MASTER BELIS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

MASTER BELIS

Mesaj de PREDATOR » 04 Aug 2013, 18:36

8Ce s-a intamplat in cazul descalificarii lui Sabin??? de ce conducerea LRS nu a vrut sa primeasca contestatia depusa de Sabin??
:?:

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: MASTER BELIS

Mesaj de vali stratonov » 04 Aug 2013, 20:32

PREDATOR scrie:8Ce s-a intamplat in cazul descalificarii lui Sabin??? de ce conducerea LRS nu a vrut sa primeasca contestatia depusa de Sabin??
:?:
Eu cred ca TOCMAI au primit-o....altfel nu se puneau in discutie, nu crezi?

Cit privesc motivele descalificarii si de ce sa votat asa , ar trebui consultat regulamentul in vigoare al LRS ...ca unii vin tirziu la concursuri, ca nu isi dau silinta sa inteleaga sectorizarile , sau au interpretat harta grsit ...e o alta poveste .

Clubul din care face parte Sabin are o cale de atac la decizia CTDA ....au obligatia sa o foloseasca , sfatul meu este insa sa vina in discutie cu argumente regulamentare nu cu unele de ordin " sentimental-emotional "....:sportivul nostru nu a ajuns decit noaptea pt. ca are serviciu , ca nu si-a printat harta sau baliza nu era vizibila ....astea sunt "argumente " pt clasa 0, nu pt. pretentiile unui club cu sportivi bine antrenati si care au in spate zeci de concursuri cistigate .....parerea mea. :oops:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MASTER BELIS

Mesaj de MatrixVR5 » 05 Aug 2013, 07:52

Daca Sabin castiga contestatia, i se returneaza banii de inscriere la concurs si pentru transport ?
In regulamentul LRS nu se discuta de asa ceva , dar cand patesti asa ceva iti bagi p... in el de concurs .
Asa ramanem fara valori . :lol:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: MASTER BELIS

Mesaj de vali stratonov » 05 Aug 2013, 08:21

Daca Sabin castiga contestatia, i se returneaza banii de inscriere la concurs si pentru transport ?
Mie imi pare tare rau ca a patit Sabin asa ceva , dar nu prea cred ca va putea cistiga contestatia deoarece articolul din regulamentul LRS pentru care a fost descalificat zice:

6.16
Este interzis accesul sau pescuitul în afara sectorului de concurs.

SANCTIUNE:ÎNCĂLCAREA ACESTUI ARTICOL SE SANCŢIONEAZĂ
CU DESCALIFICAREA DIN CONCURS SI NEPUNCTAREA PEŞTIILOR AFLAŢI ÎN ACEL MOMENT ÎN POSESIA SPORTIVULUI

7.13
Sportivii descalificati nu vor puncta cu pestii prinsi pina in acel moment.

In plus exista si un precedent , cu 2 ani in urma daca nu ma insel au fost descalificati tot de la Belis 3 sportivi, Anghelina, Gheorghita si Danila care se zice ca ar fi pescuit in sector la ANTRENAMENTE :roll:

Li sa interzis participarea si nici banii de concurs sau de drum nu le-au fost returnati.

Din pacate neatentia sau neglijenta se plateste ....uneori cam scump ce-i drept. :oops:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

Re: MASTER BELIS

Mesaj de PREDATOR » 05 Aug 2013, 08:34

Nu vreau sa fiu subiectiv dar nu cred ca Sabin a facut intentionat acest lucru , cred ca este o mare problema la organizator prin lipsa balizelor in zona respectiva si faptul ca in prezentarea concursului nu se specifica ca se pescuieste decat pe un singur mal intr-un sector i.ar pe celalalt sector se pescuieste pe ambele maluri....NU ESTE PREZENTA OBLIGATORIE LA SEDINTA TEHNICA .....CAND SE VINE CU INFORMATII ,MODIFICARI NOI LEGATE DE SECTORIZARE LA SEDINTA TEHNICA TREBUIE SA SE TINA CONT DACA TOTI CONCURENTII SUNT PREZENTI SI SUNT DE ACORD CU ACESTE INFORMATII , MODIFICARI NOI ....

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

Re: MASTER BELIS

Mesaj de PREDATOR » 05 Aug 2013, 08:42

Este important de spus ca Sabin nu a pescuit in afara zonei de concurs ,doar a iesit in afara zonei de concurs i-ar cazul in speta este diferit de celelalte cazuri de descalificare a concurentilor Anghelina,Gheorghe si Danila......

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: MASTER BELIS

Mesaj de vali stratonov » 05 Aug 2013, 09:10

PREDATOR scrie:Nu vreau sa fiu subiectiv dar nu cred ca Sabin a facut intentionat acest lucru , cred ca este o mare problema la organizator prin lipsa balizelor in zona respectiva si faptul ca in prezentarea concursului nu se specifica ca se pescuieste decat pe un singur mal intr-un sector i.ar pe celalalt sector se pescuieste pe ambele maluri....NU ESTE PREZENTA OBLIGATORIE LA SEDINTA TEHNICA .....CAND SE VINE CU INFORMATII ,MODIFICARI NOI LEGATE DE SECTORIZARE LA SEDINTA TEHNICA TREBUIE SA SE TINA CONT DACA TOTI CONCURENTII SUNT PREZENTI SI SUNT DE ACORD CU ACESTE INFORMATII , MODIFICARI NOI ....
Colegu' departe de mine gindul ca Sabin ar fi vrut sa faca nereguli intentionat.....DAR INFORMAREA asupra sectoarelor , program de desfasurare precum si CUMOASTREA REGULAMENTELOR LRS este STRICT PRIBLEMA CONCURENTULUI.....restul e can-can.

Din cite stiu la sedinta tehnica nu s-au adus nici un fel de schimbari legate de modificari de sectoare sau de alte treburi.....evident ca prezenta concurentului la sedinta tehnica nu-i obligatorie , nici alti concurenti nu au participat DAR nici nu au iesit din sector. :oops:

In ceea ce priveste speta Sabin versus Anghelina, Gheorghita si Danila nu exista NICI o DIFERENTA in aplicarea REGULAMENTULUI articolul din regulament prevede ambele lucruri si da aceasi sanctiune ....PUNCT.
6.16
Este interzis accesul sau pescuitul în afara sectorului de concurs.

SANCTIUNE:ÎNCĂLCAREA ACESTUI ARTICOL SE SANCŢIONEAZĂ
CU DESCALIFICAREA DIN CONCURS SI NEPUNCTAREA PEŞTIILOR AFLAŢI ÎN ACEL MOMENT ÎN POSESIA SPORTIVULUI
In plus harta cu sectoarele a fost afisata din data de 10 iulie (trebuia din 2 conform AG. :oops: ), intirzierea afisarii concursului se datoreaza altor cauze mai "subtile" :roll: ........cluburile la fel si sportivii implicati au avut suficient timp sa o consulte si sa faca comentarii la adresa hartii, daca ar fi avut nelamuriri.

Multi dintre concurentii prezenti cu care m-am si intilnit aveau asupra lor printata harta cu sectoarele ....oare de ce?????

Pacat ca sa "umbrit" acest concurs REUSIT prin numarul destul de mare al capturilor si sectoarelor mari pescuite cu motor termic cu un eveniment nedorit ....mare pacat.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

Re: MASTER BELIS

Mesaj de PREDATOR » 05 Aug 2013, 19:52

Harta prezentata la DATA prezentarii etapei de la Belis nu arata in nici un fel ca pe acel sector se pescuieste decat pe un mal plus ca balizarea nu a fost facuta corespunzator , in acea zona efectiv nu era balizat.... cazul Sabin nu se compara cu celelalte cazuri dar se incadreaza la acelasi punct din regulament....vizavi de faptul ca toti concurentii aveau harti nu este o noutate dar trebuie spus ca majoritatea nu au inteles ce se intampla pe acel sector decat in seara in care a fost sedinta tehnica ......

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: MASTER BELIS

Mesaj de Gyorg » 05 Aug 2013, 20:05

paralel fiind, ca multi alti care-si dau cu parerea pe aici, imi dau si eu cu parerea...
in general un regulament prevede penalizari pentru situatii in care un sportiv cauta sa profite sau sa eludeze anumite situatii! Nu este cazul in cazul lui Sabin, deoarece:
- nici macar nu a pescuit in afara sectorului (confirmat de arbitru)
- balizajul nu a fost corect facut
- modificarea a fost propusa de catre altcineva decat directorul de concurs sau un organizator
- pestii lui Sabin au fost punctati inainte de "descalificare"

Oricat ar incerca pro "gasca"sa convinga ca au existat precedente similare, nu au termen de comparatie si nici de situatie!

Daca in final Sabin va fi penalizat cu descalificarea, din punctul meu de vedere nu mai exista scrupule si nici vre-un semn ca in LRS exista sportivitate si corectitudine. Sunt numai decizii ce se iau pe baza interesului personal sau de club. Este inca un semn ca influentele decizionale tin de interesele de club, recte pozitionari in clasamente pe locurile superioare cu orice pret.

Drept urmare, daca decizia va fi luata intr-o cardasie clasica, nu voi mai participa NICIODATA la nici un concurs -fie ca este vorba de MASTER sau OPEN - alaturi de cei care procedeaza in mod, penalizand cu indiferenta si ignorata pe care si-o merita pe deplin.

Cu siguranta cu nu vor suferii (acum), poate chiar se vor bucura, dar suferinta lor va aparea mai tarziu. Atunci cand intr-un campionat national vor fi numai ei "rechini", cei care te fac sa pleci dupa locul de pescuit sau dintr-un campionat national dezgustat de "procedurile" democratice inventate de la an competitional - la an competitional. In final se vor manca intre ei, de foame!
Pacat .. de ce-a ramas!
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: MASTER BELIS

Mesaj de WBF » 05 Aug 2013, 21:59

Lazea.

Barca aia aia alb cu albastru :)
Stiu, am facut valuri.
Mea culpa.
Am trecut de doua ori pe langa voi.
Balizaj de kkt. .IMHO

Master??
LRS?
Laser frate....
Rapitor vorace, cleanul, nu gluma

Astept invitatia sa ma prezint, cu camasa in mana, umil....
Done deal?

Scrie răspuns