Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

Mesaj de shogunu65 » 07 Sep 2021, 19:36

johnnybravo scrie:
07 Sep 2021, 08:29
o iei din Europa, in Romania nu se mai aduce din noiembrie anul trecut, vezi ca declansarea pick-up-ului e proasta rau in sensul ca merge foarte greu facuta din manivela, in rest e o jucarie buna pentru aplicatii UL.
Salut! Care e faza cu pickupul? Am învârtit vanford prin vreo 2 magazine și nu am băgat de seamă.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cumpar Shimano Vanford C2000S HG

Mesaj de johnnybravo » 07 Sep 2021, 20:12

sal, trebuie sa pui ceva forta ca sa sara, apoi cursa manivelei daca e in a doua jumatate (cea de tragere), nu mai sare deloc fara fortare exagerata

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Cumpar Shimano Vanford C2000S HG

Mesaj de shogunu65 » 08 Sep 2021, 06:50

johnnybravo scrie:
07 Sep 2021, 20:12
sal, trebuie sa pui ceva forta ca sa sara, apoi cursa manivelei daca e in a doua jumatate (cea de tragere), nu mai sare deloc fara fortare exagerata
Ai testat in magazin sau acasa? poate are ceva mulineta invartita de tine. Pickupul sare mecanic, la trecerea peste un pinten de plastic.... poate la mulineta respectiva pintenul ala are ceva luft nefinisat. Scuze ca pun multe intrebari, dar ma uitam dupa una din asta in varianta fara HG.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

Mesaj de johnnybravo » 08 Sep 2021, 07:53

poate e mai clar aici:

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

Mesaj de shogunu65 » 08 Sep 2021, 10:25

ok. Merci de info. Eu m am jucat cu marimea 3000 si 4000 si nu au fost probleme. M am jucat acum de curiozitate cu mulinetele pe care le am pe aici... la un Stradic Ci4+ 3000HG sare cam la fel de greu, la un '15 twin power 3000 merge o idee mai usor. In schimb, la un Biomaster FB 4000 si la un TP XD 4000 XG sare imediat, fara presiune mare pe manivela. Ce e enervant si amuzant in acelasi timp este ca la astea la care sare rapid, sunt obisnuit sa il inchid cu mana.... probabil o sa fac acelasi lucru si la celelalte, la pastrav pe ape inguste o sa fie mai ciudat, pentru ca de obicei duc mana pe manivela si cum a atins rotativa apa incep sa mulinez.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

Mesaj de Zamfi » 08 Sep 2021, 16:37

De cand ma stiu am inchis pick.up ul cu mana.O fi bine, o fi rau ...:)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

Mesaj de johnnybravo » 08 Sep 2021, 20:37

shogunu65 scrie:
08 Sep 2021, 10:25
... la pastrav pe ape inguste o sa fie mai ciudat, pentru ca de obicei duc mana pe manivela si cum a atins rotativa apa incep sa mulinez.
da, la pastrav pe rau e "problema", ai doua palme de interes si vrei sa-ti evolueze naluca imediat si de aia declansezi din manivela, in restul situatiilor il dau cu mana pentru ca n-am vrut sa creez un stres inutil pe ansamblul pick-up-ului.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

Mesaj de tdum » 10 Sep 2021, 19:11

Sunt mai multe modele ce manifestă problema sesizată de dv. Nu demult m-am ocupat de un Vanquish utilizat la pescuitul păstrăvului, care declanșa pickupul doar prin impact mare. Am modificat ciupercuța ce face click-ul la deschiderea și închiderea pickupului, în sensul că am transformat într-o semisferă ceea ce din fabrică era un trunchi de con și trecea mai greu peste nervura ce produce click-ul. Modificarea majoră însă care a făcut pickupul să funcționeze ca un mecanism de precizie iar mulineta plăcută în pescuit, este alta și anume am limitat mișcarea pickupului la deschidere, fără a genera posibilitatea închiderii accidentale în momentul lansării. Imediat ce se aude click-ul, brațul pickupului atinge limitatorul de cursă pe care l-am instalat adițional în acest scop, peste limitatorul fabricantului. Într-adevăr, problema sesizată de dv. e reală, deranjantă și reclamată de mai mulți pescari. Limitatorul de cursă la deschiderea pickupului trebuie proiectat și executat cu responsabilitate, pentru a nu se ajunge în extrema cealaltă, în care pickupul se închide singur la lansare. În acest caz trebuie intervenit asupra limitatorul pentru a permite o cursă mai mare a pickupului la deschidere, dar asta la alte firme, nu la Shimano.

T. D. Rew.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

Mesaj de Spartacus » 14 Sep 2021, 11:46

Eu inchid cu mana intotdeauna. Chiar si la pastrav pe rau, se poate inchide cu mana, inainte ca naluca sa cada pe apa. Doar putin exercitiu...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Shimano Vanford - pick-up cu probleme?

Mesaj de tdum » 14 Sep 2021, 15:46

Adevărat! Și eu procedam la fel deși mulinetele mele funcționau perfect. Totuși, nu toți pescarii se pot obișnui cu asta și preferă închiderea pickupului prin acționarea manivelei.

T. D. Rew.

Scrie răspuns