Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de crapmaniacul » 11 Sep 2018, 07:05

Viteza cu care tehnologia de pe sonarele scumpe de ieri incepe sa fie regasita si pe unele sonare mai ieftine de astazi chiar ma pune serios pe ganduri. Concurenta acerba intre producatori incepe sa ne avantajeze mai clar.

In aceasta logica ma intereseaza daca a folosit cineva modelul de la Garmin STRIKER Plus 9 sv si daca este sau nu multumit de experienta avuta cu acest model.

Dotarile acestui sonar pe care le gasiti pe net il recomanda cu succes si il cam propulseaza in topuri ca si raport calitate/pret. In SUA se vinde la un pret mai mult decat interesant 600 dolari :shock: :wink:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de crapmaniacul » 11 Sep 2018, 17:13

Garmin STRIKER PLUS 9” SV ---- cateva din caracteristicile tehnice:

- Ecran cu diagonala de 9 inch (aprox. 22.86 cm), rezolutie 800×480
- CHIRP SideVu
- CHIRP ClearVu
- GPS
- Wi-Fi Connectivity (downloading software updates fast & simple)

Si totul nou nout in cutie la 600 usd in usa.
Nu a incercat nimeni acest model ce-i drept cam nou, lansat anul acesta 2018 ? :roll:

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de goodmans » 12 Sep 2018, 09:56

Salut,
Daca si la modelul asta au pus ecran "glossy" ...e jale mare.
Un adevarat chin sa urmaresti sonarul in plin soare,sau cei de la garmin si-au imaginat ca te joci cu el in cada.
Este singurul lucru pe care il condamn la 5cv.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de crapmaniacul » 12 Sep 2018, 21:50

Marketinul lor declara ca seriile 7 si 9 sunt cele mai izbutite din seria aceasta oarecum de buget, ptr ca altfel Garmin stie sa faca si sonare de 2,500 usd ptr obrazuri subtiri (Garmin® GPSMAP® 1242xsv).

The STRIKER Plus 9sv and 7sv are the best units in this series. Both have bright, easy viewing displays, with 800×480 resolution. With features like CHIRP sonar, SideVü, ClearVü they truly are feature rich and price conscious locators.

Avatar utilizator
piktoru_84
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 266
Membru din: 03 Feb 2008, 12:54
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de piktoru_84 » 14 Sep 2018, 11:05

salut eu tocmai am achizitionat de 2 saptamani un astfel de sonar....daca ai nevoie de orice informatie iti stau la dispozitie
born to xxx forced to work

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de makaveli » 14 Sep 2018, 21:53

goodmans scrie:
12 Sep 2018, 09:56
Salut,
Daca si la modelul asta au pus ecran "glossy" ...e jale mare.
Un adevarat chin sa urmaresti sonarul in plin soare,sau cei de la garmin si-au imaginat ca te joci cu el in cada.
Este singurul lucru pe care il condamn la 5cv.
cred ca glumesti.cel putin pe 7sv e cel mai bun ecran din cate am vazut.

problema cu ecranele mari pe de alta parte e rezolutia. Daca te uiti la caracteristici o sa vezi ca de la 5" la 9" e aceeasi, deci pierzi ceva calitate dar e mai comod de citit
Zander_Master

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de crapmaniacul » 15 Sep 2018, 19:06

makaveli scrie:
14 Sep 2018, 21:53

cred ca glumesti.cel putin pe 7sv e cel mai bun ecran din cate am vazut.

problema cu ecranele mari pe de alta parte e rezolutia. Daca te uiti la caracteristici o sa vezi ca de la 5" la 9" e aceeasi, deci pierzi ceva calitate dar e mai comod de citit
Acum nu ma astept nici eu ca un sonar de 6-700 dolari sa fie la nivelul unuia de varf care costa de 2-3-4 ori mai scump, insa acest sonar la cate stie sa faca (inclusiv ecranul de 9) si tot e o mare realizare ca a fost scos pe piata la un pret totusi competitiv. Gandeste-te cati bani iti plecau in buzunar in urma cu 4-5 ani ptr un sonar nou cu ecran de 9 cu side imaginig.

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de DM » 16 Sep 2018, 09:01

Eu zic ca nu se merita.
Asa ca si al doilea aparat pe barca, poate sa mearga.
Oricum trebuie sa te asiguri foarte clar ca cumparat din USA functioneaza GPS-ul pe aici, mare atentie la acest aspect.
Mai bine treci la LOWRANCE ELITE-9 TI , ca si pret in UE este pe la 1200E fata de 900E pentru Striker.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de crapmaniacul » 16 Sep 2018, 23:15

DM scrie:
16 Sep 2018, 09:01
Eu zic ca nu se merita.
Asa ca si al doilea aparat pe barca, poate sa mearga.
Oricum trebuie sa te asiguri foarte clar ca cumparat din USA functioneaza GPS-ul pe aici, mare atentie la acest aspect.
Mai bine treci la LOWRANCE ELITE-9 TI , ca si pret in UE este pe la 1200E fata de 900E pentru Striker.
Explica mai exact de ce consideri ca nu se merita investitia in Garmin Striker 9 ? Care ar fi argumentele ?
GPS-ul este ultimul aspect care ma intereseaza la el, ptr mine putea chiar lipsi, nu-i vad o atat de mare utilitate (nu merg noaptea/pe ceata, rar ajung in Delta).

Recunosc ca m-am uitat initial si la Elite 9 TI insa acesta in SUA este 1,000 USD iar Garminul 9 este 600 USD deci cam foarte aproape de jumatate de pret, iar targetul meu este sa raman intr-un buget modic si sa obtin ce se poate mai bun cu bugetul acesta (best money can buy). Nu merg la concursuri iar ecranul de 9 , side-ul si chirp-ul imi sunt suficiente si inca nu vad motivul consistent ptr care as mai cheltui inca 400 usd.

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de DM » 17 Sep 2018, 18:27

Este decizia ta, inteleg foarte bine considerentele tale si sincer nu pot decat sa-ti urez fire intinse cu el si poate avem si noi niste informatii / feedback la el cum mai avem si pe alte forumuri pentru echipamente.Si eu sunt de acord cu ecranul de 9.

Acum strict dpv al meu si tinind cont si de preturile din UE ( eu nu am curajul sa cumpar din USA )este prea aproape de Lowrance si totusi prea departe pentru ce ofera.
Dupa ce am schimbat sonarele mai rau ca ciorapii ( mai multe marci si caracteristici / modele ) am ajuns la un set de cerinte pe care de exemplu la momentul actual Lowrance Elite 9 le are.
Aici tin cont de cele 2 aspecte, atat ce faci cu el pe apa cat si ce poti sa faci cu el cand nu mai esti pe apa deci sa-ti pregatesti urmatoarea iesire cat si analiza celei care a fost incheiata.

Scrie răspuns