Reducerea birocratiei

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Reducerea birocratiei

Mesaj de mircea13 » 25 Feb 2016, 16:25

Guvernul Romaniei va roaga sa il ajutati sa reduca numarul hartiilor.vizelor si avizelor .Altfel spus reducerea birocratiei Va invit sa intrati aici
www.maisimplu.gov.ro
Va sugerez sa scrieti cat mai multi pescari depre
Cum se obtine permisul de pescuit de la ANPA si ce copii vi se cer
Cum se obtine Avizul de la politia de frontiera si ce copii vi se cer
Cum s-ar pute reduce toate aceste hartii inutile si care nu folosesc nimanui.
Sa se procedeze ca in strainatate.Platesti la Fisc viza anuala pentru pescuit iar chitanta tine loc de permis de pescuit.
La politia de frontiera prezinti Cartea de identitate si Chitanta cu care ai platit viza anuala fara avize de la ei.Majoritatea pescarilor care pescuiesc in ape de frontiera locuiesc in zona de frontiera adica la 35 km in interiorul tarii asa cum prevede legea forontierei de stat.
Termenul e pana pe 10 martie 2016
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Reducerea birocratiei

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2016, 08:14

Pe site-ul indicat mai sus a aparut prima propunere.Am copiat-o si o redau mai jos.Sustineti si voi aceasta propunere ca merita.

Permis pescuit recreativ sportiv
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 evaluari, media: 5,00 din maxim posibil 5, evaluat)

As dorii sa se renunte la permisele de pescuit recreativ sportiv tip card plastefiat. Actualmente aceste permise se obtin de la ANPA si sunt valabile 8 ani, dar in fiecare an trebuie platita o taxa la tresorerie intr-un cont special si apoi, cu chitanta in original si copie (dovada platii taxei anuale), trebuie mers la sediul regional al ANPA (pt mine din Turda la Cluj -Napoca) pt viza anuala pe permis (se aplica un timbru anual). De mai multi ani aceste timbre vin cu mare intarziere si sunt disponibile doar la cateva luni de la inceputul anului.
Propun ca sa se renunte la permisele de pescuit de orice format si dreptul de pescuit sa se faca numai pe baza chitantei de la trezorerie prin care se dovedeste ca s-a platit taxa legala (care oricum este necesara si acum). Acesta chitanta (impreuna cu actul de identitate) este suficienta pentru a dovedii ca s-a platit taxa anuala, deoarece contine datele de identificare ale titularului (nume si CNP) , precum si contul in care s-a facut plata si ce reprezinta. Mentionez ca din ceea ce eu cunosc procedura propusa este aplicata si in alte tari ale UE

Vă rugăm să ne indicați autoritatea statului care solicita documentul/impune procedura : Sgentia Nationala de Pescuit și Acvacultura (ANPA)
Vă rugăm estimați durata medie necesară furnizării datelor/îndeplinirii procedurii : 3-4 luni
Cât vă costă îndeplinirea procedurii (aproximativ)? : 20 lei deplasare +30 lei taxa legala anuala +2 lei timbru fiscal +0,5 lei copie chitanta
Simplificarea procedurii : eliminare| comasare date in alt document/procedura

Categoria: Propuneri cetăţeni.

Caută un cuvânt cheie
Căutare:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Reducerea birocratiei

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2016, 08:57

In partea dreapta scrie Cauta un cuvant cheie.Acolo voi trebuie sa scrieti Permise de pescuit.Alegeti si cititi ca sunt mai multe
http://maisimplu.gov.ro/lista-propuneri/
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Reducerea birocratiei

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2016, 16:55

Plata permiselor de pescuit online si permise de o zi
foarte slabaslababunafoarte bunaexcelenta (17 evaluari, media: 4,76 din maxim posibil 5)

Procedura de obtinere a permisului de pescuit sportiv direct de la ANPA este destul de greoaie deoarece implica drumuri si timp pierdut la Trezorerie si apoi alt drum la ANPA unde programul de lucru cu publicul este doar vinerea.
Posibilitatea platii online a taxei si obtinerea chitantei tot in format electronic ar simplifica mult aceasta procedura. Iar introducerea permiselor de o zi, saptamana etc ar fi un mare avantaj pentru turistii care vin si ar dori sa petreaca o zi la pescuit pe o apa naturala si nu o incinta privata.
In Ungaria exista acest sistem si este chiar foarte folosit.

Vă rugăm să ne indicați autoritatea statului care solicita documentul/impune procedura : ANPA
Vă rugăm estimați durata medie necesară furnizării datelor/îndeplinirii procedurii : 2 zile
Simplificarea procedurii : raportare in format electronic

Categoria: Propuneri cetăţeni.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Reducerea birocratiei

Mesaj de mircea13 » 27 Feb 2016, 07:26

Pana in prezent au fost facute 2 propuneri.
http://maisimplu.gov.ro/?s=permise+pescuit
Daca vreti sa sustineti aceste propuneri ele trebuie votate.Nu trebuie sa va inregistrati ci numai sa le dati un vot printru-n simplu click pe cea de a 5 steluta de la stanga spre dreapta.Votul vostru se v-a contoriza alaturi de stelute si totul e OK.Nu ezitati ci votat
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns