Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de shogunu65 » 04 Aug 2020, 08:47

eu sunt de acord cu toby ... am un twin power xd4000 xg care nu pare obosit in vreun fel de poscuitul pe Dunare, cu jiguri de 36-44g sau cu ratlinguri si cicade :)

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de tito » 09 Aug 2020, 20:45

Foarte interesanta discutie, de la mulinete de pastrav s-a ajuns la cele de pescuit oceanic. Pentru pestii aia de apa satata e mai importanta frana decat raportul de recuperare, ca din cate stiu ,sau cel putin eu, folosesc lanseta pentru a trage de peste, nu mulineta.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de shogunu65 » 10 Aug 2020, 10:17

discutia era daca raportul de recuperare mare duce la uzura prematura a componentelor.... sau cum sa nu bagi o stella de 2500 la cicade si vibe uri pe Dunare...... nu a scris nimeni mai sus ca trage pestele din mulineta.

Amaruk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 228
Membru din: 15 Sep 2015, 11:20

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de Amaruk » 26 Aug 2020, 09:45

Salut, dupa ulte incerecari am ajuns la mulinete de 2500 (stradic, Vanquish) cu recuperara medie-mare. Cred ca nici nu ma intereseaza raportul de recuperare cat ma intereseaza cati cm de fir recupereaza pe tura de manivela + sa fie usoara, prin urmare, prefer ca tamburul sa fie shallow pentru a nu fi nevoie de incarcare suplimentara.

- ma ajuta sa recuperez rotativele mai bine cand pescuiesc din aval in amonte.
- Recuperez mai rapid o naluca lansata gresit, la pastrav de multe ori ai sansa la 1-2 lanseuri eficiente pe fiecare loc.
- Nu vad cum poti strica o mulineta cu recuperare mare cu naluci de pastrav pe rau (personal nu folosesc cicade la pastrav si dau cu monofilament).

Un aspect important pentru mine este ca mulineta sa aibe un pick-up de calitate, deoarece lanseurile sunt destul de exacte si naluca trebuie in 90% din cazuri sa fie activata/animata cand atinge apa, prin urmare cam abuzez pick-up-ul la greu.

my 2 cents

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de johnnybravo » 27 Aug 2020, 21:31

de acord cu pick-up de calitate, la ultima partida pe rau m-am trezit ca se slabise surubul de prindere a lui si nu mai avea cursa completa, trebuia sa-i inchid cursa cu mana....

tamburul shallow de Bradia e mai greu ca cel normal, surprinzator si pt mine, poate la Shimano e diferit

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de tito » 18 Sep 2020, 09:51

shogunu65 scrie:
10 Aug 2020, 10:17
discutia era daca raportul de recuperare mare duce la uzura prematura a componentelor.... sau cum sa nu bagi o stella de 2500 la cicade si vibe uri pe Dunare...... nu a scris nimeni mai sus ca trage pestele din mulineta.
Si tu ce crezi, se uzeaza mai repede una cu ra[port mare de recuterare ?

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de shogunu65 » 18 Sep 2020, 12:00

daca e folosita corect nu are de ce sa se uzeze....in schimb una cu raport 4.2 sau 4.4 se uzeaza daca o folosesti aiurea.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de tito » 19 Sep 2020, 09:36

Daca o folosesti cu naluci cu portanta mare, ce opun rezistenta mare la recuperare, consideri ca o folosesti corect sau incorect?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de adrian99 » 22 Sep 2020, 20:20

stefane,nu-i scoti din ale lor... :wallbash:
atata timp cat multi cred ca prinzi avat doar daca pescuiesti un 6,2:0,vobler Thrill si "fum"din mulineta nu are rost sa mai continuam discutia

Scrie răspuns