War!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

War!

Mesaj de Adi G » 22 Feb 2022, 21:18

Ce parere aveti despre ce se intampla la ora actuala in Ucraina, Donetk si Luhansk?

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: War!

Mesaj de anem » 24 Feb 2022, 18:13

e nasol de tot ... ramane de vazut cum or merge lucrurile, dar situatia, cred eu, e destul de complicata ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: War!

Mesaj de pikeman » 04 Mar 2022, 18:19

salutare derbedeilor, ma bucur sa va vad activi pe aici
iata un documentar dpmdv bine realizat care explica cred eu binisor ce vrea "putinelul"

https://www.youtube.com/watch?v=If61baWF4GE

P.S. bai AdiGeu mai traiesti? nu mai am skype - decat wassup, lasa un privat daca folosesti :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: War!

Mesaj de pikeman » 04 Mar 2022, 18:40

cat despre razbel, habar nu am ce sa zic
- Rusia nu cred ca poate , daca reuseste, sa mentina un guvern marioneta in Ucraina
- unele voci ar sustine ca daca scenariul de mai sus nu se intampla rapid o sa ii loveasca nasol criza economica pe rusi
- ca sa se intample rapid sper sa nu ajunga la amenintari cu nucleare desi asta cred ca ar fi nasol pentru toti dar si Rusia ar cam disparea de pe harta
-mai ramane si varianta rascoalelor interne dar cum spalarea pe creier merge bine la ei... multora cel mai probabil li s-a ridicat parul pe cap cand au auzit "nazism" si au plecat la razboi pe fondul victimelor din '44. Asta e putin contracarata de faptul ca multi au prieteni si rude dintr-o tara in alta
hai sa ne dam doctoratul in si in razboi ca la restul suntem deja iexperti :lol: :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5736
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: War!

Mesaj de Zamfi » 04 Mar 2022, 19:46

Salutare! Daca tot ninge afara ...Ce se intampla acum este aproape incredibil dpmdv! Chiar nu credeam ca in 2022 o sa vad tancuri si rachete langa Romania ! In actiune! Insa realitatea bate filmul :wallbash:
Nu stiu unde se va ajunge , dar e clar ca economic va fi jale! Oricum se anunta criza, dar acum cred ca vine mama ei ... Insa tot as fi bucuros sa scapam doar cu criza economica! :lol1: Vremuri grele ...
Pe langa ca nu trag pestii , acum trag rusii ...Plm.
Sanatate si pace! Ca de fire intinse...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: War!

Mesaj de Adi G » 05 Mar 2022, 18:28

pikeman scrie:
04 Mar 2022, 18:19
P.S. bai AdiGeu mai traiesti? nu mai am skype - decat wassup, lasa un privat daca folosesti :lol:
traiesc, traiesc, cum sa nu... :lol: te am ca contact in telefon, da decat pe Telegram :shock: :lol:
pikeman scrie:
04 Mar 2022, 18:40
spalarea pe creier merge bine la ei... multora cel mai probabil li s-a ridicat parul pe cap cand au auzit "nazism" si au plecat la razboi pe fondul victimelor din '44.
spalarea pe creier functioneaza foarte bine si la noi, nu-ti face griji... :lol: cat despre nazism, probabil era vorba de regimentul Azov... aia chiar umbla cu zvastica pe maneci si caschete si vor sa derusifice Ucraina... e groasa de tot acolo, dar nu de saptamana trecuta, ci din 2014 si a inceput cu masacrul de la Odessa... adevarul cica ar fi prima victima in orice razboi... :lol:
noi aici savuram propaganda NATO ("...to keep the americans in, the germans down and the russians out..." Lord Hastings 1952), rusii savureaza propaganda rusa, anti-NATO.... iar adevarul ala intr-adevar adevarat, creca ii pe undeva pe la mijloc... :lol:
noua cale a matasii iar ar fi un aspect, magistrala principala, care duce marfa in 12 zile de la Chongqing la Duisburg trece prin Ucraina... o alta magistrala ar trece prin Iran... :lol: pacat ca intamplator zonele astea is cam zbuciumate la ora actuala... :lol:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: War!

Mesaj de Adi G » 05 Mar 2022, 18:55

io vad lucrurile cam asa: lumea noastra e stapanita de trei uriasi. uriasul militar de la Washington, uriasul resurselor naturale de la Moscova si uriasul economic de la Beijing. uriasul rus si uriasul chinez is deja mana in mana, au renuntat la petrodollar si negociaza afacerile deja in euro, iar cosmarul cel mai fioros al uriasului de la Washington ar fi ca astia doi sa dea highfive cu europa, ceea ce ar insemna sfarsitul imperiului american... asta nu are voie sa se intample dpdv al americanilor... asa ca, fratilor, tineti-va bine... when the shit goes down, you better be ready... :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5736
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: War!

Mesaj de Zamfi » 06 Mar 2022, 07:19

Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: War!

Mesaj de Adi G » 06 Mar 2022, 11:23

pai asta-i filmu pe care il postase pokemonu, nu? explicatiile imi par superficiale, prea alb - negru.... adica nebunu putinel vrea sa refaca uniunea sovietica, el ieste ala rau iar nato is aia buni... de parca rusii si-ar extinde granitele spre nato si nu invers. ma tem ca e mult mai gri situatia....

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: War!

Mesaj de tudor » 06 Mar 2022, 15:25

Imagine

Rusii sunt de vina. Harta asta arata clar ca si-au bagat tara chiar in mijlocul bazelor NATO. :D

Scrie răspuns