Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 23 Noi 2018, 10:15

Şi eu cred că preţul plătit pentru mulinete este mare. Şi fac această afirmaţie comparând o mulinetă cu o bicicletă complexă cu schimbătoare de viteze. Deci, două dispozitive mecanice cu preţuri identice alese pentru comparaţie! Care e mai complexă? Care are mai multe piese? Care are mai mult oţel, nichel, bronz, crom, carbon, etc.? Care din ele are masa mai mare, deci mai mult material? Care are durată de utilizare mai mare? Care a implicat mai multă manoperă şi consum de energie pe linia de producţie? Care a presupus costuri de transport mai mari? Şi întrebările pot continua mult.

Dar... Valoarea materială a unui produs la un moment dat este exact valoarea cu care se poate vinde produsul respectiv în acel moment. Cum în momentul de faţă ,,noi pătimaşii" suntem dispuşi să plătim preţurile cerute, asta înseamnă că le susţinem evoluţia. E părerea mea desigur...

Rew.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Sorin » 23 Noi 2018, 16:15

pescuitul e un lux.....deci se plateste ca atare
ciclismul amator nu ....
cu 1000 de lei imi iau o bicilceta dar nu imi iau si o stella desi clar bicileta are costuri de productie mai mari:)))
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 23 Noi 2018, 16:45

Asa cum pescarii de crap au invatat crapii sa manance cat mai departe de mal,si sunt nevoiti sa lanseze cat mai departe ,asa le-am invatat si noi firmele cu pretul.....

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de rapace » 23 Noi 2018, 19:49

Sorin scrie:
23 Noi 2018, 16:15
pescuitul e un lux.....deci se plateste ca atare
ciclismul amator nu ....
cu 1000 de lei imi iau o bicilceta dar nu imi iau si o stella desi clar bicileta are costuri de productie mai mari:)))
Ciclismul amator nu poate fi de lux??? lol traiesc in franta am prieteni ce iubesc sa dea din pedale in fiecare wikend ..... cotizeaza la cluburi si isi cumpara biciclete cu bani multi ,,atat de multi ca sunt sigur ca majoritatea romanilor nu au nici masini de valoarea aia ...skema cea mai tare este ca majoritatea firmelor ce produc biciclete de varf in zona peste 20 k eur folosesc componente shimano de altfel din ciclism shimano a invatat sa construiasca angrenaje super fiabile , ganditiva doar ca piata pescuitului este minuscula fata de piata ciclismului orice om in viata pana si ultimul african tot da o tura cu bicicleta ...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 23 Noi 2018, 20:53

tdum scrie:
23 Noi 2018, 10:15
Şi eu cred că preţul plătit pentru mulinete este mare. Şi fac această afirmaţie comparând o mulinetă cu o bicicletă complexă cu schimbătoare de viteze. Deci, două dispozitive mecanice cu preţuri identice alese pentru comparaţie!
Cu PRETURI IDENTICE era vorba mai sus...

Rew.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Sorin » 23 Noi 2018, 21:26

HENRICH scrie:
23 Noi 2018, 16:45
Asa cum pescarii de crap au invatat crapii sa manance cat mai departe de mal,si sunt nevoiti sa lanseze cat mai departe ,asa le-am invatat si noi firmele cu pretul.....
:D :D corect
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Sorin » 23 Noi 2018, 21:58

rapace scrie:
23 Noi 2018, 19:49
Sorin scrie:
23 Noi 2018, 16:15
pescuitul e un lux.....deci se plateste ca atare
ciclismul amator nu ....
cu 1000 de lei imi iau o bicilceta dar nu imi iau si o stella desi clar bicileta are costuri de productie mai mari:)))
Ciclismul amator nu poate fi de lux??? lol traiesc in franta am prieteni ce iubesc sa dea din pedale in fiecare wikend ..... cotizeaza la cluburi si isi cumpara biciclete cu bani multi ,,atat de multi ca sunt sigur ca majoritatea romanilor nu au nici masini de valoarea aia ...skema cea mai tare este ca majoritatea firmelor ce produc biciclete de varf in zona peste 20 k eur folosesc componente shimano de altfel din ciclism shimano a invatat sa construiasca angrenaje super fiabile , ganditiva doar ca piata pescuitului este minuscula fata de piata ciclismului orice om in viata pana si ultimul african tot da o tura cu bicicleta ...
am scris....amator ....poate nu ai observat. Nu ma refeream la profesionisti sau le echipamente de varf
am si eu prieteni care au biciclete f scumpe si e strict alegerea lor cat au dat pe ele ....nu inseamna nici ca sunt destepti sau mai destepti decat altii
ce vb noi aicea nu are nicio legatura cu puterea de cumparare a majoritatii romanilor... ...poate vrei sa fii doar arogant, chestie deprinsa din hexagon, ca ei o au in sange
in mod particular nu port vreo stima deosebita francezilor si dorintelor lor cicliste de multe jdemii de euro...

iar in ce priveste fiabiliatatea angrenajelor shimano pe baza materialelor scumpe folosite ....e praf in ochi
am inlocuit la angrenaje de mulinete shimano de m-am plictisit ....si de spin si de cast....
au acelasi concept de 2 lei consumerist.....platesti mult pe 3 sferturi marketing , si o schimbi tot mai des
si nu e vb doar de Shimano ...

nu dimenisunea unei piete o face de lux .... ci valoarea aduagata.
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de rapace » 24 Noi 2018, 02:14

Sorin scrie:
23 Noi 2018, 21:58


am scris....amator ....poate nu ai observat. Nu ma refeream la profesionisti sau le echipamente de varf
am si eu prieteni care au biciclete f scumpe si e strict alegerea lor cat au dat pe ele ....nu inseamna nici ca sunt destepti sau mai destepti decat altii
ce vb noi aicea nu are nicio legatura cu puterea de cumparare a majoritatii romanilor... ...poate vrei sa fii doar arogant, chestie deprinsa din hexagon, ca ei o au in sange
in mod particular nu port vreo stima deosebita francezilor si dorintelor lor cicliste de multe jdemii de euro...

iar in ce priveste fiabiliatatea angrenajelor shimano pe baza materialelor scumpe folosite ....e praf in ochi
am inlocuit la angrenaje de mulinete shimano de m-am plictisit ....si de spin si de cast....
au acelasi concept de 2 lei consumerist.....platesti mult pe 3 sferturi marketing , si o schimbi tot mai des
si nu e vb doar de Shimano ...

nu dimenisunea unei piete o face de lux .... ci valoarea aduagata.
O persoana ce practica un sport doar in wikend nu poate fi altceva decat amator,la fel cum un pescar care isi permite cumpara varfuri de gama de la firme cunoscute fiind doar un simplu amator sau cum afirmi dumneata unu care se crede destept sau "mai destept"....iar preturile exorbitante pt. acele biciclete nu se reflecta deloc in costul materialelor folosite ..... afirmatia cu destepti nu stiu de unde ai scoso, dar tu stii ce te atinge, nu te contrazic ca francezii sunt ingamfati...asta e francezul... era doar un raspuns la o afirmatie "pescuitul e un lux ciclismul nu" si pescuitul poate fi la fel de ieftin ca si alergatul o lanseta si o mulineta de 20 de roni din dragon daca ai ceva noroc prind mai mult peste decat un steez cu exist .... cat despre orice marfa de consum creata de aproximativ 10 ani incoace este proiectata sa aiba o perioada fixa de folosire ....traim intr.o societate de consum ...si o stiti si dumneata luam exemplu o mulineta care o am de 14 ani shimano stela fb si care functioneaza f bine si la ora actuala sau sa amintim daiwa ss erau construite sa dureze, nu spun ca in toti acesti ani nu am efectuat nici o reparatie la aceste mulinete dar si la ora actuala sunt in stare buna de functionare si pescuiesc macar o zi /saptamana iar stela a pescuit si pe mare ,dar a fost curatata dupa fiecare iesire ....scz daca a parut aroganta afirmatia visavis de romani idea era ca in Romania cel putin cea cunoscuta de mine nimeni nu are nici macar informatia ca exista biciclete ce pot costa si cat un apartament.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de SF » 26 Noi 2018, 16:53

Stai linistit Rapace , pescuitu la stiuca , salau si clean pe cadere ii culmea pescuitului si unu dintre luxurile omenirii ,dupa unii :lol: :lol: , aia care ma omoara zilnic pe sosele , care platesc un sejur pe insula doar sa pedaleze cand la ei in tara ii frig si negru , aia nu exista , pedaleaza biciclete de mii de euro cand combo de pescuit peste o mie is , insa cati il cumpara :wink:

Te poate costa mai mult o zi de ciclism decat o zi pe mare :wink:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Sorin » 26 Noi 2018, 20:13

SF daca ai ceva de spus la topic spune, daca nu, te poftesc la arena
acolo e locul consideratiilor tale speciale
ti-am spus in privat mai demult niste lucruri . Fa-te ca intelegi , nu e loc aici de batut campii.
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns