De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia oare?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia oare?

Mesaj de MARIUS POPA » 20 Noi 2012, 12:05

Probabil ce-l mai greu este sa-l convingi pe cel de langa tine sa incerce odata, si-nc-o data...apoi, daca are samanta buna, l-a luat valul, nu mai ai ce sa-i faci, e pe drumul cel bun :lol:
Dar de ce pescuitul, ce ne atrage , ce ne readuce pe malurile apelor?
Care sa fie explicatia? sau nu exista neaparat o explicatie, de aceea traim in misterul intrebarilor fara raspuns si doar suntem purtati de dorinta urmatoarei partide, iesiri, aventuri, preeri pescaresti (am inventat)...?
Voi ce spuneti?
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de noname » 20 Noi 2012, 12:13

pe laga faptul ca actioneaza ca un drog, este si un bun pretext de a fi in natura si sa nu uitam ca venim din natura:P

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MARIUS POPA » 20 Noi 2012, 12:28

...un drog mai sanatos,doar in cazuri ce tin de fiecare individ in parte, ne mai trezim cu o reuma , ca daca suntem atenti, mai greu, sau nu?? :D
o fi si natura asta una din cauze, putem spune si asa !
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Jorjel
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 08 Sep 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de Jorjel » 20 Noi 2012, 12:52

noname scrie: este un bun pretext de a fi in natura si sa nu uitam ca venim din natura
mai mult de atat nu cred ca mai e de spus :respekt:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MARIUS POPA » 20 Noi 2012, 13:07

Tre sa mai fie ceva, in fond , natura este imprejurul nostru, noi cautam altceva, ce se afla cufundat sub luciul de apa...
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de noname » 20 Noi 2012, 14:13

de departe pescuitul este un sport. depinde cum cauti ce este in adancuri, unii au monturi sofisticate in perioada asta cu ancore care impodobesc textilul ca pe un pom craciun, ciudat este ca la acesti pescari somnul trage si iarna destul de des. Omul, cercetas de fel cauta in adancuri cu tot felul de plase mai nou si cu curent, deci este interesat el de ceva pe care il cauta cu toate mijloacele. Mie personal mi se pare o partida de pescuit la spinn reusita daca in ziua respectiva am parte de o zi frumoasa, sa merg cat mai mult si sa vad locuri cat mai salbatice. Daca mai si vad sau prind un peste 2 e cireasa de pe tort. In ultima vreme am inceput sa admir mai mult peisajele de pe malurile Prutului decat sa pescuiesc. Cand am inceput sa pescuiesc eram asa de entuziasmat incat uitam sa mai mananc sa beau apa... acum m-am mai potolit:))

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de Goldelian » 20 Noi 2012, 15:09

Este prea frumos si pierzi prea multe ca sa nu iesi la o patida de pescuit. Este ca si sexul...drill=orgasm total...si mai vrei ...vrei tot mai mult.....esti ramas fara vlaga, dar tot mai lansezi odata :D :bere:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MARIUS POPA » 20 Noi 2012, 17:05

As dori daca se poate, sa nu povestim in acest topic de acei oameni, stim noi care...zisi pescari:), ok?
Asa patesc si eu NONAME, uit de papa, uit de apa, uit dee ceas...si cum zice si GOLDELIAN: esti ramas fara vlaga, dar tot mai lansezi odata :D
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de adiwolf » 20 Noi 2012, 21:26

noname scrie:de departe pescuitul este un sport. .............
ohooo si inca ce sport, e la concurenta cu vanatoarea, tirul cu arcul sau arma cu glont, sahul, iar din urma vin niste discpline care in curand vor fi in portofoliul olimpic si vorbim de prasit 1000m, cosit 300m garduri, sapat viteza,etc.
este opinia unora ca pescuitul este un sport, probabil ca asta ii face sa se simta mai bine psihic cand baga la traista, dar..............pescuitul este departe de a fi un sport in sine
da, este o activitate cu caracter recreational si benefica organismului, dar nu este un sport.
opinia mea.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de eu » 20 Noi 2012, 21:39

Hhhh...parerea mea, pe langa natura care ii superba indiferent de anotimp, pe langa drilluri chiar si cu pesti mici, pe langa o eliberare a partenerului de sport care sa-ti incalzeasca sufletu, cred ca pescuitul iti ofera ceva timp in care poti medita la tot felu de chestii... de la ce-ai facut azi pana la esenta vietii.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu intre lanseuri si dat la manivela (a se citi utilizat mulineta), imi place sa reflect asupra multor lucruri.
In alte hobby-uri (cel putin ce mai practic eu) nu am acest privilegiu sa ma gandesc la tot felul de chestii. (+1 pescuit in opinia mea)

:respekt:
Multa lume, putini oameni...

Scrie răspuns