Tyres for on/off-road

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 10 Iun 2008, 08:05

ai ales corect! :D

Eu am niste Bridgestone HT. Pe drum de pamant, dupa ploaie, cam fuge spatele. de aia prefer sa o iau de-a dreptul prin aratura.

Inainte aveam Pirelli Scorpion STR. Catastrofa pe noroi (dar nu am ramas pe nicaieri intepenit), excelente pe sosea (putin zgomot).
near the beer

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 10 Iun 2008, 11:09

hunting_xxx scrie:...si ce marca ar fi ele.. ? :P
BFG

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 10 Iun 2008, 11:14

costica_fishing scrie:ai ales corect! :D

Eu am niste Bridgestone HT. Pe drum de pamant, dupa ploaie, cam fuge spatele. de aia prefer sa o iau de-a dreptul prin aratura.

Inainte aveam Pirelli Scorpion STR. Catastrofa pe noroi (dar nu am ramas pe nicaieri intepenit), excelente pe sosea (putin zgomot).
Si eu am la momentul acesta Bridgestone HT, dar sunt cam gata :lol: , si nu prea eram multumit de ele pe zapada ,asa ca acum am zis ca aleg ceva din gama de cauciucuri off-road al producatorului BFG. Si cum BFG are o gama "vasta" de gume off-road, adica A/T si M/T :lol: am zis ca merg pe primele ca as vrea sa ma si tina ceva vreme si desigur un comportament adecvat si pe sosea.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 10 Iun 2008, 14:13

vorbim peste 50.000 de km! :lol:
near the beer

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 10 Iun 2008, 17:52

:lol: cred ca peste 50.000 km incep alt topic. :lol:

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de zvic » 07 Iun 2015, 16:45

Reinviu topicul asta, mi-am luat si eu un suv sh si am nevoie de anvelope (momentan are H/T cam uzate), din ce am citit pe siturile dedicate 4x4 majoritatea recomanda minim BFG A/T sau M/T, totusi la mine e masina pentru toate, mers la servici/pescuit/concediu si utilizare vara/iarna, nu voi face offroad adevarat, doar cat ies la pescuiala. Prefer un singur set de anvelope, pe masina anterioara am avut de vara si iarna si la maxim 15 000km pe an am ajuns ca cele de iarna sa se intareasca si sa trebuiasca schimbate chiar daca mai aveau destul pana sa fie uzate.

Am cochetat si cu ideea de a-mi lua de iarna si sa le las si vara chiar daca se uzeaza mai repede, in general nu merg pe autostrada (eventual daca merg la mare) iar concediile mi le fac prin tara => drumuri relativ scurte, viteze legale ... Daca un set de iarna ma tine 3 ani ma declar multumit. Pe de alta parte se pare ca nu sunt prea grozave daca iesi de pe sosea si am nevoie cat de cat si de asta.

Merg doar pe marcile Michelin, BFGoodrich, Kleber, Tigar, Kormoran. Momentan ma tenteaza Michelin Latitude Cross care au un profil 80% sosea si 20% offroad si sunt marcate M+S. Ce stiti de ele? Alte recomandari de la marcile astea?

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de cristi_vi » 08 Iun 2015, 07:27

Depinde cat de sportiv este SUV-ul tau si cat de greu este. Eu mi-am luat pana la urma MICHELIN 4X4 SYNCHRONE si sunt multumit.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de zvic » 08 Iun 2015, 11:42

Kia Sorento 2002, 4wd part time. Am comandat BFG A/T KO2.

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de cristi_vi » 08 Iun 2015, 14:50

Sigur nu vei avea probleme in offroad cu ele, sunt curios cum merg pe sosea.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: Tyres for on/off-road

Mesaj de ANDREI RIGA » 09 Iun 2015, 09:53

BFG A/T, daca la un moment dat vrei sa incerci ceva adrenalina. Banuiesc ca ti-ai luat un SUV, chiar daca ceva mai vechi, ca sa poti iesi la un moment dat de pe strada si sa te bucuri de o aderenta corespunzatoare. M/T-urile sunt ceva mai specializate.
Am mers vreo 3 ani cu un Pajero din 1985 benzina (deci fara performante dinamice deosebite), l-am folosit ca masina de zi cu zi in Bucuresti si mergeam si afara din oras cu el. I-am pus de cand l-am luat BFG A/T (i se potriveau de minune) si dupa 3 ani si vreo 40-45.000 km erau aproape impecabile. E drept ca masinuta era mica si usoara (3 usi) iar pe strada faceau zgomot, dar cand ieseai pe pamant sau cand intrai in zapada mare iesea soarele instantaneu.
Ca fapt divers, cu anvelopele alea am scos din zapada un Pajero lung nou care nu mai misca intr-un troian de zapada pe o strada in Buc si un Peugeot 307 ingropat pana la faruri in noroi

Scrie răspuns