Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Sorin » 28 Noi 2018, 20:44

excelent review !
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 28 Noi 2018, 21:13

Va multumesc pentru aprecieri domnilor si sper sa folositi informatiile cand va fi cazul.

Mai adaug ceva referitor la operatiunea de coborare (sau de inaltare, dupa caz) a rotorului in scopul corectarii depanarii firului (si din ratiuni estetice) din postarea mea de mai sus si anume necesitatea de a verifica ulterior functia de declansare automata a pickupului la rotirea manivelei, fiindca exista o interdependenta intre cele doua. In cazul de mai sus a fost ok. Imi pare rau ca am uitat sa fotografiez operatiunea cu inlocuirea saibelor la momentul executiei. Am raspuns la telefon si am uitat sa mai fac poza. Cred ca totusi s-a inteles si din explicatii.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Noi 2018, 07:06

Super tare prezentarea.
D-le T-dum am o intrebare referitoare la vopseaua cu care fixati elementele mai ''jucause'' . Tine in timp?? Exista riscul sa se fragmenteze si sa se amestece cu vaselina si apoi sa ajunga pe angrenaje??
Daca as folosi blocator mediu nu ar fi mai potrivit decat vopseaua??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 29 Noi 2018, 10:12

@ Semlecan Gheorghe

Vopseaua pe care o folosesc este ojă banală pe care am amestecat-o cu nitrolac. Are uscare rapidă şi nu trebuie să aştept. Se diluează cu nitrodiluant sau acetonă şi nu reacţionează la contactul cu produsele cu cifră octanică.

Despre fragmentare, nu este cazul. La următoarea intervenţie este tot acolo unde am pus-o. Dacă revedeţi pozele din postarea anterioară, se poate observa că suprafeţele vopsite sunt prin montaj, în interiorul unor mici spaţii închise. Chiar dacă aş folosi o vopsea care s-ar fragmenta, nu ar avea cum să se amestece cu vaselina şi să ajungă pe angrenaje. Dar, cum am spus, nu e cazul. Până acum metoda nu mi-a creat probleme şi de aceea o recomand fără rezerve. E necesar însă ca suprafeţele de vopsit să fie degresate, ca să fie asigurată priza necesară aderenţei în timp.

Desigur puteţi folosi blocator mediu, dacă vă asumaţi implicaţiile ce pot decurge din aceasta (dificultăţi la demontare, etc.) Dacă în mulinetele mele folosesc vopsea, atunci si pentru alţii voi folosi în continuare tot vopsea. Au ajuns la mine mulinete cu şuruburile nenorocite ca urmare a utilizării de blocatori (locktite, etc.), de aceea, îi evit şi prefer să ,,merg pe un drum bătătorit". E alegerea fiecăruia ce utilizează. Ideea în sine e importantă.

Vă mulţumesc mult pt. feedback.

Rew.

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lau_bau » 29 Noi 2018, 10:51

Pare o soluție bună și la indemana mai ales ca ati testat o pe mulinetele dumneavoastra.
Eu personal am incercat varianta cu blocatirii mediu si am avut probleme din cauza faptului că accidental si pentru ca nu s a uscat rapid a ani s sa blocheze un rulment.
Mie personal mi se pare o varianta buna cea cu oja.
Stima

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Sorin » 29 Noi 2018, 11:05

tdum scrie:
29 Noi 2018, 10:12

Desigur puteţi folosi blocator mediu, dacă vă asumaţi implicaţiile ce pot decurge din aceasta (dificultăţi la demontare, etc.)
la mulinetele de cast se mai intalnesc asemenea suruburi blocate cu blocator
mai ales la daiwa sunt niste surubele langa ax care de obicie vin blocate si e o problema desfacerea lor safely
au cap inecat si profil in cruce si nu o data s-au dus ....necesitand inlocuire
ce metoda aveti pt a le desface ?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 29 Noi 2018, 16:21

Sorin scrie:
29 Noi 2018, 11:05
suruburi blocate cu blocator ... au cap inecat si profil in cruce si nu o data s-au dus ....necesitand inlocuire
ce metoda aveti pt a le desface ?
Încălzesc brusc capul şurubului înţepenit cu un pistol pentru lipit piese electronice, apoi cu şurubelniţa potrivită şi aleasă dinainte desfac repede şurubul.

Viaţa e o înşiruire de întâmplări ciudate. Chiar azi, când discutăm această temă, m-am izbit de un şurub care nu s-a lăsat destrâns după încălzirea cu pistolul de lipit, aşa că am apelat la o metodă pe care o folosesc foarte rar. Foc deschis! Am o microtorţă cu care încălzesc capul şurubului brusc, la o temperatură mai mare decât cea generată de pistolul de lipit, după care îl scot fără probleme.
Mă asigur însă în prealabil că nu există componente din plastic în apropiere.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 29 Noi 2018, 17:19

Azi mi-am făcut de lucru o mulinetă mai puţin populară. Abu Garcia Neos. Destul de dotată cu rulmenţi. Am găsit astfel: Unul pe knobul de frână, unul sub tambur, doi în galet, doi în knobul manivelei, doi cu bile şi unul cu role pe rotor, doi pe butucul angrenajului conducător şi doi în pinionul de oscilaţie. Un total de 13 rulmenţi, care totuşi nu ofereau rulajul aşteptat...

Tamburul ok, rotorul ok, galetul ok... Şi am ajuns la manivelă. Deşi pe 2 rulmenţi, avea joc la knob. Am confecţionat dintr-o liţă de oţel un semiinel pe care l-am aşezat pe scaunul rulmentului dinspre capăt. A fost perfect după asamblare. Aceasta e locaţia semiinelului:
Imagine

O alegere tehnică ciudată la această mulinetă. De la prima vedere, aspectul, cantitatea şi calitatea vaselinei din ea sugera deja cauza mersului greoi:
Imagine

Am dezmembrat-o şi am curăţat componentele. Am găsit şurubul care prinde axul tamburului de racordul de oscilaţie/antitorsiune foarte destrâns. Nu fusese asigurat cu vopsea sau adeziv. Am avut însă probleme în a destrânge şurubul din centrul pinionului de oscilaţie, fiindcă fusese lipit cu un adeziv puternic şi doar încălzit cu torţa şi-a dat drumul din strânsoare. E cel din stâga-jos:
Imagine

Cam ciudat, dar... Rotorul sta pe un angrenaj din aluminiu, la fel tamburul stă pe un ax din aluminiu iar unica bara antitorsiune, este tot din aluminiu:
Imagine

În schimb, angrenajele sunt grele, probabil ceva aliaje cu zinc. Se remarcă utilizarea unui pinion suplimentar pentru a reduce viteza de oscilaţie a tamburului. Butucul pinionului mare este din oţel:
Imagine

Am uns totul corespunzător şi am montat la loc. M-am ocupat mai apoi de un aspect care m-a deranjat de la început. Se vede în poza de mai jos că arcul antireturului este ,,fugit" peste cotul suportului şi deasemenea se vede că pârghia de actionare a coliviei rolelor, calcă doar colţ pe colţ cu urechea coliviei, riscând să scape peste aceasta în curând:
Imagine

În scopul remedierii acestui neajuns, am lipit o bucată, (un ,,L" alb) tăiat dintr-o membrană semirigidă din plastic. Deasemenea, am repus arcul în poziţia firească şi i-am limitat accesul tot cu... Vopsea!
Imagine

Montată. Testată. Se mişcă la superlativ acum. Nu mai am nici cel mai mic reproş legat de funcţionare.
Imagine

Un sfat prietenesc, dacă îmi este permis:
Nu deschideţi o astfel de mulinetă dacă nu este imperios necesar. Sau măcar nu o demontaţi până în faza în care am ajuns eu cu aceasta, fiindcă e gândită înadins să fie neprietenoasă cu cei care se încumetă să o facă. Are o construcţie ,,alambicată" , pe alocuri e chiar fragilă (cere atenţie sporită) pe care au complicat-o intenţionat.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 05 Dec 2018, 17:30

Shimano Stella 2500 FA astăzi. Pickupul este în conflict cu tamburul (knobul) când acesta e la cursa maximă superioară. Deşi am văzut asta la multe Stelle şi nu numai, nu putem acuza firma Shimano pentru asta, ci doar utilizatorul:
Imagine

Se vede pickupul strâmbat care induce efectul de mai sus. Deasemenea se vede şi o depănare defectuasă a firului pe tambur şi îngrămădirea acestuia aproape de buza tamburului:
Imagine

În această mulinetă e clar că s-a mai intervenit. Ambele filete au fost stricate şi a fost necesar ca ulterior să le repar la orificiile şuruburilor care prind siguranţa piuliţei de rotor:
Imagine

Ceva şaibe (2-3) lipsă de sub tambur explică proasta înfăşurare a firului, pe lângă nişte jocuri enorme ale axului tamburului:
Imagine

Neparalelismul axelor manivelei tradează o lovitură (căzătură) zdravănă. Asta o las aşa, fiindcă e risc de rupere în caz de tentative de remediere:
Imagine

La testarea arcurilor antireturului cu dinamometrul, am găsit unul neconform (prea slab) şi l-am întins puţin:
Imagine

Omul care a desfăcut-o anterior, a cam lăsat piese pe dinafară. Se vede mai jos lipsa coroanei din cauciuc, care asigură funcţionarea rotor dragului. Prin urmare această Stella e fără rotor drag:
Imagine

Pe angrenaj se vad nişte zgârieturi pe care nu mi le pot explica sub nici o formă:
Imagine

Dantura are urme relative de uzură. Doar ştearsă pe alocuri suprafaţa neagră de protecţie a danturii, care nu pune însă probleme:
Imagine

Demontând wormshaftul, am găsit destrâns rău de tot şurubul din axul tamburului, iar în vaselina de la baza sa un mic fragment metalic.
Imagine

Mi-a luat destul de mult timp, dar am găsit de unde aparţinea. Era unul din cei doi limitatori de adâncime ai cursorului, fragment care s-a rupt de pe racordul de oscilaţie/antitorsiune. La acest ansamblu-cursor lipsea şi şaiba distanţier care corectează jocurile în adâncime ale cursorului.
Imagine

Am găsit acele semne inexplicabile şi pe butucul pinioanelor de demultiplicare a oscilaţiei:
Imagine

Am spălat totul şi am început remontarea. Se vede mai jos în interiorul locaşului cursorului ce a mai rămas din opritorul rupt. Bine că cel rămas este în stare bună:
Imagine

Şi în capătul axului vierme era o şaibă lipsă. Am montat o alta, de dimensiune potrivită ca să anulez jocul wormshaftului.
Imagine

Deasemenea am montat o altă şaibă şi în locul celei lipsă din ansamblul cursorului, dar am inserat-o între cursor şi bucşă nu deasupra bucşei, cum este în scheme, ca să reduc din frecări. Acum sunt 4 suprafeţe în contact nu două între bucşă şi cursor. Am corectat cu vopsea şi cotele exterioare ale bucşei. Astfel am anulat jocul acesteia în locaş atât pe laterale cât şi în profunzime.
Imagine

Am remontat atât pinionul condus din capătul axului vierme cât şi pinionul conducător care îl antrenează pe acesta dinspre demultiplicator, rasucit cu 180 de grade, pentru a călca de acum pe suprafeţe noi, ce nu au fost utilizate până acum, cu scopul de a reduce un eventul mârâit ce ar putea proveni de pe suprafeţele uzate. Tot ansamblul wormshaftului remontat, are de acum un joc mic, comparabil cu cel al Stellelor de generaţie nouă. Am pus şi două şaibe înălţătoare sub tambur, după care an dat jos firul, am făcut buraj şi l-am reîncărcat pentru verificare. OK Am executat şi corecţia asupra pickupului, deci nu mai agaţă în tambur (În knobul frânei):
[url=https://postimg.cc/RWKfs4q8]Imagine

Această mulinetă a fost la un pas de a se defecta din cauza manierei neglijente în care s-a intervenit în ea, fără atenţie la detalii, distanţieri, jocuri, etc. I-au rămas respectivului cel puţin 5 piese, dintre care două - distanţiere importante în reducerea jocurilor în ansamblul depănătorului au permis apariţia de bătăi care probabil au dus la fracturarea opritorului din locaşul cursorului. Nu exclud nici o lovitura puternică, poate chiar cea care a îndoit manivela, care să fi fost o cauză posibilă pentru ruperea acelui fragment. Bine că nu a ajuns în canale... Aşa cum e montată acum, nu mai sunt flendăreli, şi astfel, unicul opritor rămas face treba ambilor.

În rest toate bune, mulineta se mişcă bine, e silenţioasă şi poate fi folosită fără probleme, atâta vreme cât e transportată în siguranţă şi e ferită de lovituri.

Rew.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de rapace » 10 Dec 2018, 16:49

Buna ziua frati de suferinta ....am o intrebare intrebatoare , se potriveste knobul de la un stella fi,fj 4000 pe o stela fb 4000 ?caci nu mai gasesc knob original pt ea si cauciucul ala a devenit ca un clei ....mersi de raspunsuri

Scrie răspuns