Motor yamaha 15 cai 2t, 1996, estetic nu e perfect dar funcționează foarte bine, in ultimul an schimbat ulei cizma, bujii, bobina pornire, cdi de rezervă. Are și încărcare.
Rezervor 12lt big joe.
Cu încărcătură de aprox 160-165 kg merge cu 37-38 km pe oră. Cu încă o persoană de 90-100kg merge cu 32-33km/h, in funcție de direcție/ intensitate vânt. Eu zic ca e stabilă și se pot pescui lejer 2 pescari.
Barca merge și cu motor de 5 cai foarte bine, dacă țin minte ajungea undeva la 20km/h cu yamaha 4t și pe la 17km/h mercury 2t, nu știu ce pas la elice. Vitezele sunt aproximative, sigur intra în glisaj cu 5 cai și viteza era sub 20 km/h. Pe vremea aia nu știam prea multe, reglam trim după ureche etc
Cu motor de 8 cai și încă o persoană de 100kg la bord parcă tot pe acolo era viteza(16-17km/h) dar nu țin minte 100%.
Eu o văd ideală pt cineva care are buget redus, nu e pretențios și care vrea totuși ceva de calitate. Cu un pic de pricepere și tml (time, love, care) poate deveni o barcă și frumoasa și bună.
Ce-ar trebui făcut, pus mochetă pe banchete, aranjat un pic cabluri, furtun alimentare are crăpături pe partea care a fost expus la soare, strâns șuruburi, verificat legătura electrică la pompă santină pt că uneori nu pornește și trebuie sa mișc eu cablurile... cam atât.
Separat preț: 1100 euro
Motorul:
Pornește 99/100 la prima sfoară, iarna sau dacă a stat mult timp mai trebuie și a2a, a avut parte doar de ulei yamaha și 2t și in cizma, a fost uns pe la toate încheieturile vara trecută când am schimbat bujii și bobina pornire. Elice este solas cu pas mai mare decât cea originala, parcă 9 1/2, luată acum vreo 3 ani dacă nu greșesc. Consumul e undeva la maxim 8lt/h wot cu 150-160kg încărcătură. Când l am luat am dat jos carburator și curățat, nu am reglat nimic la el, carburație etc, posibil cineva priceput îl poate face boboc (și iarna sa pornească la sfert).
Este un motor foarte rezistent ce teoretic nu prea are nevoie de multă prezentare.
Preț 700 euro
Prețurile sunt negociabile, iar achiziționate împreună 1500 euro fix.
pt poze și detalii ma găsiți pe wattsapp
0756 694 6 nouă doi pt detalii
Nu va așteptați sa fie perfectă nici barca și nici motorul, altul era prețul dacă erau.
https://youtu.be/fnD5HbHYRWc?feature=shared



