Ce am eliberat astazi ...

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de SF » 26 Mar 2018, 17:33

Fain ! Lufar si Striped Bass in suprafata , un lux :D :respekt:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de vgb » 27 Mar 2018, 01:08

Multumesc frumos :respekt:

Avatar utilizator
yo3fhm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2017, 13:15

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de yo3fhm » 06 Mai 2018, 10:06

vgb scrie:prima mea incercare de editare a unui video 8)
https://www.youtube.com/watch?v=Q-F8zwUHDRo
Salut!
Am postat comentariul de mai jos si la videoclipul tau de pe Youtube, dar cred ca m-am grabit cu intrebarea... pentru ca nu am vazut ce scria pe pagina urmatoare a forumului :)) Respectiv, raspunsul pe care l-a dat colegul SF:
SF scrie:Fain ! Lufar si Striped Bass in suprafata , un lux :D :respekt:
Comentariul meu:
yo3fhm scrie:Poate ca este prima ta incercare de montaj, dar mie mi se pare foarte reusita, felicitari !
In ceea ce priveste pescuitul, sunt incepator si nu am experienta cu pestii din mare sau ocean. Te-as ruga sa ne oferi cateva detalii, de exemplu ce specie de pesti sunt cei pe care i-ai capturat in acest videoclip si daca se poate, cateva date tehnice (modelul voblerului/nalucii folosite, tipul lansetei si mulinetei ? ).
As vrea sa-mi compun un combo pentru pescuit la mare si nu sunt prea sigur de ceea ce ar trebui sa aleg. Multi au spus ca ar trebui ceva rezistent la apa sarata, dar la mare oricum nu ajung decat de cel mult 2 ori pe an, pentru cateva zile... asa ca nu cred ca ar trebui ceva atat de sofisticat. Un sfat de la cineva cu experienta intr-o zona ca cea in care vad ca pescuiesti, mi-ar fi de folos (si cred ca nu numai mie!).
Cu multumiri si urari de fir intins !
Revenind la videoclipul tau, am fost atent la detalii si inteleg ca e vorba de zona Cape Cod, in sud-estul Massachusetts, USA.
Nu am vizitat niciodata USA, dar am cateva cunostiinte pe acolo, din pacate nici una printre pescari. As fi curios sa te intreb, daca poti oferi cateva detalii despre autorizarea pescuitului pe acolo... Cum se obtine un permis de pescuit, ce taxe ar fi si in functie de ce criterii? De exemplu, se diferentiaza acordarea permiselor de pescuit pentru ape interne fata de apele marine? Sau, se poate obtine un permis de pescuit pe o perioada limitata, de exemplu pentru 2 saptamani daca vin in vizita la cineva? Exista perioade de prohibitie pentru pescuitul marin in zona in care ai pescuit? Se admite pescuit doar la naluci artificiale, sau se poate pescui si cu momeli naturale?

Scuze daca ti-am pus atatea intrebari, dar sunt pur si simplu curios. N-am nici cea mai vaga idee despre regulile din USA referitoare la pescuit si chiar ma intreb cum e pe la voi...

Multumesc anticipat si fir intins!

Cezar
Toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM
Imagine
Grup YO3KXL /RoLink
Status retea RoLink

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de vgb » 06 Mai 2018, 16:52

Cezar,

Multumesc frumos pt aprecieri; ti-am raspuns si la comentariul de pe youtube.

A fost prima mea excursie in Cape Cod, practic am planificat totul de la zero.

Pentru pescuit recreativ in Massachusets, in zona de apa sarata, permisul anual este de 10$ si se achizitioneaza on-line aici: www.mass.gov/marinefisheries. Pentru apa dulce e un permis similar. Toate informatiile necesare sunt acolo. Permisul e ieftin deoarece accesul la apa e limitat de proprietatile private de pe maul oceanului, pe care n-ai voie sa le incalci, si de lipsa relativa a locurilor de parcare in apropierea apei. Cea mai buna perioada de pescuit e in afara sezonului estival (inainte de 1 mai sau dupa 25 septembrie) cand pleaca turistii si dispar restrictiile de sezon.

In 9 zile de pescuit, toti pescarii pe care i-am vazut pescuind de pe mal dadeau la artificiale; asta si pt ca eu cautam sa evit multimile si sa gasesc locuri noi/putin batute. Totusi, se pescuieste la momeli naturale, majoritar din barci. Exista si charter boats, unde se urca 5-10-20 pescari si majoritatea dau la momeli naturale.

Detaliile despre pescuitul in Cape Cod le-am luat de aici - https://myfishingcapecod.com (exista si un forum, dar cred ca-i pt membri, care platesc pt accesul privat) si de aici - http://saltycape.com/category/fishing-s ... ore-spots/ (link direct cu descrierile locurilor; eu am fost in Falmouth).

Principalul punct de atractie pt pescari in Cape Cod e Canalul, dar asta e o alta poveste :wink:

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de makaveli » 15 Iun 2018, 16:05

Imagine

Incepe sezonul recordurilor. Nu e cazul, dar suntem pe drumul cel bun..6'8kg cu sacul de cantarit.
Zander_Master

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de RNN57 » 07 Sep 2018, 21:41

@ makaveli : Era buna in cuptor, cu mujdei si stropita cu bere rece. Pfff :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: O minunatieee....
< º))))><

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de grizzly » 10 Sep 2018, 22:06

RNN57 scrie:
07 Sep 2018, 21:41
Daca vreti o adevarata REORGANIZARE a acestui forum, ati putea incepe cu a pune interdictia de a vorbii mult-prost-fara rost la fiecare Topic deschis de cate cineva SI prin diminuarea tupeului a flegmaticilor-infumuratilor-frustratilor
citat dintr-un clasic in viata (RNN75)


makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de makaveli » 31 Dec 2018, 12:30

doi caini am prins ieri..asta mai mare la 4'5kg si altu la 3kg. Ala mare cu un shaker 4" Arkansas shiner si ala mic cu un kopito 3" verde trasparent cu glitter




Imagine

Imagine
Zander_Master

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Ce am eliberat astazi ...

Mesaj de leowb » 02 Ian 2019, 10:40

Bravo omule felicitari

Scrie răspuns