Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 14 Noi 2017, 17:58

Urmeaza o tema dificila:
Imagine

E mulineta unui vecin. A lansat cu plumb greu si i s-a inchis pickupul. A pocnit imediat bratul pickupului. Piesele de schimb nu ajuta in acest caz....
Imagine

Am sa caut maine o solutie sa repar bratul rupt, fiindca nu se potriveste niciunul si vreau neaparat sa i-o repar. Vedem...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 14 Noi 2017, 20:48

Are cineva idee cum poate fi reparata o belea din asta? Sunt receptiv si orice sugestie este binevenita. Eu am o metoda, dar este destul de migaloasa, asa ca as fi dispus sa incerc si altceva...

Metoda mea implica mai multe proceduri si consolidari, dar prefer sa fie redundanta, iar reparatia finala, deosebit de rezistenta. Mai rezistenta adesea decat piesa originala. Chiar si asa, cred ca imi va lua mai putin timp reparatia, decat mi-a luat sa compar si sa masor bratele de pe stoc, cu rezultat nul, dupa aproape 2 ore, sperand ca voi putea modifica vreunul si sa scot in final din el piesa necesara. Ca un facut, nu e niciunul compatibil cu bratul rupt. Timp pierdut!

Tot raul e insa spre bine. Daca reuseam sa potrivesc unul din bratele acelea pe mulineta defecta, atunci postarea aceasta nu mai exista, fiindca nu postez acele reparatii ce implica inlocuiri de piese, ci numai reparatiile ce pot fi utile celor ce NU poseda un stoc de piese de schimb si care reparatii pot fi realizate cu scule si metode cat mai simple. Acesta este si scopul topicului, ca reparatiile sa fie simple, utile si la indemana oricui.

O rezolv maine dimineata si apreciez ca in jur de ora 10, voi posta etapele reparatiei si vom vedea impreuna cum a iesit.

Rew.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de anem » 15 Noi 2017, 00:16

chiar sunt curios tdum de solutia pe care o vei gasi. am rupt si eu pana acum vreo 2 brate dintr-astea de la niste Daiwa de 3500 si povestea s-a incheiat cumparand piesele de schimb.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Noi 2017, 10:43

Am rezolvat problema, dar pt. moment am una mai mare. Nu reusesc sa pun pozele. E de la p.c.-ul meu. Rezolv si revin.
Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Noi 2017, 13:49

Materiale necesare acestei reparatii:
O fasie de tabla de cca 0,4mmx45mmx2,5mm, o agrafa de dosare, ata sintetica, superglue, pulbere si lac.
Scule necesare:
Foarfeca pt. tabla, cutit, cleste cu varfuri rotunde, cleste patent, smirghel, pila rotunda si un pistol de lipit (pentru cositor)
Timp alocat: Cca. o ora si un sfert.

Pasul 1. Se lipesc cele doua fragmente cu superglue si se curata prin razuire cu cutitul vopseaua.
Pasul 2. Se executa cu pila rotunda un sant pe circumferinhta bratului, mai pronuntat pe laterale, asa cum se vede mai jos:
Imagine

Pasul 3. Se muleaza fasia de tabla pe exteriorul piesei, iar capetele, indoite in prealabil la 90 de grade, se incalzesc si se imprima/fixeaza in materialul plastic:
Imagine

Pasul 4. Se introduce superglue pe ambele fete si se presara pulbere (pilitura metal/carbon). Dupa cateva minute de uscare se finiseaza cu smirghel asa:
Imagine

Pasul 5. Se confectioneaza din agrafa de birou o piesa asa cum se vede mai jos:
Imagine

Pasul 6. Se imprima piesa confectionata in brat prin incalzire cu pistolul de lipit. Se pune apoi superglue si se presara iarasi pulbere. Dupa cateva minute de uscare se finiseaza cu smirghel asa:
Imagine

Pasul 7. Se executa matisajul de fixare finala (foarte strans) in canalul pregatit la inceput si se impregneaza cu superglue. Acest matisaj este foarte important, el fixand suplimentar cele doua piese metalice si asigurand suportul rigid in trei puncte al fragmentului ce a fost rupt:
Imagine

Se lacuieste si se fixeaza pe mulineta. (poate fi si vopsita reparatia ca sa devina aproape invizibila.)
Imagine

Si inca o perspectiva a reparatiei finalizate.
Imagine

Am fortat pickupul in cateva directii si pare foarte rigid in zona reparata. L-am instruit si pe vecinul care a rupt-o, cum sa lanseze ca sa nu i se mai inchida pickupul. Neavand rotor drag, dupa deschiderea pickupului, trebuie rotit rotorul pana in punctul in care intalneste rampa de declansare. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla la o lansare cu fir textil si plumb de 300g, daca se inchide pickupul si nu se mai rupe bratul pickupului.

Rew.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Spartacus » 15 Noi 2017, 15:11

Pt cine are posibilitatea, nu ar merge confectionata din metal, la un strung, piesa? sau poate turnata, cu matrita dupa piesa veche, in prealabil lipita...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de anem » 16 Noi 2017, 00:10

interesanta abordare ... ma poti tine la curent in cazul in care piesa va ceda in zona in care plasticul a fost topit pentru fixarea tablitei si a "agrafei"?
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de goodmans » 16 Noi 2017, 08:39

tdum,dar ai muncit ceva.
Ce mulineta era de a meritat atata mestereala?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 16 Noi 2017, 10:29

Spartacus scrie:Pt cine are posibilitatea, nu ar merge confectionata din metal, la un strung, piesa? sau poate turnata, cu matrita dupa piesa veche, in prealabil lipita...
La strung, nu stiu cum s-ar putea executa, iar ca sa fac o matrita, pentru o singura piesa, nu cred ca s-ar merita... Ar insemna sa transfer cheltuiala pe matrita respectiva proprietarului mulinetei si sigur nu ar fi de acord.

anem scrie:interesanta abordare ... ma poti tine la curent in cazul in care piesa va ceda in zona in care plasticul a fost topit pentru fixarea tablitei si a "agrafei"?
Sigur! Nu trebuie sa munceasca nimeni pentru un rezultat indoielnic. Am evitat sa afectez nervurile de rezistenta ale bratului cu partile metalice fixate prin incalzire. Sunt modele de brate de pickup care au orificii triunghiulare in zona unde am atasat capetele metalice la acest brat si am considerat ca nu-l slabesc. De rupt, s-a rupt initial in cel mai slab punct. Sper ca nu am creat eu urmatorul. Vedem cum se va comporta piesa reparata si in timp, fiindca nu va fi menajata deloc.

goodmans scrie:tdum,dar ai muncit ceva.
Ce mulineta era de a meritat atata mestereala?
Baracuda Wish. Bineanteles ca mulineta nu a meritat. Dar a meritat omul caruia i-am facut o bucurie reparand-o. Mi-a parut rau doar de timpul pierdut cu incercarea de a gasi un brat compatibil printre piesele de schimb pe care le-am colectionat in zeci de ani si care se dovedesc inutile in multe situatii. Prefer oricand o reparatie (care ma stimuleaza si imi provoaca resursele creative) decat o simpla inlocuire de piesa care de regula e la fel de slaba ca cea care s-a defectat.

Referitor la bratele de pickup, pot sa spun ca se defecteaza destul de frecvent si ca ele ar trebui sa fie executate din fabrica, exclusiv din metal, asa cum se faceau in trecut la mulinetele de atunci sau cum sunt in prezent, la Daiwa TD Sol de exemplu si altele... Iar daca tot le fac din plastic, cam cat de greu ar fi sa le execute din start cu insertii metalice, asa cum am instalat eu in piesa reparata de mai sus. Insertii si nervuri metalice inserate ar fi de real folos si in anumite zone ale corpului mulinetei si nu ar mai fi necesara executia acestuia din metal integral pentru o rigiditate sporita. Poate in viitor vom vedea si astfel de corpuri, rotoare si brate hibride carbon/metal... cine stie???

Va multumesc pentru interes.

Rew.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de cristi.v » 16 Noi 2017, 13:17

In primul rand multumiri si felicitari initiatorului acestui topic! doar in cazul meu a salvat 2 mulinete ce intrasera pe linia moarta. :respekt:
Vreau sa aduc si eu putina contributie la aceasta tema: in cazul mulinetelor la care bratul manivelei nu se infileteaza in roata dintata, adica cele cu profil patrat ce intra in pinion, pot aparea in timp jocuri la aceasta mufare.
Ca si solutie de lunga durata, am taiat o fasie ingusta de 2-3 mm (depinde de mulineta) de tabla f subtire si am introdus-o pe toata lungimea canalului interior al rotii dintate. Dupa care am introdus inapoi profilul patrat de la bratul mulinetei. Jocurile dispar imediat si nici nu reapar curand.
Cred ca s-ar mai putea imbraca axul manivelei in folie de aluminiu, dar posibil sa se mototoleasca in timp.

Scrie răspuns