Boxerul . Un caine cu suflet urias .

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de nuke » 08 Feb 2015, 12:34

Stimati confrati pescari...imi pare nespus de rau pt voi.
Si eu am un catelus care a fost bolnavicios de prima oara si ne chinuim mult pt.el...
Se spune ca leacul vine de la alt catel luat imediat.
Stiu ca e crud ce am zis.
Insa am vazut la veterinar o familie(fara copii)care pierdusera 2 catei in acelasi an,bichoni havanezi,tata si fiu.
Doctorul mi-a atras atentia asupra lor..
Oamenii radiau de bucurie avand in brate 2 pui de bichon,normal tot havanezi.
Asta dupa ce-i jurasera medicului ca niciodata nu o sa isi mai ia catei..
Poate va mai alina/ajuta aceasta mica poveste.
Putere!

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de Musti » 08 Feb 2015, 18:57

Multumesc.
Durerea e prea mare, chiar daca langa noi au mai ramas inca doua cateluse, dintre care una chiar bichon havanese, ca-n povestea ta. Totusi, locul lui Tumpi va ramane mereu in inima mea. A fost un catel deosebit. Mi-e prea greu sa vorbesc acum despre el. Sufletul inca imi plange...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

oldheinz
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 21 Ian 2015, 13:37

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de oldheinz » 02 Mai 2015, 12:10

Imi pare rau ca am gasit asa de tarziu topicul. Ma ocup de caini de mai bine de 20 de ani. Am avut primele si singurele doua cuiburi de basenji din Romania, numerele COR 043 de la 1 la 14 sunt ale noastre. Catelele au fatat la diferenta de 6 ore, literalmente la mine in pat. In afara de ciudateniile africane, doi boxeri si doua maidaneze au completat tabloul. Acum ma uit cu tristete ca ultimii 4 basenji se indreapta incet, incet spre micul cimitir din capatul gradinii. Desi au fost ani cu sacrificii si renuntari, sute de kilometri facuti pe la concursuri, bucurii si tristete, stiu ca niciodata in viata nu o sa am parte de atata dragoste cata mi-au daruit acesti caini, fiecare in felul lui. Nu vreau sa par melodramatic, si cei care au caini ma inteleg. La portita cimitirului am pus un totem pe care scrie in engleza si swahili "The lion sleeps tonight" ( Simba kulala usiku wa leo).

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de nuke » 21 Iun 2015, 09:59

nuke scrie:Stimati confrati pescari...imi pare nespus de rau pt voi.Si eu am un catelus care a fost bolnavicios de prima oara si ne chinuim mult pt.el.
Poate este de folos la cineva desi nu doresc sa ajunga acolo decat pt vaccinuri si control de rutina cu animalutele de companie,in special cateii..
Catelul familiei a fost diagnosticat cu ascita(lichid in burtica,ciroza) in luna ianuarie a.c.Diagnostic necrutator de obicei,maxim o luna de trait.2 punctii cu extragere de 300 gr. lichid in conditiile in care musiu' are 2 kg(un "yorkie").Medicii "alopati" mi-au recomandat si solutia finala..
Disperat,am apelat la farmacia homeopata din Buc,Cart.Aviatorilor intreband de un medic homeopat veterinar(gasisem pe goagal pe cel mai aproape la.. Budapesta).
De ce homeopatie?Pt ca mare,mare incredere in ea vazand rezultate anterioare in familia mea,e drept,numai la rasa umana.
Diriginta(o femeie extraordinara!) mi-a recomandat pe prof.dr.Sallay Arpad de la Univ.Spiru Haret.
Nu are nevoie de reclama.Oamenii care asteapta la rand ore in sir depun marturie pt.asta.
Deci viteazul meu traieste,nu a mai facut lichid in burtica..judecati singuri!
Numai bine!

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Boxerul . Un caine cu suflet urias .

Mesaj de nuke » 21 Iun 2015, 18:19

oldheinz scrie:"The lion sleeps tonight" ( Simba kulala usiku wa leo).
Va multumesc pt bucatica din viata dvs iar lacrimile sunt prea mici fata de temerea dvs..
Poate va alina,exista oameni dedicati care au carat catelul...de 80 kg in spate(uriasul dog danez)....au dormit pe jos iar "catelul" in pat.
Au refuzat solutia finala..iar catelul a trait multi ani!
Traiti frumos!

Avatar utilizator
chef
veteran
veteran
Mesaje: 682
Membru din: 30 Ian 2009, 08:03
Localitate: Brasov

Re:

Mesaj de chef » 03 Iul 2015, 07:38

modigliani scrie:
oby 1 scrie: din pacate eu la blok nu vreau sa chinui pe nimeni
O alta caracteristica a boxerilor este adaptabilitatea . Pe cat este rasa asta de sportiva , pe atat de usor se adapteaza programului stapanului . Si asta fara hachite . Ai mei ( atat cei de-acum cat si cei din trecut ) sunt in stare sa-si umple timpul o zi intreaga fara sa cracneasca daca , sa presupunem prin absurd , n-am timp sa-i scot afara pe cat ar trebui .

Au parul scurt si nu miroase in casa a caine . In mod special am intrebat la modul sincer cativa prieteni daca-i simt cel mai mic miros si mi-au infirmat categoric . Primavara si toamna , perioadele de naparlire , ne invidiaza toate stapanele de caini din bloc . Este un mare avantaj !

Intamplarea face ca-n bloc avem ( sau am avut pana de curand ) : 2 Malamuti de Alaska ( violenti la extrem dar s-au ,, lovit " de concilantul Zair si-au devenit prieteni ) , doi lupi extrem de circumspecti si retrasi ( cu mine pe palier ) , un rottweiller total ticnit ( temperat si asta de flexibilitatea boxerilor ) , un alt lup total dement ( pe care ai mei au ales sa-l evite ) , un pechinez tare-n gura ( care cand exagereaza cu latraturile ai mei se pisa pe el ..... la propriu ) , un chow-chow vesel ( declarat de catre ai mei ,, friend nomber one " ) , sa nu mai pomenesc de comunitarii din zona cu care , in functie de caz , se stabilesc sau se retrag ,, ambasadele " la maniera cea mai desavarsita .

In zilele in care nu prea am timp sa ma ocup de ei , sa-i tin afara cat ar avea nevoie , este suficient sa le spun : ,, Repede , tata ! Am treaba . " . Se conformeaza si-n mai putin de 5 min sunt inapoi la scara cerand in casa ( app , ies singuri afara ..... fara sa fie violenti , nici cu alti caini nici cu oamenii . Cu oamenii niciodata in afara de momentele in care , printr-o imprejurare fortata au primit comanda in sensul asta ). Ei stiu ca daca am timp am grija sa recuperez ii tin afara cat au nevoie , si au rabdare si intelegere cu ..... programul meu .
oby 1 scrie: apropo de "cauta" am un pretin care avea un brac si cind ii spunea cauta era in stare sa isi toceasca picioarele sapind in orice suprafata
Cunosc bine ,, modelul " , ai mei sunt in stare sa-si zmulga ghearele daca sunt atat de dement incat sa-mi vina ideea de a-i pune sa caute-n ...... beton ! Insa niciodata n-am abuzat de abnegatia si devotamentul lor , niciodata nu mi-am batut joc de ei . Si .... ei stiu asta .... si imi dau inapoi inzecit , insutit mai mult respect !

Repet , si-am s-o amintesc de cate ori am sa vorbesc despre boxeri ( chiar si-n acest topic ) , au un bun simt si-o capacitate de discernamant absolut iesita din comun .

Iubesc si studiez toate rasele de caini . Insa pentru o familie , .... la bloc ( sau nu ) , .... cu copil ( copii ) , ..... cu mai putin timp de alocat cresterii unui caine , .... cu o gospodina mai putin dispusa sa ,, frece" in urma cainilor , ..... BOXERUL E ,, MIEZ " !
Salut maestre.Pe zi ce trece,citindu-ti articolele,respectul meu pt. tine creste tot mai mult,si nu mi-e rusine s-o afirm public. Intrebare: cat m-ar costa un "baietel" ca Zair? Si o eventuala sursa? Mersi mult,si scuze de deranj. :respekt:
Roland Popcev
Fondator/owner al "OJPS-Bv. 2009"

Scrie răspuns