???? omu a pus subiectul la bataie, io i-am zis si l-am intrebat ce am vrut (la subiect binentzeles), el mi-a raspuns, mai mult sau mai putzin si gata. care e problema ta???
:lol: :lol: :lol:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 28 Apr 2011, 00:04

Adi G scrie: mai omule... tu esti sanatos la cap?

de ce te iei tu de postarile mele?
in afara de faptul ca, felul in care te adresezi lasa mult de dorit, topicul asta e o treaba serioasa (din punctul meu de vedere) iar postarile tale de aici ,n-au nimic constructiv (tot din punctul meu de vedere) asta ca sa-ti raspund la mai multe intrebari.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 28 Apr 2011, 00:33

rine scrie:
Adi G scrie: mai omule... tu esti sanatos la cap?

de ce te iei tu de postarile mele?
in afara de faptul ca, felul in care te adresezi lasa mult de dorit, topicul asta e o treaba serioasa (din punctul meu de vedere) iar postarile tale de aici ,n-au nimic constructiv (tot din punctul meu de vedere) asta ca sa-ti raspund la mai multe intrebari.
aaaaaa felul MEU de a ma adresa lasa de dorit.... :lol: :lol: :lol: ok, poate ai dreptate, dar eu nu pot sa iau in serios, asemenea gogomanii:
Ambarcatiunea de agrement pe care o detin din cauza
ca are 8.25m si nu este si nici nu ar putea fi dotata cu un motor de 15Kw, nu
o mai pot folosi. Pur si simplu devine buna de aruncat.
imi pare rau... daca asa arata pentru tine "o treaba serioasa", scrisa de un om demn de luat in serios... eu nu mai zic nimic.

Scrie răspuns