Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de marcel gheorghita » 25 Sep 2018, 13:15

La mine in perioada asta se prepara zacusca de peste. Salau si biban. Iese o nebunie.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Adi G » 30 Sep 2018, 18:26

Io mi-am luat o felie zdravana din gamba din spate a vitei, cam la vreo 800g cu tot cu os si maduva si tocmai am pus de o mancare simpla si extraordinar de buna de om sarac. Adica un "Peposo", haleala traditionala de muncitor simplu de prin Florenta... cica.
Am facut un fel de pasta din usturoi mult pisat cu sare mare in piua, piper negru mult pisat in piua, rozmarin mult taiat marunt, salvie (tot multa) si tot taiata marunt... si juma' de lingura de bulion concentrat, cu care am frecat bine carnea desprinsa de pe os si taiata in cubulete cu latura cam de 2cm.
Am asezat carnea in tuciul meu preferat in jurul osului impreuna cu vreo 5-6 foi de dafin, peste care am turnat ca un nesimtit vin Chianti pana ce am acoperit complet tot ansambul.
Am pus capacul si am bagat la cuptor la 130 de grade.... Dupa vreo ora miroase deja de inebunesc, nu stiu cum am sa mai rezist inca 4-5....
Oricum, cand ii gata am sa pun de o "Polenta" italieneasca cu unt si cu parmezan.... Abia astept.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de SF » 30 Sep 2018, 22:21

Intre timp m-am convins ca cel mai bun peste crud ii mahi mahi , si ca cea mai buna sare ii aia care o gasesti in gauri in piatra dupa ce marea sau oceanu o dat afara dupa vreo furtuna , cristalele de sare arata in piatra ca niste flori de sticla pe geam , cureti pestele , scoti carnea fara piele si oase , o dai prin sare aia si direct in gura , nu pot sa descriu treaba asta pt. ca nu am cu ce sa o compar , insa as zice ca ramane descoperirea din ultimii ani , nu halesc asta pt. prima data , insa nici nu am facut vreo descoperire de nivelu asta in ultimii ani , ii ceva absolut incomparabil , nu am cu ce sa compar asta , un somon raman rau in urma

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 03 Oct 2018, 15:23

Noroc cu Google care m-a luminat , nu auzisem pana acum de pestele asta , desi imaginea lui imi pare destul de cunoscuta .
Bun carevasazica..., banuiesc ca prin Obor (generic vorbind)nu a "concertat" inca .

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de vgb » 05 Oct 2018, 19:57

SF scrie:
30 Sep 2018, 22:21
Intre timp m-am convins ca cel mai bun peste crud ii mahi mahi
hmmm ... chiar asa sa fie? Consum destul de mult mahi mahi, dar de pravalie. Nu am prins inca pt ca e cateva mii de km mai la sud de mine. Dar mie sashimi (peste crud) cel mai bun mi se pare de palamida (bonito); la fel, de pravalie, nu filetat pe malul apei. Din ce tin minte (c-am mancat rar) si Spanish makerel e f bun crud.

Mahi mahi e un fel de etalon printre pesti pt ca e aproape de o mediana a carnii bune. Fara aroma puternica de peste oceanic si cu o textura nici prea moale, nici prea inchegata (ca un grouper).

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de SF » 08 Oct 2018, 12:11

Spanish makarel am probat de cateva ori anu asta , insa in restaurant , odata ce vine cu lime , soia si altele nu prea ii crud , insa ii super bun , sa probez asa crud direct nu am facut-o insa . Palamida am probat , insa nu vad sa fie peste mahi mahi , insa este un tip de palamida , katsuwonis nu stiu ce , care cica ii grozav , de care am prins eu sarda sarda , care mai intra si prin Marea Neagra , nici nu o sa mai incerc crud pentru ca nu vad sa merite .
Mahi mahi mananc doar intre kil si doua kile , rar cateodata mai mare , si cand decid asta il curat direct , dus acasa si curat dupa nu mai are rost , intodeauna are burta plina si incep sa se descompuna sardinele sau ce o avea , miroase al naibii de urat si cred ca prinde carnea gust , unu care sta 3 ore fara sa-l cureti cand o faci nu prea mai ai chef sa-l mananci . In fine , la urma urmei ii chestie de gusturi , sa speram ca nu luam nici un parazit ciudat intretimp . :D

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de SF » 08 Oct 2018, 12:36

Vorbind de mahi mahi , pe aici santem in plin sezon :wink: , pentru cine intra prin Mediterana in septembrie octombrie pescuitu poate fi asa , cu zeci de capturi in zilele bune , ca mai duci una acasa nu-i nici o problema . Asta ii un pescar de pe insula vecina , insa ii la fel cam in toata Mediterana in perioada asta . Cand apa scade la 17 grade dispar cu tot , defapt incep sa dispara incet incet , pana anu viitor . Alea mari is putin inainte , astia is toti de anu asta , ajunge la 2,5-3 kile in cateva luni , in sfarsitu lui august au 300 de gr , cand pleaca trec de 2 , catre 3 kile .

https://www.youtube.com/watch?v=jVpvyS8afdg

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de vgb » 09 Oct 2018, 01:34

Nu stiu daca o faci deja sau nu, dar eu sangerez toti pestii de ocean pe care ii pastrez si incerc sa-i bag cat mai repede la geanta frigorifica peste un sac de gheata. Nu-i spintec oricum ci ii filetez acasa. Se simte diferenta intre un peste sangerat si unul ne. Am testat asta acum 2 zile cu lufar :)

Pt cine nu stie, ca sa sangerezi un peste proaspat prins, iei un cutit si ii tai branhiile, apoi il invarti prin apa sa se scurga tot sangele. Din majoritatea pestilor sare sangele ca din arteziana :)

Evit sa mananc peste crud netinut la gheata inainte. Am vazut ca japonezii tin la gheata tot pestele inainte sa-l faca sashimi. Probabil are legatura si cu parazitii. Oricum, sunt pesti care 1 din 3 au viermi (jacks, in principal) si pesti care nu am auzit sa aiba (toni).

Haiosi baietii de la luredf; ii urmaresc si eu. Il mai urmaresc si pe japonezul asta care e super talentat la filetat si pregatit peste crud - https://www.youtube.com/channel/UCReaB8 ... DDw6Pnymvw.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de vgb » 09 Oct 2018, 01:48

Si pt ca tot suntem la emisiunea de gatit, eu ma mai inspir de la baiatul asta - https://www.youtube.com/channel/UCVDgG7 ... Ufw/videos.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de SF » 09 Oct 2018, 14:12

Nu-i las sa sangereze pe toti , pelagici care au mai multe vase de sange in muschi si daca au o anumita marime , cand ii prindeam daca stiu ca-l retin il omor direct , cutit in cap , si scoase branhiile , bagat intr-o gaura in piatra sau pus cu coada taiata si ea in sus . Asta am invat eu pe aici .

La grouper , snapper si alti bentonici prefer sa-i curat de solzi si intestine , branhii , iar altii , mici si buni ,nimic , is o gramada de specii marunte super bune la mancat , da nu are rost sa te apuci sa cureti albitura .

Lufar nu am mai mancat de vreo 6-7 ani , si nici nu cred ca o sa mananc , prefer sa-l prind si atat :D

Anu asta cand vine sezonu o sa incer palamida sarata , fac de cativa ani false albacore (cred ca-i zice ), merg bine niste feliute subtiri peste o piine prajita , unsa cu unt , ceva arpagic tocat pe deasupra , eventual sos de soia si un sprit :D

Scrie răspuns