civilizatia la noi si la altii

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori


Avatar utilizator
bibanul de epava
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 19 Apr 2004, 07:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de bibanul de epava » 01 Sep 2005, 17:31

And your point is?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 01 Sep 2005, 23:07

te referi la faptul ca si la ei se fura ca la noi? :roll: :D
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 02 Sep 2005, 05:18

Nu se fura "ca la noi" ci pur si simplu se fura,dar era bine sa va fii uitat si la culoarea celor ce furau si gaseati o similitudine cu "bronzatii" din Romania.

Oricum ai lua-o e f. trist si degradant mai ales tinand cont de circumstantele in care sunt comise aceste furturi cand o multime de oameni daca nu si-au pierdut viata au pierdut in cateva ore tot ce au reusit sa agoniseasca o viata si in plus locul de munca si deci posibilitatea de a mai face banii necesari supravietuirii .....

Chiar in seara aceasta un prieten de-al meu oradean la origine,Dumitru Hurgoiu a oferit adapost in casa lui pt. cinci luni unei familiii originare din Honduras cu trei copii ce au ramas fara nimic si au trebuit sa paraseasca Luisiana,venind in Houston.Si nu i-a vazut niciodata pana azi...

Unii fura..... si altii ajuta pe masura posibilitatiilor pe care le au,pe cei napastuiti de aceste calamitati.

Oameni si oameni!!!Sau neoameni si oameni cum vreti sa o luati.

Jean Scurtu

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

da,da

Mesaj de Leba » 02 Sep 2005, 08:12

e o vorba grea, din batrani: "multa lume, putini oameni"
cred ca se aplica oriunde...
respect
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 02 Sep 2005, 08:29

Chiar in seara aceasta un prieten de-al meu oradean la origine,Dumitru Hurgoiu a oferit adapost in casa lui pt. cinci luni unei familiii originare din Honduras cu trei copii ce au ramas fara nimic si au trebuit sa paraseasca Luisiana,venind in Houston.Si nu i-a vazut niciodata pana azi...

Unii fura..... si altii ajuta pe masura posibilitatiilor pe care le au,pe cei napastuiti de aceste calamitati.

Oameni si oameni!!!Sau neoameni si oameni cum vreti sa o luati.

Jean Scurtu[/quote]

E crestinesc gestul amicului tau.A facut o fapta buna, si cum spunea un proverb chinezesc :"o mie de cuvinte nu fac cat o fapta buna!"!.
Cu atat mai mult cu cat el se petrece intr-o tara unde banul e rege si goana dupa bani religie !!!

La noi Geoana , care are pe lunga retsaurant si alte afaceri si sperturi, a donat pentru sinistratii din Moldova "exorbitanta suma" de 1.6mil ROL . Nastase , Iliescu, Dan Ioan Popescu, Miki Shpaga , Hrebenciuc cred ca sunt mai mult preocupati cum sa-si mute banii dintr-un cont in altul....decat sa ajute cu ceva... deh numai sunt la guvernare sa ia ajutoarele primite de la oameni si de afara si sa spuna la amaratii aia ca sunt "Ajutoare din partea PSD" .
:( :(
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Sep 2005, 08:54

ma refeream la faptul ca aparent in SUA este foarte usor sa se instaureze anarhia, daca conditiile sunt prielnice
eu sunt convins ca la noi sau in alte tari nu s-ar intampla la fel, in aceleasi conditii
ca dovada, la noi furturile au fost cazuri izolate cand am avut calamitati, si in nici un caz nu au inceput oamenii sa se omoare....

in State daca se opreste curentul cateva zile intr-un oras, o sa vedem la TV scene desprinse din filmele cu MadMax
iata ce se intampla acum in state, trebuie sa cheme garda nationala sa restaureze ordinea
sa ne amintim si de alte incidente mai vechi, cand tot cu armata au reusit sa instaureze ordinea

Jeane, daca scapa negrii si latinos de sub control o sa munciti ca sclavi pe plantatii de coca :lol:

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 02 Sep 2005, 09:24

Poate acest lucru pleaca si din faptul ca in SUA sunt cele mai mari diferente dintre bogati si saraci!De aici frustrari grele , rata cea mai ridicata a criminalitatii .Fara o politie aficienta in 24 de ore ar fi Haos !
La intreruperea curentului, cum spunea-i -imagini de MadMax!
Mi-a povestit o amica , dupa atentatele din septembrie ce rasism si xenofobie sa declansat impotriva arabilor prin SUA.Numai arab sa nu fi fost.
In skimb , in ghidurile de informare turistice despre RO , apare la americani, Tara frumoasa bla blkabla, romani primitori dar si accese de rasism vezi Cazul Hadareni, nu se respecta drepturile minoritatilor( de parca ale majoritatii sunt respectate!) samd.N-a ca numai popor de rasisti nu stiam ca suntem.
Pune asta impreuna cu Mitul lui Dracula si imaginea e rece( cul sau cool pentru americani!!)
In Ro , diferentele sunt mai mici- inca..oamenii mai au frica de Dumnezeu.. pe la tara asa cat de cat...
In China si India erau regiuni cu oameni mai saraci si ca romanii si totusi ei nu se simt frustrati ca sunt saraci , poate pentru ca nu apareau bogati ostentativi,si la o inundatie pun mana si se ajuta nu fura.
Scuze de exprimare.. scriu pe fuga...
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Sep 2005, 09:30

stai linistit ca suntem rasisti
toti avem mai mult sau mai putin boala pe ciori
inca nu se manifesta prea tare treaba asta, dar nu se stie niciodata

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 02 Sep 2005, 09:44

la felul cum se comporta tiganii la noi , ar trebui sa fim SS-isti!!
Dar noi suntem blanzi si lasi....rasismul izbucneste la roman doar cand nu mai poate indura... dupa care se reinstaureaza lasitatea ...oportunismul...
Nu cred ca are rost sa enumeram faptele de glorie ale tiganilor.. am trait si eu prin Buc o perioada prin cartiere celebre... poate am vazut mai multe decat a vazut un Bucurestean getbeget dar care sta intr-un cartier mai procopsit.
In Buc tiganii ameninta si romanii pleaca capul, si se bucura ca bataia sau talhareala a luat-o vecinul si nu el.Militia ... mai bine nu ar fi.
E trist dar adevarat.

Nu vreau sa invinovatesc toata natia , am amici rromi in TM dar cinstiti si curati, dar ce am vazut la BUC e- ,ca sa respect culoarea locala-- : " e de nu se poate , mincati-ash! " !
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Scrie răspuns