Textil-best of !

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de George1985 » 16 Iun 2018, 07:50

Este inaintas, FC cred care e dimensionat pentru firul respectiv.
Poti sa-l folosesti cu incredere :)

Florianis
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 170
Membru din: 05 Apr 2013, 20:00

Re: Textil-best of !

Mesaj de Florianis » 20 Iun 2018, 23:11

Multumesc !!!

dancostea
veteran
veteran
Mesaje: 965
Membru din: 05 Iul 2005, 23:18
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de dancostea » 29 Ian 2019, 14:23

Dupa tot felul de incercari voi ramane pe Power Pro, varianta clasica made in USA.
(Un fir extraordinar a fost si Stren Super Braid, da'nu se mai fabrica).

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Textil-best of !

Mesaj de SF » 13 Mar 2019, 21:09

Cel mai bun fir in agatatura ii Power Pro Super Slick , uite , un fir in 8 :wink: , in 1500 yarzi . Fir pt agatatura , abraziune , nu exista , nu cum vrea lumea vreau sa zic

Am mai vorbit despre seabass pe forum , ii o chestie super specializata si ii un fel de "minnow world " , nu ii tipicu peste care fuge in agatatura sau super luptator , firele tre sa lanseze minnows la distanta , japonezii il pescuiesc aproape exclusiv cu mosoare 3000-4000 , lungimile firelor , bobinelor fiind intre 150 si 200 m . Firele astea ar merge bine la avat , lanseu lung plus peste care nu prezinta probleme .Nu are rost sa pretinzi rezistenta la abraziune la astfel de fire , gandite pt. lanseu lungime si mai putin frecat prin pietre .

Insa exista un fel de pescuit , numit shorejigging , acolo gasesti fire pt abraziune , unele in 8 sau 12 , insa is altfel de fire , si nu le gasesti poate in 10 lb , de ex. , ca nu se fac .

In speta bobine de la 300 m in sus , mai mult ca sigur nu-s pt seabass , se pot folosi , insa japo is meticulosi rau si nu prea o fac

Acuma , daca ne intoarcem la pescuitu in zone abrazive , atata vreme cat nimic nu-i 100% sigur , de ce sa nu pui de pe o bobina fir cat vrei si cand vrei , inainte de a cumpara bobine de tot felu de marime care te limiteaza ?
Inca ii incredibil ca exista bobine de 110 m pe o plaja imensa de putere , insa nu la japo , daca ne uitam :wink:

Strict despre marci , ca se vorbeste de Daiwa J Braid , la pret similar Shimano Kairiki ii clar mai bun , probabil singuru fir care o sa-l cumpar pe langa Power Pro SUper Slick in bobine mari .

Mi-am batut recordu cu un Yozu-ri SUper Braid 8 , dupa vreo 30 partide firu ii franjuri , ii drept , am avut doua batalii intense , frecari prin pietre si genunchi indoiti , insa nu cred ca o sa mai cumpar , dealtfel o sa-l dau jos ca nu-mi inspira incredere

stelica
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 03 Apr 2008, 22:02
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de stelica » 05 Ian 2020, 18:31

Salut, ceva pareri despre firul textil de la Claumar a folosit cineva, multumesc anticipat

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Textil-best of !

Mesaj de tito » 05 Ian 2020, 21:51

Florianis scrie:
08 Iun 2018, 22:16
Azi mi-am calcat pe coaie si am luat un Varivas Avani Sea Bass PE Max Power Tracer de 1,2. Are atasat un monofilament de 22 lb ... stiti cumva ce este ? ca la carte nu spune nimic.
Ai ales bine, e printre cele mai bune fire pe care le-am pescuit, mult peste YGK-ul mult laudat. Pacat ca nu se mai fabrica si stocurile sunt 0 la magazinele de pescuit.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de dan bobei » 28 Ian 2020, 15:45

dancostea scrie:
29 Ian 2019, 14:23
(Un fir extraordinar a fost si Stren Super Braid, da'nu se mai fabrica).
Cel mai bun fir, ca o parere personala.

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Textil-best of !

Mesaj de andreifishing » 28 Ian 2020, 16:44

Ce fire pentru păstrăv recomandați?

Am două bețe pentru păstrăv și unul pentru ape mai mari puțin cum ar fi Timișul și Bega.
1. Favorite Impulse 2.07m 2-8g Ex-Fast + Shimano Stradic 1000 Ci4+ (pe ăsta îl folosesc pentru ape mai mari puțin și lacuri).
2. A. SAVA Custom SLXF664-2N 6.6' (1.98m) 0.6-6g + Shimano Stella 1000 FJ (pescuit exclusiv pe râuri de munte unde am nevoie de finețe).
3. Favorite Blue Bird 2.15m 4-14g + Shimano Nasci 2500 (cam pentru orice este mai viteaz decât păstrăvul și cleanul, dar mai fricos decât avatu ... cred).

Acuma, 3 stiluri de pescuit, multe nedumeriri :))

Până în momentul de față am așa (după numere):
1. Fir monofilament Trabucco Trouter 0,16mm. Am zis mono de 0,16 pentru că urmează să pescuiesc cu el în aprilie când se deschide sezonul și apa este mai mare din cauza topirii zăpezilor. Apoi eu mai consider și că este important pe lac la păstrăv să evităm textilul. Îl vede și fuge de el.

2. O să am o rolă de Tailwalk PeeWee 0.128 (mai subțire nu era, abia l-am găsit pe un site mai anonim și aparent trebuie să aștept după el). Îmi place că este foarte moale și nu își pierde din proprietăți. Îmi cam șterg inelele de ceara aia verd, e ok. Și tot pentru bățul ăsta am o rolă de 150m de la Sufix de fluorocarbon Super 21 de 0,14. Mă gândeam să folosesc direct fluo, să renunț la textil anul ăsta. Dacă pun textil am 30m de fluo de la Varivas.

3. Pe bățul ăsta, pentru Timiș, am mers pe un mono de la Trabucco. Îi Trabucco Pike, de 0,18mm. La pescuitul pe Bega/Timiș sunt varză, nu am primit niciun pește până acum :( am fost de vreo 4-5 ori.


Dacă aveți alte idei sau considerați că alegerile mele nu sunt bune (mai ales la 3.), vă rog să-mi ziceți :) mulțumesc!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Textil-best of !

Mesaj de johnnybravo » 01 Feb 2020, 17:25

poti face un subiect dedicat de exemplul celui de mai jos
echipamente-si-accesorii-f4/recomandare ... 5-s10.html

nicknolteanu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 19 Dec 2019, 21:24

Re: Textil-best of !

Mesaj de nicknolteanu » 10 Feb 2020, 09:55

Berkley whiplash 8 braid , am folosit verde si alb , cu cel alb am scos somn de 18 kg.

Scrie răspuns