FINALA DE SPINNING 2005

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 14 Noi 2005, 15:09

Asta cu locurile mai putin batute nu stiu daca e buna ideea....ca poate va fi un loc mai putin batut de 70% dintre finalisti! :wink:

Felicitari tuturor....cu o mentiune in plus pt cei care au venit de departe, pe un lac relativ necunoscut!

Sa inteleg ca vor mai fi 3 finale ale finalei?? De ce?? Unde se vor tine?? Cand?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 14 Noi 2005, 15:10

Eu zic ca mai bine sa fie cunoscuta de toti de la inceputul anului, astfel incat doritorii sa poata merge sa se "antreneze".

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 14 Noi 2005, 15:21

ideea e urmatoarea:
pentru stabilirea ierarhiilor nationale e buna si o locatie cunoscuta dinainte pentru a putea fi facute antrenamente
insa clasamentele astfel realizate ar fi obtinute incorporand poate in prea mare masura cunoastrea locurior bune ale baltii si mai putin tehnica si ccapacitatea fiecarui pescar de a prinde peste in aproape orice conditii
Ori in concursurile internationale unde locatiile vor fi prea putin cunoscute de ai nostri si eventualele antrenamente sunt cu semnul intrebarii datorita banilor necesari .....astfel de ierarhii nu cred ca ar fi cele mai potrivite in acest moment.

e doar o sugestie pentru la anul.
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 14 Noi 2005, 15:34

Sa stiti ca si Caldarusani nu a fost o locatie foarte cunoscuta finalistilor mai ales ca in segmentul rezervat mansei a doua din prima zi nu a pescuit nici un concurent, anterior finalei.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 14 Noi 2005, 16:11

poate e si moivul pt care au aparut ''surprize'' nu?
8)
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 14 Noi 2005, 16:15

Atat ai de zis???? :shock:


hai.....vrem o poveste! :D
near the beer

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 14 Noi 2005, 16:35

Ce sa va zic fratilor de suferinta , ca am fost la un peste distanta de titlul national !?
Nu-mi pare rau , din contra sunt foarte multumim ca mi-am atins obiectivul de a face parte din echipa nationala de spinning.
Ce s-a intamplat de n-am reusit sa prind un singur peste in ultima mansa , nu stiu , poate un cumul de probleme dar cel mai important a fost faptul ca n-am reusit sa-mi controlez slepul cu care pescuiam in vantul salbatic din ziua fatidica "13".
Fara control asupra liniei mono unde la capat , in prim avant , s-a aflat aceiasi naluca pe care mi-a intrat in ziua de antrenament , dupa aruncarea secunda , un salau de aproape un kg si ulterior am incercat cele mai versatile naluci din trusa si nimic . Dupa 2 ore de stresante de tangaj amestecat cu rascolilea fundului cu cele doua ancore (!!!) am renuntat in speranta ca imi va intra macar un biban de 20cm pe locul in care m-a propulsat pe locul 4 din calificarile pe Bucuresti.
Ghinion si acolo , valurile maturau efectiv malul . Mi-am dat seama ca nu era locul cel mai potrivit in acel moment dar deja era prea tarziu.
Concluzia finala , super experienta , super pescari , fair play si cel mai adevarat lucru : mai avem de invatat , baieti !
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 14 Noi 2005, 17:19

ar putea zice cineva ca nu e loc de invatzat?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

valiskillibur
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 10 Noi 2005, 10:02
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Mesaj de valiskillibur » 14 Noi 2005, 18:46

Incep prin a felicita pe toti finalistii din acest an care au indurat cu stoicism vremea grea si mai ales vintul din ultima mansa.Cel mai frustrant lucru a fost pt.mine faptul ca pestii ne-au ignorat dindu-ne peste cap toate planurile de bataie cu care am venit fiecare de acasa.Dezamagirea cea mai mare am avut-o in mansa 2 cind la finalul ei am constatat ca defapt am dat''gherla''dupa 3 ore de cautari si nici macar o mica ciupitura.Asta e, la pescuit nu e ca la tir cu arcul sa nimeresti dupa ce te-ai antrenat un sezon intreg dar cum speranta moare ultima nu ne ramine decit sa asteptam sezonul urmator si sa o luam de la capat.Sincer imi pare rau de 'gherla ' data de Gyorg in ultima mansa ,(eu daca eram in locul lui imi faceam sepuku,)dar se intimpla si ii doresc un sezon la fel de bun si la anul.Vali Stratonov.

salmoman
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 10 Noi 2005, 20:04

Mesaj de salmoman » 14 Noi 2005, 19:26

Mai Vali,ce nick ti-ai tras :lol: .Gherla uit-o.Vor mai fi concursuri si in viitor,unde poate o sa arati mai bine ce stii.De exemplu saptamana viitoare vii cu cutiile,si ne distram ca lumea la Alesd.

Scrie răspuns