Film cu animale...trist :(

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 17 Iun 2008, 11:42

in sfirsit unu aprope normal ! :lol:

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 17 Iun 2008, 15:04

Om fi cele mai inteligente fiinte de pe planeta dar totusi vreau sa subliniez faptul ca animalele "beneficiaza" de niste lucruri pe care noi nu le-am avut niciodata...doar fiindca suntem specia dominanta nu inseamna cu suntem "mai tari" ca necuvantatoarele din toate punctele de vedere...de ex. fiecare animal mi se pare sa fie o "masinarie" aproape perfect adaptata la mediul in care traieste...va dau un ex....soimul calator se poate napusti asupra prazii cu 300 km/h...sau acvila de munte din zonele foarte inalte unde prada e foarte rara poate sa isi vada victima de la 2-3 km departare...ghepardul poate sa ajunga la 70 km/h in mai putin de 2 sec....si mai sunt multe alte minunatii din lumea animalelor :roll: ...asa ca sa ne gandim bine inainte sa spunem ca suntem cei mai buni la toate...ca din pacate unii asa cred

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 17 Iun 2008, 16:29

cat timp vom manca carne si vom folosi pielea/blana pt imbracaminte, vom fi cruzi cu animalele sacrificate. O vaca sacrificata in mod traditional (baros intre coarne si taiat gatul) moare in aprox 5 minute. Dar o vaca sacrificata conform normelor europene se zbate si peste 15-20min. Deci care metoda e mai cruda? Taierea gatului sau electrocutarea, impuscarea, etc?
Si eu pot fi acuzat de cruzime asupra animalelor. In copilarie aveam multi porumbei iar puii cu defecte din nastere ii aruncam, imediat dupa eclozare, cu putere pe beton. Eu consider ca am procedat corect, din moment ce l-am scutit de o viata de chin. Cand merg la pescuit daca prind somn pitic sau biban soare (regina balti, sorete) niciodata nu-i eliberez. De cand am fost apostrofat ca-i chinui, le bag acul de la degorjor in cap si-i omor pe loc
Nu sunt de acord cu actele de cruzime gratuite facute de unii semeni de-ai nostri asupra animalelor, doar asa pt distractia proprie

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 18 Iun 2008, 01:27

Rambo scrie:.de ex. fiecare animal mi se pare sa fie o "masinarie" aproape perfect adaptata la mediul in care traieste...va dau un ex....soimul calator se poate napusti asupra prazii cu 300 km/h...sau acvila de munte din zonele foarte inalte unde prada e foarte rara poate sa isi vada victima de la 2-3 km departare...ghepardul poate sa ajunga la 70 km/h in mai putin de 2 sec....si mai sunt multe alte minunatii din lumea animalelor :roll: ...asa ca sa ne gandim bine inainte sa spunem ca suntem cei mai buni la toate...ca din pacate unii asa cred
Normal ca sintem cei mai buni , te-ai indoit vreodata de asta :lol: :lol: Rambo , ce crezi ca zice soimu tau cind pe linga el trece un Mig , sau io stiu ce dracie care trece de mach 1 , viteza sunetului :lol: :lol: Pai cu aia 300 pe ora nu-i ajunge sa scape nescuturat , pe cind pilotu de la 10 km deja stie cite pene are soimu pe burta :lol: :lol: :lol: .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 18 Iun 2008, 09:19

SF scrie:
Rambo scrie:.de ex. fiecare animal mi se pare sa fie o "masinarie" aproape perfect adaptata la mediul in care traieste...va dau un ex....soimul calator se poate napusti asupra prazii cu 300 km/h...sau acvila de munte din zonele foarte inalte unde prada e foarte rara poate sa isi vada victima de la 2-3 km departare...ghepardul poate sa ajunga la 70 km/h in mai putin de 2 sec....si mai sunt multe alte minunatii din lumea animalelor :roll: ...asa ca sa ne gandim bine inainte sa spunem ca suntem cei mai buni la toate...ca din pacate unii asa cred
Normal ca sintem cei mai buni , te-ai indoit vreodata de asta :lol: :lol: Rambo , ce crezi ca zice soimu tau cind pe linga el trece un Mig , sau io stiu ce dracie care trece de mach 1 , viteza sunetului :lol: :lol: Pai cu aia 300 pe ora nu-i ajunge sa scape nescuturat , pe cind pilotu de la 10 km deja stie cite pene are soimu pe burta :lol: :lol: :lol: .

Fir Intins!!!
Inteleg unde bati dar noi ne folosim de tehnologie avansata ca sa facem ce ei fac in mod natural...

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 23 Iun 2008, 14:06

am si io o intrebare ...

a avut fosta un Patrocle care asa destepta era... numa nu vorbea... in rest ... ptiu !

odata cu batrinetea (13 ani ) au inceput to felul de boli si complicatii ... incetul cu incetul a si orbit aproape de tot... vedea la o plama in fata... cure de medicamente si altele... bolnava rau ... a si fo operata de vreo 2 ori si tot degeaba...

sincer te uitai la ea si o vedeai cum sufera... doar in somn era mai fericita... visa ca e la vinatoare !

doctorul a propus injectia ... voi ce ati fi facut ?

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 25 Iun 2008, 18:39

kuintautti scrie:am si io o intrebare ...

a avut fosta un Patrocle care asa destepta era... numa nu vorbea... in rest ... ptiu !

odata cu batrinetea (13 ani ) au inceput to felul de boli si complicatii ... incetul cu incetul a si orbit aproape de tot... vedea la o plama in fata... cure de medicamente si altele... bolnava rau ... a si fo operata de vreo 2 ori si tot degeaba...

sincer te uitai la ea si o vedeai cum sufera... doar in somn era mai fericita... visa ca e la vinatoare !

doctorul a propus injectia ... voi ce ati fi facut ?
Cred ca cea mai buna varianta ar fi curmarea suferintei prin injectie... :(

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 26 Iun 2008, 06:16

ai fi de aceiasi parere daca ar fi vorba de fiinte umane ?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 26 Iun 2008, 07:51

NU, ca nu esti Dumnezeu sa hotarasti cand sa se sfarseasca viata cuiva.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 26 Iun 2008, 10:53

Si daca nu crezi in Dumnezeu !

Fir Intins!!!

Scrie răspuns