Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 29 Feb 2020, 12:36

Ca fapt divers, iata o mulineta care nu a avut parte de o ungere cumpatata ci de una la intamplare, fara a tine cont de aspecte pe care le-am discutat de multe ori in acest topic. Manivela sta unde o punem. Nu vine jos, nici macar cu tamburul demontat:
Imagine

Si iata la o alta mulineta, ce cote de reglaj se impun cateodata pentru a ,,calibra" pachetul de distantiere ce dau apropierea optima a pinioanelor:
Imagine

0,02mm!!!( Adica zece saibe cu aceasta grosime ar forma un pachet de doar 0,2mm!) E, acesti 0,02mm care lipseau din fabrica au creat nemultumire utilizatorului acestui Vanquish care acum sa misca usor dar fara jocuri nepermise.

Un joc permis si chiar util miscarii fluide, si a ungerii, in opinia mea este unul foarte mic, greu perceptibil, dar prezent. Fara acest joc permis, pinioanele vor functiona presat chiar si in gol, iar in sarcina vor cumula efort si frecari suplimentare care vor accelera aparitia uzurilor. Ca si in cazul ungerii, si in cazul cotelor de reglaj, cuvantul de ,,ordine" este cumpatarea.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Feb 2020, 18:06

.pfaaaai ..doua sutimi..pai sa reglezi o mulineta asa , este arta.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lau_bau » 02 Mar 2020, 09:00

Pai așa se face !
Cănd ne mai vedem pe Mureș îți arăt la una
de la mine nea Gigi !👍

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 02 Mar 2020, 18:15

Intrucat in postarea anterioara am vorbit despre distantiere - saibe care au un rol deloc neglijabil in cadrul reglajelor de precizie al mulinetelor, voi ramane in continuare pe aceeasi tema si vom vedea impreuna inca cateva aspecte. La mulinetele cu tambur fix, (in cazul de fata tot una de la Shimano) exista un pachet de saibe distantiere de inaltare-reglare a tamburului in zona de depanare a firului. Acestea mai au si un al doilea rol, acela de franare, fiindca tamburul se freaca in dril si pe aceste saibe. In poza de mai jos se vad discuri (saibe) inaltatoare cu diametru mare care sunt gandite sa asigure un suport bun. Sub primul disc au fost introduse insa (nu de fabricant) inca doua, de diametru mic si astfel capacitatea de franare a fost redusa la capacitatea acestora doua. Le-am inlocuit cu piese originale ca sa fie in ordine, la valoarea calculata de producator. De fapt, sunt sanse ca cele doua saibe straine sa fi fost montate acolo de cel care a si uns aceasta mulineta si debutul interventiei sale se vede si pe piulita din bronz din poza de mai jos. Urme de cleste patent...
Imagine

Iata ca nici o ungere abundenta nu suplineste atentia care trebuie acordata reglajelor din distantiere, astfel ca mulineta tot a ajuns sa fie deschisa dupa o operatiune de mentenanta, inainte de a apuca sa fie pescuita, fiindca nu functiona multumitor.
Imagine

Vedem in poza urmatoare un spatiu intre angrenajul de bronz si rulmentul cel mic al X-SHIP ului. Acolo trebuia obligatoriu sa existe un distantier, gen saiba, bucsa, simering, etc. cu rol de a mentine rulmentul in scaunul sau din corpul mulinetei. Piesa lipsa. Nu stiu daca rulmentul putea sa salte pana la limita in care sa fie atins de dantura pinionului conducator care evolueaza in vecinatatea sa, dar oricum nu statea corect in spatiul ce-i fusese destinat din constructie, lucru trecut cu vederea la fosta mentenanta...
Imagine

Am cautat o saiba din otel pe care am indoit-o incat sa anuleze jocul rulmentului dar sa nu puna presiune pe el - metoda practicata si de cei de la Daiwa. Saiba astfel indoita se va monta cu ,,cocoasele" pe camasa interioara a rulmentului si implicit cu marginile pe angrenaj:
Imagine

Un alt aspect destul de frapant este numarul mare de saibe distantiere de reglaj, dar mai ales faptul ca cele mai subtiri, cele doua din stanga imaginii 0,05 si 0.03 erau si indoite (cutate/ondulate/sifonate) ceea ce este un aspect negativ.
Imagine

Iata in poza urmatoare o metoda prin care se pot aplatiza si corecta onduleurile. Se ruleaza pe saiba afectata un dorn:
Imagine

Au fost necesare patru montari complete, teste si demontari ca sa-mi dau seama ca din fabrica mulineta avusese doar doua saibe, pe cele groase, iar cele doua foarte subtiri (si cu deteriorari) fusesera introduse aditional. Nu era bine. Mecanismul functiona presat, cu zgomote si daca ar fi fost folosit asa, avansau rapid uzuri pe pinioane. Am determinat ca intrucat angrenajele nu au deloc uzura pot fi apropiete pana la limita jocului minim admis (de care am discutat in postarea anterioara) si pentru aceasta am mai introdus peste cele doua distantiere mai groase doar distantierul de 0,03mm iar cel de 0,05mm care fusese de prisos si daunator, l-am exclus din montaj. Am indepartat vaselina din zonele unde nu trebuia sa existe, am adaugat ulei unde era necesar si cu reglajele actuale mulineta evolueaza bine, adica lin si silentios asa cum stiam ca trebuie sa se miste un Biomaster de 5000. Doar in linistea camerei, se aude vag cursorul wormshaftului trecand prin canale...

T.D. Rew.

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de pasek » 03 Mar 2020, 00:00

Domnule T.D.Rew ,deoarece in urma aplicarii metodei`` cintatul la mandolina`` am reusit sa rup rotorul si sa indoi coarba la o Certate 2500 din 2013, as vrea sa va rog daca ma puteti ajuta cu o servisare si montajul pieselor noi pe care deja le-am comandat.
Mentionez ca mi-am facut datoria de roman ce se pricepe la toate, am desfacut mulineta, am lipit rotorul si indreptat coarba, am bagat vaselina peste tot, inclusiv la rulmentul antirevers ( am aflat ulterior ca facui pe draq) , am observat ca ulei magnetic nu mai era deloc, am reasamblat-o. Merge dar stiu ca nu asa se face.
Imi cer scuze atit dumneavoastra cit si colegilor de forum ca apelez pe acesta cale, am inteles ca aveti aveti niste probleme de sanatate dar va rog daca in viitor aveti cumva putin timp liber, poate reusiti sa ne strecurati si pe noi. Va multumesc anticipat si va doresc sincer multa sanatate
in rest ... we are the best!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 03 Mar 2020, 11:12

Domnule coleg de forum ,,pasek" va ofer sprijinul de care aveti nevoie daca si numai daca nu are cine sa va ajute, ceea ce este putin probabil, fiindca chiar si aici pe forum sunt mai multi colegi, unii chiar notorii pentru priceperea lor si chiar mai tineri si mai ageri dacat mine. O colaborare a noastra nu va fi prea curand posibila si pana atunci, va sfatuiesc sa cautati alternative. Eu va voi cauta cu un mesaj privat in viitor si daca nu s-a putut rezolva intre timp, vedem...

Sunt convins insa ca ati putea rezolva chiar dv. problema pe baza informatiilor pe care vi le-am pus la dispozitie pe acest topic al forumului si satisfactia finala pe care o veti avea, va face sa merite efortul. Ramane valabila recomandarea mea de a pastra piesele originale cel putin pana dupa testele cu noile piese de schimb.

Ar fi interesant, poate chiar util sa specificati ce inseamna metoda ,,cantatului la mandolina" fiindca eu unul nu cunosc expresia si daca se poate ceva poze cu rezultatul acestei ,,virtuozitati", ca sa-i descurajeze pe altii in incercarea de a aborda asemenea ,,interpretari" paguboase.

Multumesc. T.D. Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de adrian99 » 03 Mar 2020, 11:20

a vrut sa-l imite pe "sica" :lol:

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de pasek » 03 Mar 2020, 12:29

Multumesc pentru raspuns, intr-adevar am desfacut mulineta incurajat de informatiile furnizate de dumneavoastra. De montat cred ca as reusi, problemele ar fi urmatoarele : nu am ulei magnetic, nu stiu daca vaselina folosita este adecvata si in niciun caz nu ma pricep in evaluarea si limitarea eventualelor jocuri sau uzuri. Sint destul de atent la detalii si evit sa fac lucruri de care nu sint convins ca le pot face asa cum trebuie. Nu valoarea materiala a acestei mulinete este componenta principala si de aceea imi doresc sa fie cum trebuie. Nici eu nu mai sint tinar, nu ma grabesc, am cu ce pescui si voi astepta.

Cintatul la mandolina este o procedura destul de des intilnita la pescarii de pe Dunare si Olt si consta in mentinerea batuluiin pozitie fixa, tensionarea lenta si apoi eliberarea rapida a firului cu mina libera pentru ca socul produs sa duca la eliberarea jigului din agatatura. Rezultatul a fost ruperea rotorului si indreptarea coarbei. Cu toate ca de obicei este o metoda eficienta, in lumina pataniei mele, recomand evitarea ei cu desavirsire.

Adrian99, nu stiu cine e ``sica``

Imi cer scuze inca o data pentru postarile indecvate acestui topic dar era singura metoda de a-l contacta pe colegul `` tdum``
in rest ... we are the best!

cleanercrist
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: 09 Feb 2012, 09:49

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de cleanercrist » 09 Mar 2020, 09:06

Dl Tdum aveti ceva informatii despre noul TP 4000 PG.Multumesc!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 09 Mar 2020, 10:05

cleanercrist scrie:
09 Mar 2020, 09:06
Dl Tdum aveti ceva informatii despre noul TP 4000 PG.Multumesc!
Nu stiu mai nimic. Am auzit ca ar avea si rotorul din metal de acum. Deci, rotorul de metal e mai bun! Sunt curios la ce au renuntat ca sa conserve masa totala. Nu cred ca si-au permis sa mareasca masa introducand rotorul metalic (ca la Stelle) asa ca aproape sigur au renuntat la ceva prin interior, probabil vreo axa antitorsiune sau cine stie, ceva rulmenti lipsa? Oricum, bratul pickupului cred ca va ramane tot din plastic. Pana acum, nu am deschis niciuna si nici nu ard de nerabdare.

Pana ce noul model isi va dovedi valoarea practica si fiabilitatea, nu sfatuiesc pe nimeni sa renunte la vechiul model Twin Power 4000 PG (Power Gear), fiind una din cele mai apreciate mulinete de la Shimano, pentru pescuitul in apele nostre.

T.D. Rew.

Scrie răspuns