Stiri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 25 Sep 2005, 21:34

Daca luam in calcul tipul sculelor si momelilor si cantitatea/marimea/tipul capturilor retinute, atunci eu zic ca peste 80% sunt braconieri.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 25 Sep 2005, 22:14

Primul gest pe care l-am facut dupa ce am vazut stirea a fost sa le scriu circotashilor. Sunt curios daca percuteaza :twisted:

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Sep 2005, 09:38

hmm...n-am vazut stirea aia si ma cam mir, toate lacurile din bucuresti sunt concesionate si exista oameni platiti ca sa impiedice manifestari din astea. nu am vazut niciodata greblasi, asa cum exista pe olt sau la dunare.

unde am dat eu aseara erau paznici, nu dadea nimeni in deversoare, in schimb erau o gramada de spectatori nepescari, unii filmau pestii care sareau in curent, altii asteptau sa pice cate unul pe mal si-o taiau cu el acasa. din cauza curentului foarte puternic sar novacii in curent mai ceva ca somonii, foarte multi nimerind pe uscat. cat am stat eu, nu am vazut niciunul scos din apa cu undita, dar am vazut multi pe la oamenii fara scule.

paznicii erau terorizati, patrulau pe mal sa adune pestii si sa-i bage inapoi in ciorba, tipul care ne-a luat noua taxa ne-a zis ca deja se caftise cu cativa care nu vroiau sa elibereze pestele prins cu mana pe uscat. :)

eu am fost sa testez o lanseta, am prins bibi, strapi, un salau si am driluit un pic si niste mancatori de plancton ca era mare inghesuiala prin apa. foarte buni sa vezi cum se comporta o bata, pentru orice altceva nu.

eu unul nu m-a supara daca ar sari pe mal toti novacii, somoteii africani si alti mancatori de purici de balta, poate asa se face loc si pentru specii mai game. :twisted:

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 26 Sep 2005, 10:36

unde e apa asta eugene?
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 26 Sep 2005, 10:45

Adio taxe pe balta! De astazi pescuim cu rovinieta:

http://www.hotnews.ro/articol_32727-Sar ... iitura.htm

Cititi si spre finalul articolului.

Asta e un fel de haz de necaz.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

alec
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 134
Membru din: 19 Ian 2005, 15:30
Localitate: cluj

Mesaj de alec » 26 Sep 2005, 11:06

„Ehe-he, ce prindem noi aici e nimic! Al dracu’ Marinica, doar ce tine portile deschise si ce daca ii intra apa in curte daca e plina de peste!", spunea Gheorghe Mizea, un batran din Branesti, rezemat in ciomag, amarat ca nu mai are puterea sa sara si el la peste.
:shock:

alec
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 134
Membru din: 19 Ian 2005, 15:30
Localitate: cluj

Mesaj de alec » 26 Sep 2005, 11:07

citat din articol :?

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 26 Sep 2005, 11:11

Vezi, asta e, daca stau la bloc... Daca deschid fereastra intra doar tzantzari, peste ioc. Ma rog, atmosfera seamana cu unele partide pe balta :)
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

alec
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 134
Membru din: 19 Ian 2005, 15:30
Localitate: cluj

Mesaj de alec » 26 Sep 2005, 11:19

daca am vedea ce vedem la stiri intr-un film am spune ca scenaristu' e dobitoc si filmul de cea mai proasta spetza...asa insa :shock:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 26 Sep 2005, 13:30

eugen scrie:hmm...n-am vazut stirea aia si ma cam mir, toate lacurile din bucuresti sunt concesionate si exista oameni platiti ca sa impiedice manifestari din astea. nu am vazut niciodata greblasi, asa cum exista pe olt sau la dunare.
Initial am crezut ca baietii chiar pescuiesc, insa cind au schimbat unghiul de filmare, chiar in spatele reporterului era unu' ce tragea la coasa... :evil: Si urmatorul tocmai scotea cu gaful un novac agatzat de spate.
Nici mie nu imi plac in mod deosebit speciile chinezesti, dar asta nu justifica "sportul" la grebla. :evil:

Scrie răspuns