Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de Spring » 18 Oct 2017, 22:30

Da nea Gigi dar si shimano a dat cu mucii in ciorba in ultimul timp cu doua chestii. Una e asamblarea cam grabita si a doua problema sunt rulmentii care nu mai sunt ce au fost.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Oct 2017, 05:48

Foarte corect, insa pe mine nu ma deranjeaza deloc acest lucru deoarece oricum daca cumpar o mulineta fie ea second ori noua , o desfac sa vad care este stareas ei interioara si pun vaselina noua dupa ce in prealabil o curat.Cu prilejul asta pot sa fac si un upgrade cu rulmenti..

Dar sa ajung sa ii modific piese esentiale pentru a le face din nou functionale...asa ceva nu accept ,as arunca la gumoi asa mulineta nici nu mi-as bate capul.

Cativa rulmenti si cateva saibe nu e mare lucru..pe mine altceva ma ingrijoreaza la seriile noi de la Shimano si aici poate ca au dat-o cu mucii in fasole...e vorba de rulmentul de galet care este capsulat.Am vazut mulineta cumparata de noua la care maraia galetul..cumparata din magazin romanesc,deci orice magarie e posibila..oricum ar fi mare pacat ca au renuntat la portul de ungere,aia a fost cea mai tare chestie a lor in mayerie de galet..o mica seringa,un strop de ulei unde trebuie cand si cand si nu mai ai treaba..acum e capsulat..daca rulmentul face gripa nu-i poti da injectie fara sa strici protectia..dar intr-un fel e ca si magseal-ul ..se poate si fara :D ..adica desfaci capsula, mesteresti rulmentul, insa atata ca pierde etanseitatea perfecta, si daca stau bine sa ma gandesc seriile anterioare nici alea nu aveau rulmentul etans ,se puteau unge oricand..deci e o chestie cu fass ca si magsealul..se poate si fara..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 19 Oct 2017, 10:13

Spring scrie:Patina cu rulment e putin mai eficienta fata de patina fara rulment, dar rulmentul se rostogoleste pe un canal de unde rezulta alta frecare.
Marturisesc cu jena ca nu cunosc sistemul despre care pomeniti, cu un rulment care se rostogoleste pe un canal. La toate sistemele antitorsiune sprijinite pe rulmenti pe care le-am vazut, acesti rulmenti se rostogoleau pe o cale de rulare plana. Poate va referiti la un caz particular care mi-e strain.

Spring scrie: frecarea per total e mai mare pentru ca implica alte piese aflate in contact cum e sistemul biela de pe roata locomotiva care patineaza in alt canal
Da, in ,,S" stroke sistem, sau ,,T" stroke sistem, (popular depanator pe cama) exista frecare, fiindca acel stift excentric se freaca in canal, (drept sau curbat) dar face parte din sistemul depanator al mulinetei nu din sistemul antitorsiune al mulinetei. Pe acest tip de depanator, poate fi atat sistem antitorsiune cu axe cat si cu patine, sau cu rulmenti. Cu ceva ani in urma am montat pe cateva mulinete in loc de acel stift excentric un ax mai subtire din otel pe care am montat un microrulment. Pentru acest upgrade este insa necesara o latime destul de mare a canalului in care evolueaza stiftul excentric, pentru a functiona si in varianta cu rulment. Nu vad de ce in viitor producatorii nu ar face si ei acest lucru, daca eu l-am reusit in regim de bricolaj/amatorism. Am mai pastrat un ultim astfel de microrulment pentru experimente... Frecare exista atat in sistemul depanator Wormshaft unde se freaca permanant cursorul prin ,,macazurile" axului ,,vierme" cat si in sistemul depanator ,,pe cama". Inca odata: Acest sistem tine insa de asezarea firului pe tambur si nu trebuie confundat cu sistemul antitorsiune al axului tamburului, care se opune fortelor in recuperare/sarcina.


In ceea ce priveste amplasarea suportilor antitorsiune si a uzurilor, stimate domn, avem viziuni diferite. Daca am facut niste afirmatii, acestea au in spate si considerente practice, nu doar logice. Va dau un exemplu. Cred ca au trecut deja doi ani, de cand mi-am batut capul cu o mulineta (nu conteaza marca) cu doua axe antitorsiune situate intr-un plan ce nu includea si axul tamburului. Avea jocuri mari ale axului tamburului si facea zgomote in functionare. Pana nu am rotunjit/marit toate orificiile ce aveau legatura cu axele antitorsiune si nu am confectionat alte axe antitorsiune mai groase, nu am reusit sa-i scot jocurile si sa-i diminuez zgomotele...
Ramane asa. Va respect convingerile si nu mai adaug nici un comentariu legat de acest subiect.

Cat despre dialogul dumneavoastra cu dl. Semlecan legat de mulinetele Shimano, este interesant, dar, nu va suparati, nu vad legatura acestuia cu titlul topicului. Ar fi interesant de prelungit si urmarit acest dialog intr-un topic dedicat mulinetelor Shimano. Va rog chiar sa deschideti un astfel de topic, pentru ca experienta pe care o aveti si informatiile de care dispuneti, le vad ca fiind de interes general.

Va multumesc. Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 29 Oct 2017, 19:39

Salut!De ceva timp sunt proprietar a unei mulinete Daiwa BG 3000,am cautat dar nu gasesc nici unde tambur de rezerva pentru el,stie cineva de unde a putea gasi?''Alta intrebare''- in cnobul de la maner are bucsa s-au cnobul se roteste direct pe axul manerului,nu se poate demonta.M-a linistii la suflet daca a-si putea monta rulmenti la cnob.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 30 Oct 2017, 14:20

@ HENRICH

Va salut! Va sfatuiesc sa mergeti cu mulineta BG la un magazin de pescuit care vinde mulinete Daiwa si sa incercati un tambur de Procaster 3000A. Sau, poate stiti un posesor de Procaster care sa va permita o proba. Sunt sanse sa se potriveasca. Daca da, atunci puneti un anunt, poate are cineva de vanzare ori de la Procaster A ori de la Procaster X un tambur de 3000.

In ceea ce priveste Knobul manivelei de la BG, nu tin minte exact cum este alcatuit, dar cred ca este pe un ax nituit, fara bucse. Scoateti dopul si vedeti, sau mai bine verificati schema. Daca axul knobului este cu surub si nu cu nit, atunci sunt reprezentate in schema si bucsele interioare. Cred insa ca va faceti probleme prea mari legate de Knob. Vedeti mai bine de un rulment pt. galet. E mai util.

Rew.

marianv
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Feb 2012, 13:30

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de marianv » 30 Oct 2017, 16:23

La galet, din pacate, nu se poate inlocui bucsa cu un rulment. A masurat un amic cotele si nu exista rulment pe dimensiunea respectiva...

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 30 Oct 2017, 16:44

Multumesc pentru raspuns! Am desfacut cnobul de la maner,este nituit.Am desfacut si galetul si intresesant-are 2 bucse din plastic cu dimensiuni diferite,pe o parte cu dimensiuni-interior,exterior,profunzime-4,5x6x2.si cealalta 4,5x6,5x2,5,numitorul comun o are numai la diametrul axului.Nici nu am idee cu ce rulment a-si putea schimba?!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de tdum » 30 Oct 2017, 17:22

Nu am incercat sa inlocuiesc bucsele cu rulmenti la Daiwa BG, fiindca nu am o astfel de mulineta si nu am facut masuratori sau probe cand mi-au trecut prin mana. La alte Daiwe (Bradia 2500R, Infinity Q 2500 Custom, Procaster 2000A), am inlocuit bucsele cu rulment, (ultima fiind Revros 1003E) cotele acestuia fiind: interior-3mm, exterior-6mm, profunzime-2,5mm si doua saibe cu cotele interior - 3mm, exterior-4,5mm, profunzime- 0,5mm.

Se pare ca nu se potrivesc cu cotele specificate de dv. de la BG... imi pare rau...

Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de HENRICH » 30 Oct 2017, 17:51

Eu inteleg ca a tine pretul mulinetelor sub un anumit prag duce la lipsa de rulmenti,DAR macar a fi posibilitate de inlocuire cu rulmenti,nu vad logica....

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Daiwa - ,,povestea merge mai departe"

Mesaj de stefanflorin » 30 Oct 2017, 23:32

HENRICH scrie:Eu inteleg ca a tine pretul mulinetelor sub un anumit prag duce la lipsa de rulmenti,DAR macar a fi posibilitate de inlocuire cu rulmenti,nu vad logica....
d-aia unii aleg Shimano ☺
Urasc atarnatorii!

Scrie răspuns