Despre legea pescuitului in Romania

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de lazarini » 16 Feb 2023, 00:17

Ca tot este un topic de legislatie, la Camera Deputatilor este in discutie un proiect de lege a pescuitului care, in situatia adoptarii lui, va abroga OG 23/2008.
Proiectul a fost adoptat deja (cu modificari) de Senat, astfel incat Camera Deputatilor este camera decizionala.

Traseul legislativ poate fi urmarit aici:
https://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pc ... &idp=20191

Forma adoptata de Senat poate fi vizualizata aici:
https://www.cdep.ro/proiecte/2022/400/20/9/se522.pdf

Cel putin din punct de vedere al pescuitului recreativ/sportiv acest proiect este aparent o clona a OG 23/2008, dar cateva diferente totusi exista:
- se foloseste exclusiv notiunea de pescuit recreativ, eliminand astfel nebunia cu pescuit recreativ/sportiv, asociatii de pescari sportivi, etc (nea Fane Federalul like this :mrgreen: );
- se elimina acea reciprocitate intre asociatii in ceea ce priveste valabilitatea permiselor de pescuit (pe care oricum nu o recunostea nimeni);
- asociatiilor li se confera drept de control, de constatare si sanctionare a contraventiilor si de constatare a infractiunilor piscicole :shock: :shock: :shock: ;
- obliga concesionarii dreptului de pescuit comercial sa permita pescuitul in apele concesionate in acest scop, si sa nu obstructioneze pescuitul recreativ pe o distanta minima de 20 m de la mal;
- se majoreaza cuantumul amenzilor contraventionale si a pedepselor penale (unele chiar considerabil, de exemplu pescuitul recreativ fara a detine permis se sanctioneaza cu inchisoare de la 2 la 5 ani si interzicerea dreptului de a pescui de la 2 la 4 ani).
Mai sunt ele si altele.

Maxim de amuzanta mi se pare insa definitia notiunii de asociatie de pescari recreativi (singurele entitati care pot incheia cu ANPA contracte de utilizare) - "persoana juridică română constituită în condiţiile legii, care are în obiectul de activitate, organizarea şi practicarea, de către membrii acesteia a pescuitului în scop recreativ, afiliată pentru reprezentare la asociaţia, uniunea sau federaţia naţională de utilitate publică, reprezentativă la nivel naţional şi internaţional."

Nu stiu de ce s-au jenat si nu au scris direct "afiliata la AGVPS" :wink:
Pentru ca despre asta este vorba, practic se reinstituie legal monopolul AGVPS, doar asociatiile afiliate acestuia avand acces la apele publice. Sau cel putin asta rezulta din text.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de Zamfi » 16 Feb 2023, 07:46

Sau la Federatia lui Fane.... :lol1:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 395
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de OldSVF » 22 Mar 2023, 17:11

De câțiva ani,am platit pentru permis la una din cele două asociații din Sibiu,mai precis la cea care ar fi recunoscuta de ANPA.Dar ăștia nu mișcă absolut nimic și aud că pe anul asta suma de achitat la ei e de 200 ron.Parca nu as da banii ăștia în vânt mai ales că la Sibiu pe tot mai multe locuri de pescuit apar garduri și tot felul de proprietari de Olt.Asa că întreb,pot cotiza la o altă asociație din țară care merita banii ăștia si sa pot pescui in continuare in Sibiu?Citeam undeva de Crisius Oradea,de exemplu.Ms.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de Zamfi » 23 Mar 2023, 12:31

Sigur ca da
Cu conditia sa achiti taxa de pescuit pe zi/ luna/ an la asociatia care are contract cu Anpa.Asta daca vrei sa nu stai prin procese, nervi,etc.Pe legislatia si interpretarea actuala s-ar putea sa castigi procesul cu Ajvps Sibiu.Ala care are contract cu Anpa .Celalalt face treaba pe apa , dar este ignorat de Anpa cica .Dar te face cu nervii situatia ! :) Daca ai nervii buni nu platesti taxa de nemembru si te judeci cu ei.
In perspectiva , daca se modifica legea cum se aude, se va pescui clar cu permis la asociatia care are contractata resursa de la Anpa.Mai raman povestile lui Fane cu sportivii lui :) )))
Este o opinie personala si nu am chef de controverse si discutii inutile.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 395
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de OldSVF » 23 Mar 2023, 12:52

Mulțumesc Alin de răspuns. :respekt: Aproximativ la fel au răspuns și cei de la alta asociație din țară pe care i-am sunat.La partea cu judecata îmi spuneau că au un avocat specializat in așa ceva.O sa vad ce o sa fac in continuare dar îți spun sincer că am obosit și parcă incepe sa-mi fie lehamite de tot pescuitul asta.Cel puțin pe zona Sibiului unde știe toată lumea ce se întâmplă.Dar văd că deși locurile de pescuit se reduc tot mai mult și pestele e mai puțin de la an la an,la ghișee lumea se înghesuie să-si plătească taxa.O fi masochism sau reminescenta comunista?
Sa ai o zi faina :wink:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de Zamfi » 23 Mar 2023, 18:30

Faptul ca lumea plateste taxa, in opinia mea, e o dovada de civilizatie...Pacat ca aceasta civilizatie nu vine din ambele parti! Ma opresc aici din considerente de ...scarba :)
Sa fim sanatosi si om vedea!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 395
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de OldSVF » 23 Mar 2023, 19:23

Zamfi scrie:
23 Mar 2023, 18:30
Faptul ca lumea plateste taxa, in opinia mea, e o dovada de civilizatie...
Absolut Aline,de asta și aleg să plătesc undeva.Din păcate la un moment dat devine prostie.Spor;)

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de pikeman » 03 Apr 2023, 11:29

OldSVF scrie:
23 Mar 2023, 19:23
Zamfi scrie:
23 Mar 2023, 18:30
Faptul ca lumea plateste taxa, in opinia mea, e o dovada de civilizatie...
Absolut Aline,de asta și aleg să plătesc undeva.Din păcate la un moment dat devine prostie.Spor;)
...sau masochism :wallbash: ma tot pacalesc unii sa platesc la Sb de vreo 3 ani si o fac cu p***le de rigoare desi nici macar nu mai pescuiesc pe zona :lol1:

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 395
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de OldSVF » 03 Apr 2023, 11:54

pikeman scrie:
03 Apr 2023, 11:29
OldSVF scrie:
23 Mar 2023, 19:23
Zamfi scrie:
23 Mar 2023, 18:30
Faptul ca lumea plateste taxa, in opinia mea, e o dovada de civilizatie...
Absolut Aline,de asta și aleg să plătesc undeva.Din păcate la un moment dat devine prostie.Spor;)
...sau masochism :wallbash: ma tot pacalesc unii sa platesc la Sb de vreo 3 ani si o fac cu p***le de rigoare desi nici macar nu mai pescuiesc pe zona :lol1:
Asta spuneam și eu undeva mai sus😂In fine,am fost și am platit până la urmă tot unde am făcut-o și până acum,la aia pe care nu-i vad nici măcar când achit taxa😂.Noroc cu o doamna amabila care îți ia banii și îți eliberează hartiile.Interesant e faptul că atunci când am întrebat ce fac in cazul in care nu sunt lăsat să pescuiesc pe malul Oltului de așa zisii proprietari de Olt(astia sunt o specie mai nouă care se înmulțește alarmant)mi-i s-a spus sa sun la poliție 😂😂că ei nu se baga.😂Bine,asta a spus-o un vice,care m-a sunat la telefon,cu un aer puțin supărat... probabil (le)-am tulburat apele .Nu știa nici măcar ce spune legea,mai precis anexa 2
https://legeaz.net/legea-apelor-107-1996/anexa-nr-2
In ce mă privește pe mine personal fata de pescuit,va trebui sa schimb ceva de la anul.Ori mă las😂 ori schimb zona.Desi cum ii spuneam unui prieten astăzi,eu cred că deja m-am lăsat doar că încă nu îmi dau seama de asta😂

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de Zamfi » 03 Apr 2023, 16:17

Ajvps.ul pacii nu cred ca poate face ceva legat de legea apelor! El administreaza resursa vie a apei nu apa! Pentru aia exista Apele Romane ! Acolo trebuie sa faci sesizarea in opinia mea...Nu ca m-ar interesa ca eu nu mai platesc la asociatia ta de vreo 2 ani :) Si asta pentru ca se intampla ceva pe zona voastra cu pestii...ori sunt foarte educati , ori nu mai sunt! Se pescuieste intensiv in zona , desi nu cred ca numai aia e problema.Braconajul clar influenteaza, dar cred ca mai este ceva ...cu apa.Cel putin Scoreiu este altul fata de acum 10 ani! Unii dau vina pe poluarea din amonte... Si chiar mi-au recomandat sa las Scoreiu in pace ca nu merita...Ceea ce si fac :)
Ps: barajele aval de Dragasani sunt pescuite ,unele, comercial. Nu mai zic de braconaj.Si totusi este peste comparativ cu zona voastra...Ceva e putred in Danemarca.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns