parere barca gonflabila Seahawk 3

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: parere barca gonflabila Seahawk 3

Mesaj de crapmaniacul » 07 Aug 2020, 09:05

sosoktm scrie:
04 Aug 2020, 10:03
Pur si simplu nu este gandita pentru o astfel de utilizare, ti-o spune unul care a mers in delta cu sevylor xxx hunter 320.
Nu pot sa cred asa ceva, cum sa-ti asumi un risc atat de mare si necalculat navigand in Delta cu un colac mai mare pe canale inguste printre rapide, corsare, cabinate si lotci ... Asemenea erori grave deseori sunt penalizate drastic cu baita si scule pierdute, asa mi-a zis mie mai demult cineva mai experimentat. :lol1:

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: parere barca gonflabila Seahawk 3

Mesaj de sosoktm » 12 Aug 2020, 07:44

Sevylorul ala avea si o husa ce se punea peste, pentru protectie extra, dar te chinuia la vaslit, insa proteja bine la soare si la intepaturi. Printre basicile din categoria ei, sevylor este direct Dumnezeu, dar tot nu as merge cu ea pe altceva decat ghioluri putin adanci.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: parere barca gonflabila Seahawk 3

Mesaj de crapmaniacul » 13 Aug 2020, 10:38

sosoktm scrie:
12 Aug 2020, 07:44
Sevylorul ala avea si o husa ce se punea peste, pentru protectie extra, dar te chinuia la vaslit, insa proteja bine la soare si la intepaturi. Printre basicile din categoria ei, sevylor este direct Dumnezeu, dar tot nu as merge cu ea pe altceva decat ghioluri putin adanci.
O husa care proteja baloanele gen second heavy skin ... tare asta, n-am mai auzit de asa ceva.
Dar ce parere ai despre un Rib de 3.2 - 3.6 m chiar si ptr umblari prin Delta cu grija, cat de optim il vezi ?

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: parere barca gonflabila Seahawk 3

Mesaj de sosoktm » 14 Aug 2020, 15:27

De ce rib pt delta? Strict pt agrement, daca nu delta/dunarea e principala zona de navigatie si nu pescuitul e activitatea principala...e ok si rib. Daca insa barca e preponderent pentru pescuit la spin, o rigida e mult mai adaptata deltei, avand in vedere ca rib-ul tot pe peridoc merge. Nu e nici prea pliabil nici prea usor, mai ales daca are corpul din fibra ;)

Mai degraba o gonflabila clasica si mers cu ochii beliti, sau o fibra de inchiriat, eventual cu motor propriu, desi in delta e utila o viteza de croaziera de macar 30 kmh.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: parere barca gonflabila Seahawk 3

Mesaj de crapmaniacul » 17 Aug 2020, 10:32

Rib-ul recunosc ca ma atrage fata de o rigida ptr ca imi lasa impresia ca din cauza greutatii mai reduse poate atinge o viteza superioara cu un motor de aceeasi putere si implicit obtii o autonomie mai mare prin consum. Mai important decat asta imi pare ca in stationare un Rib are o mai mare stabilitate fata de o rigida datorita baloanelor exterioare si asta oferta un confort sporit in spinning, confort pe care-l obtii nu cu orice rigida, ci doar cu cele mai late si implicit mult mai scumpe la achizitie. Cand spun Rib ma gandesc la unul de minim 3.3 m si optim 3.6 - 3.8 m.

Scrie răspuns