Majorare pret permise pescuit- propunere

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Mihaitza84
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 24 Apr 2007, 15:10
Localitate: Sibiu

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de Mihaitza84 » 01 Mar 2016, 18:32

mircea13 scrie:Eu nu inteleg dece atat de multi pescari de pe acest forum se plang ca taxa de 150 e prea mare cand la ora actuala toti platesc 100 lei la asociatii din care asociatiile varsa la Trezorerie 30 lei si raman cu 70 lei din care traiesc bine merci pe seama fraierilor care le dau banii pentru nici un sericiu.
In loc sa sustineti ca permisele de pescuit sa fie desfiintate si taxa anuala sa fie platita la Trezorerie iar chitanta de la Trezorerie sa tina loc de permis de pescuit voi nu vreti sa sustineti aceasta idee ci mergeti in continuare pentru sustinerea ideii de a fi membru al unei asociatii.Am postat forumul Guvernului Romaniei prin care guvernul solicita sprijinul populatiei pentru reducerea birocratiei tot aici pe acest forum. Voua va ramane doar a da un click pentru sustinerea mai multor propuneri care sa gasesc pe siteul guvernului romaniei. Nu trebuie sa va inregistrati ci numai sa votati si cu cat votati mai mulri cu atat v-a fi luata in considerare propunerea sustinuta de voi..Votati nu ezitati spre binele vostru.
http://www.rapitori.ro/forum/reducerea- ... 40116.html
Cel putin in judetul Sibiu cei de la AJVPS isi mai fac treaba, mai un control, mai scot o plasa, mai fileaza noaptea, etc...ANPA are un singur reprezentant pe toata Transilvania si e o singura zi pe saptamana in Sibiu...ok sunt de acord sa dau 150 de lei, dar sa vad populari, controale la sange zi si noapte, curatenie, amenajarea anumitor zone de acces, etc...dar doar sa platesc 150 de lei degeaba, nu vreau! Eu sunt curios daca pot fi membru AJVPS, fara ANPA :roll: ca doar apele sunt date in concesiune asociatilor.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de mircea13 » 02 Mar 2016, 09:32

Nu poti fi membru AJVPS fara ca sa platesti taxa anuala la ANPA. Acum asociatiile incaseaza 100 lei din care platesc la Trezorerie 30 lei iar 70 lei le raman lor pentru salarii si alte cheltuieli.ANPA si-a derogat raspunderea conform legii in sarcina Asociatiilor.Nici ANPA si nici Asociatiile nu fac nimic in afara de a incasa niste bani de la pescari. Daca taxa v-a fi 150 lei mai mult ca sigur ca asovciatiilor vor cere 200 lei sau 220 lei si tot nu vor face nimic deoarece banii merg la bugetul statului consolidat.Eu nu contest ca in tara sunt presedinti de asociatii oameni cu simt de raspundere care fac si treaba buna in folosul pescarilor dar cei mai multi nu fac nimic in afara de a incasa bani de la pescari deoarece legea nu le da dreptul sa faca paza,populari,etc.Numai bine.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Majorare pret permise pescuit- propunere

Mesaj de mircea13 » 02 Mar 2016, 09:41

Permise pescuit pentru Delta Dunarii on line
http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns