"PESCUITUL ELECTRIC"

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gutzu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 23 Oct 2004, 12:03

"PESCUITUL ELECTRIC"

Mesaj de Gutzu » 23 Oct 2004, 12:44

Cea mai mare problema in zona Giurgeni-Vadul Oii a devenit "pescuitul electric" cel mai nou tip de "pescuit industrial" inventat de niste dobitoci care nu au decat 4-8 ani de scoala...si pe care daca ai curajul sa-i intrebi de ce fac asta te ameninta cu moartea, si de multe ori...se intampla sa fie cel putin convingatori ca nu ai voie sa vorbesti despre asta.Am vorbit de multe ori cu persoane de la Politia de frontiera de aici...dar de fiecare data am primit acelasi raspuns: "Daca nu ii prindem cu aparatul in barca nu le putem face nimic". Dar...mai exista si varianta urmatoare in care pescarii electrici braconeaza la doar 1 km distanta de Politia de frontiera...ne intalnim cu ei pe balta si ne ratam zilele (si asa foarte rare) de pescuit pentru ca au avut bunul simt sa "corenteze apa". Atunci cand...desi se stie de existenta lor...sunt vazuti ca pleaca pe balta, nimeni (si cand zic asta ma refer la autoritati) nu face nimic. Intradevar au fost si 1-2 cazuri fericite in care in timpul controalelor pe Dunare speriati si-au aruncat aparatele in apa si nu le-au mai putut recupera.Daca puteti lua masuri legate de aceasta situatie...atunci va rog, nu pentru mine caci eu nu sunt un pescar cu acte in regula ci pentru pescarii din toata tara...faceti ceva impotriva "braconajului industrial pe baza de socuri electrice".[/b]

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 24 Oct 2004, 18:49

Cunosti bine zona? Pescuiesti pe-acolo? Intreb, pentru ca si eu am batut destul de mult apele acelea, din "Hora" , in "butuci" pana pe Turceasca si Ialomita veche.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 03 Noi 2004, 09:13

Gutzule, in Valcea, se pescuieste electric de cand imi aduc eu aminte. Au fost si cazuri de pescari cu undita curentati de braconieri si asa cum spui si tu, cei ce au intervenit au fost amenintati cu moartea. Acestia s-au dus la politie sa anunte (Valea Oltului - Caineni), dar acolo nu era nimeni. Intreband mai departe, au aflat ca unul dintre "electrici" era chiar seful de post. Asta a povestit-o intr-o emisiune televizata. Judetul Valcea are extraordinar de multe rauri de munte, dar au fost distruse (d.p.d.v. piscicol) de braconierii cu generatoare electrice. Au folosit pana si baterii normale de masina. Din cauza lor, 90% din aceste ape au ramas APA CHIOARA. Am fost la Procuratura si am sesizat aceste aspecte, dar... Cineva mi-a spus ca imi pierd timpul, pentru ca se stie despre toate aspectele de braconaj pana la cele mai inalte niveluri. Aceasta "protectie" de care se bucura braconierii, indiferent de uneltele pe care le folosesc, este un fel de protectie sociala pe care o face actualul guvern, pe seama fondului piscicol. Si nu uita un lucru: indiferent daca esti politist, procuror, director AJVPS sau ministru, salaul, stiuca, somnul, crapul, morunul, nisetrul si cega tenteaza!!! La toti le place pestele.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 03 Noi 2004, 10:18

am avut ocazia sa vad acest tip de pescuit acum 20 de ani pe Olt in zona ISLAZ.....(costica...la prietenul tau acolo)....deci vechime pot spune ca are la greu
....din partea autoritatilor nu va asteptati sa fi fost o actiune cat timp luau peste la greu de la ei ...isi primeau "taxa" ca si astazi de fiecare data ....
...in acelasi timp pe malul celalalt noua ne erau verificate permisele si pg-ul si aveam o mare cearta datorita unei lingurite ...."cu asta ranesti pestele " nu ai voie cu asa ceva ....sa nu te umfle rasu ?....

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 03 Noi 2004, 10:28

Emigrati prieteni, emigrati! In Romania lucrurile nu se vor schimba.

Numai bine!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 03 Noi 2004, 10:36

Se schimba todi se schimba ...poate cam cet si numai in anumite privinte dar uite-te de exemplu cum am evoluat noi ca si pescari ...(mai mult voi :D :D :D ...)....pescuiam acum 20 de ani cu lingurite facute din tacamurile mamei.....turnam plumbi in lingura acasa si foloseam te miri ce fire luate din cabluri de otel decalite pt alte accesorii.....astazi ...mi-am luat vocabular sa traduc tot ce invat de pe aici de la voi si sa nu mai vorbesc de pescuitul stationar...s-au transformat pescarii in alchimisti frate ...laborator curat acasa nu gluma ...hidrocarburi, aminoacizi, proteine...malasi ?!...staim sa fac mamalga sa scot rame si sa pun coropisnita sau lipitoarea in ac in rest ...........
...evoluam si noi fii optimist :)... :D :D :D ...cat despre emigrat .....tot mai bine e acasa ....am umblat prin cateva tari ...stat cu anii pe acolo si tot acasa doream sa fiu ....


hai mai intins !

Scrie răspuns