coropisnita

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

mitica
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 05 Dec 2005, 00:14
Localitate: Suceava

COROPISNITA

Mesaj de mitica » 16 Dec 2005, 00:36

O idee ar fi si cu carcasele de la ouale cu surprize Kinder (pentru cine le mai pastreaza) . Ce parere aveti?

mitica
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 05 Dec 2005, 00:14
Localitate: Suceava

Mesaj de mitica » 16 Dec 2005, 00:44

Cea mai buna capcana pentru prins coropisnite este un harlet bun si sa-ti placa munca :lol:

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 16 Dec 2005, 13:41

mitica scrie:Cea mai buna capcana pentru prins coropisnite este un harlet bun si sa-ti placa munca :lol:
Sa nu uitam mormanul de rahat(gunoi)!!!! :lol:
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Nicolas
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2005, 22:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Nicolas » 21 Dec 2005, 10:48

gunoi, munca, mizerie... pentru cine vrea mai usor, la piata ... 5 000/buc.

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Re: re

Mesaj de Iujin » 21 Dec 2005, 11:31

[quote="soveja lucian"]am niste nelamuriri......pe montura aia cu tripla pentru coropisnita....cum se pune coropisnita...cu capul sau cu coada spre tripla????
si ce lungime sa aiba forfacul??/
multumesc anticipat....[/quote]
Se poate pune si cu capul si cu coada. Pentru a nu strica prea multe coropisnite eu le pun cu capul spre tripla, dar ii rup si picioarele si capul si clestii, fac chestia asta pentru a nu fi rupte de pestii mai mici. Forfacul eu il fac de 20-25 cm pus pe o agrafa pentru a schimba cit mai repede coropisnita. Fir intins.

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Iujin » 21 Dec 2005, 11:37

[quote="mitica"]Cea mai buna capcana pentru prins coropisnite este un harlet bun si sa-ti placa munca :lol:[/quote]
Ce harlet mitica ca le tai saracile de nu se vad :wink: . Furca e de ele :lol:
Daca ne-ar pune cineva sa incarcam o remorca de gunoi pe bani nu am face-o dar pentru coropisnite ce nu facem. :D

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

ere

Mesaj de noname » 24 Dec 2005, 08:28

Murdarirea la cautatul coropisnitelor si mirosul acela de gunoi vechi face parte din pescuit :wink:

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 24 Dec 2005, 23:05

Nu prea,mai degraba din pregatirea pescuitului.
Partea cea mai ciudata e ca pregatirea si planificarea partidei de cele mai multe ori e mai faina decat partida de pescuit.
Ce noroc pe vanzatorii de bere!
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Salut

Mesaj de MARINESCU ADY » 26 Dec 2005, 15:06

Nicolas scrie:gunoi, munca, mizerie... pentru cine vrea mai usor, la piata ... 5 000/buc.
Eu incerc sa gasesc de vanzare coropisnite de cateva luni si toti cei care vand momeala imi spun ca nu tin asa ceva. Pestisori vii nu tin decat toamna cum vine sezonul rece nu-i mai vezi pe tarabe (parca-s impotriva mea) si ca sa ma duc pana la Obor...Nu mai zic ce am patit pana am gasit niste rame serpesti... In general imi cumpar momela din Piata Sudului (la capatul troleului 76). Dar as dori sa mai aud si de alte locuri si eventual preturi...

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

jh

Mesaj de noname » 26 Dec 2005, 15:22

Sa mor de nu ma apuc de crescut coropisnite :shock: si asa imi placeu de mic copil cand le cautam si dedeam cu ele dupa mreana cu "puta" adevaru e ca sunt asa de cautate in unele zone incat pescarul ar scoate 10-15 mii lei pentru o bucata atragoatoare pentru un somn sau vreo mreana mare ...aaa ?
sa nu ma uitati cand voi avea propria coropisnitarie :?

Scrie răspuns