Sa ajutam un coleg pescar

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sa ajutam un coleg pescar

Mesaj de feugen » 22 Ian 2010, 14:53

Ma numesc Calin Alexandru-Luca, si daca aveti putin timp sa cititi povestea mea poate intelegeti prin ce trec eu si
parintii mei.




M-am nascut in data de 10 Noiembrie 2009, la maternitatea Giulesti si la nastere le-am dat emotii celor care m-au
asistat deoarece nu am respirat in primele minute, am fost dus de urgenta in sala de terapie intensive unde am fost
intubat si tinut sub observatie de multe aparate in jurul meu.




Am stat intubat 72 de ore, totul parea ca revine la normal dar a aparut o complicatie care se numea
stridor, in timp
ce respiram hârîiam şi nimeni nu putea sa isi dea seama care era cauza.




Am fost trimis la un control la spitalul Budimex iar doctorul care m-a consultat avea sa dea un pronostic sumbru.




Aveam o rana pe trahee de la intubare, am primit un tratament care nu a avut rezultatul asteptat si la urmatorul
control care a fost la 2 saptamani am fost diagnosticat cu stenoza subglotica gr.3
La 21 de zile am avut o interventie chirurgicala de urgenta si mi s-a pus o traheostoma(canula) prin care respir,
deoarece la ultimul control efectuat dr. a vazut la endoscop ca am traheea obturata in proportie de 90%, (s-a format o
membrana pe trahee si nu mai puteam sa respir).
Acum trebuie sa mergem in afara tarii pentru o interventie chirurgicala deoarece la noi in tara nu risca nimeni sa ma
opereze deoarece este o operatie destul de dificila si trebuie sa am 10 kg pentru ca se necesita anestezie totala.
Parintii mei s-au interesat, se poate face operatia in Anglia sau Austria dar costurile sunt destul de mari( cca
60.000€) nu stim exact daca aceasta este suma finala dar asa am inteles de la cei cu care am mai vorbit.




Acum parinti mei incearca sa stranga banii necesari dar fiind o suma destul de mare avem nevoie de ajutorul tuturor
care ne pot ajuta.
Ori ce donatie, din partea dumneavoastra, cat de mica ar fi, inseamna un ajutor extrem de mare pentru noi.Multumim
tuturor celor care ne sunt alaturi in asemenea clipe.

Pentru cei care doresc sa ne ajute exista 2 conturi deschise la ING.

Contul in lei este:
CONT IBAN:
RO16INGB0000999901349893

Contul in euro este:
CONT IBAN:
RO26INGB0000999901798047

Adresa ING Bank N.V.Amsterdam, Sucursala Bucuresti
: Sos.Kiseleff,nr. 11-13,sector1,Bucuresti.

Titular Cont: Calin Paul
detalii oricand la - 0766782363 ,0721735634

Imagine

Mai am 6 fisiere insa sunt format "tif" iar photobuchet nu le accepta. Este vorba de certificatul de nastere al copilului, bilet transfer (2 pagini), investigatii paraclinice, scrisoare externare si o fisa de consultatii.

Acest anunt nu este o inselaciune. Calin Paul (pauletta) este un pescar cunoscut pe alte forumuri (unde de altfel se poate gasi si acest anunt), cu siguranta ca si pe acest forum exista pescari care-l cunosc suficient de bine.

P.S. Pana acum s-au colectat 8615eur (de fapt echivalentul).
Bucuresti

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 22 Ian 2010, 15:07

Lista cu o parte dintre cei care au contribuit pana in acest moment:

ENACHE CLAUDIU-PERTISOR
POGEA GHEORGHE
SPICE GROUP SRL
ULVAN
IONUT SILIVESTRU
JOHANN KRAUS
BOGDAN NEDELCU (Yoghy)
VESA CORNEL-VALENTIN
MILEA GH MIHAI
POPESCU CONSTANTIN
ASOCIATIA CLUB SPORTIV SENIOR CRAP
xxx SRL
RUDEANU COSELLA
GEORGE TOMESCU CLAUDIU
CRICOS FISHING ( BERBECARU )
MIHAI RADOI
GHIORGHISOR BOGDAN
DIACU COSMIN
BALASA GABRIEL
SERBANESCU MARIANA
ANCA NITA
GIUVELNIC MARIUS ( COLA )
VALI DUMITRU
GABI STANCIU (FLORARU )
TOMULESCU GABRIEL-EUGEN
ROMANCIUC SILVIU GABRIEL (CHIORU )
VIDA IOAN ATILA(de la Arad)
EDWARD GRIGORE
NEDELEA CRISTIAN
CRISTIAN CONSTANTIN-SILVIU
MUSARO ADRIANO
MASLAEV CORNELIA
CLAUDIA POPESCU
DAN CIOBANU
CRETU MARIAN
ELENA NEDELCU
ROIBU DANIEL IONUT
OROS ALIN DAN
PETCU VICTOR ( MOARA VLASIEI)
RACOVITA CODRUT(KUKY)
CARPDISCONT TEAM
FLORIN GENES
GROZEA IONEL
ALEX JUREBIE
MIHAI DOROBANTU
SIMONA PETRACHE
DAN MARINITA
CATALIN PRICHICI
HODOROG
FABIAN ANDREI FRANCISC
CONSTANTIN IONUT BOGDAN (CS GREEN LAKE)
STOICA ANDONI CATALIN DANUT
COMPANIA NATIONALA POSTA ROMANA
PAUNOIU PAUL RAZVAN
KELEMEN DUMITRA
STEFAN MIHAI-CRISTIAN
ION GHEORGHE
CRACIUN DANIEL
ANONIM
CIUCHENDEA D
DIMACHE DRAGOS-CRISTIAN
ASOCIATIA PESCAR SPORTIV
BOBOC MIHAI
URDAREA IONUT JONY23
MADALIN DARLA
OLIVIU ORHEI
GABI NEAMTU
URSACHI ANDREEA
NUCUTA CRISTIAN CONSTANTIN
PAVEL CATALIN NICOLAE
COPACEANU GHEORGHE
EUGEN NITA
BALABAN IONUT
SENZOR TEAM
BARBU MARIUS
VADUVA ELENA
MUGUREL A PARIZIANU
CIUCHENDEA DO
EUGEN FETES
SEBI 12ANI ALOCATIA 50 RON /1 LUNA
SOARE FLORIN
ANDREI PETRE
ROBERT LEMNARU
MIRCEA
STAICU
PAUN ION

Multumim tuturor!!!
TOTAL 8615€
Bucuresti

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 22 Ian 2010, 21:19

102 afisari si... atat...
Parca imi vine sa refuz sa cred ca... Anunutul este cat se poate de "pe bune". Stiu ca sunteti obisnuiti cu tepe, insa acum chiar nu este cazul. Perfect adevarata zicala cu "sariti...lupu'! ", insa acum nu este cazul. CREDETI-MA!!!

Pe Paul Calin il cunosc de mai bine de 4 anisori. Omul se "cunoaste" cand te ajuta la greu si Paul nu a ezitat niciodata.

Cautati pe "gogu" referiri la situatia in fapt sau intrati pe site-urile de pescuit si veti putea citi despre aceasta situatie.

P.S. Macar cei pe care i-am ajutat cu un sfat amarat cum sa-si furajeze pestele sa doneze cate 1RON si tot ar fi ceva...
Bucuresti

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 23 Ian 2010, 18:18

eu inteleg ca ar fi vina celui care a facut intubarea... conducerea spitalului ce zice? nu participa cu nimic la rezolvarea problemei?
Dumnezeu sa-i dea sanatate micutului!
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 23 Ian 2010, 19:04

Adi_ scrie:eu inteleg ca ar fi vina celui care a facut intubarea... conducerea spitalului ce zice? nu participa cu nimic la rezolvarea problemei?
Dumnezeu sa-i dea sanatate micutului!
La chestia asta dau vina unii pe altii. Eu, sincer nu stiu care este adevarul. Noua, romanilor, ne sta in fire sa cautam un vinovat pentru orice si... daca se poate sa fie altcineva. Ideea este ca raul exista si trebuie remediat, iar doctorii romani o "dau cotita" privitor sa faca ei operatia ca... nu-si asuma responsabilitati si atunci a ramas solutia cu operatia in alta tara. Eu am un prieten doctor chirurg (nu pediatru) care lucreaza la o clinica babana (socrul lui este big boss) din Atena. In urma citirii documentatiei trimise de mine, mi-a raspuns ca pedo-cgirurgii din acea clinica nu-si asuma responsabilitatea operatiei deoarece este categorisita ca fiind una dificila cu multe riscuri, asa ca-i inteleg si pe cei romani...
Bucuresti

PETER CJ
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 15 Feb 2008, 18:40
Localitate: Cluj

Luca

Mesaj de PETER CJ » 23 Ian 2010, 23:01

http://www.libertatea.ro/stire/alexandr ... 72979.html
Asta este cea mai buna dovada ca prietenul meu Paul este intr-o situatie cit se poate de neplacuta.
Situatia micutului Alexandru Luca este mediatizata pe toate marile siteuri de pescuit din Romania, si din pacate este o intimplare trista, dar adevarata.
Voi aveti copii?
Puneti-va in situatia lui "Paulletta"(asa il cunosc toti pescarii), si incercati sa va imaginati prin ce trece acum, ca proaspat tata.
Va rog, intindeti o mana de ajutor, sa-l vedem pe micutul Luca sanatos, alaturi de tatal lui la pescuit peste cativa ani.
Sa va ajute Dumnezeu !

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 24 Ian 2010, 12:12

@feugen
daca medici de aici nu risca sa faca operatia, spitalul unde s-a produs accidentul(eu asa il numesc) ar putea macar sa participe cu o parte din suma daca operatia se face in strainatate.

@peter
tocmai pt. ca am si eu un baietel de aceeasi varsta cu al lui pauletta(nascut pe 15 nov. 2009, deci diferenta de doar 5 zile) si culmea, il cheama tot Alexandru, am incercat sa-mi imaginez prin ce trec bietii parinti... :cry:

si eu ii incurajez pe toti cei care citesc acest topic sa ajute cu cat pot ei, orice suma(cat de mica) donata e un plus la ce s-a strans pana acum si, cred eu, ii va incuraja si pe parinti sa vada ca tot mai multe persoane ii sustin si le pasa de problema lor.
Dumnezeu sa-i ajute!
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 24 Ian 2010, 16:11

Un vobler bun cat de cat=minim 4 euro=>o dotare minimala pleaca de la 80 euro in sus(uita de cutie..)=>bat bun fara mulineta e si ala de la 100 euro in sus=>mulineta..si aia nene pleaca tot de la pretz batz.....stai ca am uitat.. ...SUV,barca,motor,wadershi si bocanci...fire fluo..sonar....grip...polarizanti...abonament net...tigari...aparat foto... imprimanta..uhhhh...nu uitati criza....
Ce naiba mah ne deranjati cu solicitari...uite ca nu mai respiram nici noi decat partial...

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Ian 2010, 16:35

nuke scrie:Un vobler bun cat de cat=minim 4 euro=>o dotare minimala pleaca de la 80 euro in sus(uita de cutie..)=>bat bun fara mulineta e si ala de la 100 euro in sus=>mulineta..si aia nene pleaca tot de la pretz batz.....stai ca am uitat.. ...SUV,barca,motor,wadershi si bocanci...fire fluo..sonar....grip...polarizanti...abonament net...tigari...aparat foto... imprimanta..uhhhh...nu uitati criza....
Ce naiba mah ne deranjati cu solicitari...uite ca nu mai respiram nici noi decat partial...
si ce faci cu toate astea cand sti ca fiul tau nu se poate bucura de ele pentru ca viata ii este in pericol?
iti zic eu....le vinzi :oops:

Avatar utilizator
paulletta
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 07 Noi 2009, 08:46
Localitate: Bucuresti

Mesaj de paulletta » 24 Ian 2010, 18:17

nuke scrie:Un vobler bun cat de cat=minim 4 euro=>o dotare minimala pleaca de la 80 euro in sus(uita de cutie..)=>bat bun fara mulineta e si ala de la 100 euro in sus=>mulineta..si aia nene pleaca tot de la pretz batz.....stai ca am uitat.. ...SUV,barca,motor,wadershi si bocanci...fire fluo..sonar....grip...polarizanti...abonament net...tigari...aparat foto... imprimanta..uhhhh...nu uitati criza....
Ce naiba mah ne deranjati cu solicitari...uite ca nu mai respiram nici noi decat partial...
Pana acum am avut ceva probleme cu logarea pe site, acum ca sa rezolvat as dori sa fac si eu cateva precizari:
NUKE.....esti foarte obraznic in exprimarea ta, cu abia mai respiram si noi...
In primul rand daca te deranjeaza anuntul nu trebuie sa te strufoci sa dai raspuns, poti ignora si cu asta basta.
TU AI COPII???
Sti ce este un copil pentru un parinte?
Din mesajul tau se intelege ca nu ai si ca nu sti ce reprezinta un copil.
Ti-a impus cineva sa ajuti acest copil?, daca nu atunci ai macar bun simt si vede-ti de anunturile tale ciudate cu voblere si ce dotari minimale mai scri pe acolo.

Scrie răspuns