Argumente de psihopat.

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 26 Noi 2007, 13:25

Alex_ , aici o iei razna rau de tot. Ce sate de pascari si ce pescuit industrial in Delta Ebro ? E cea mai industrializata regiune din Spania. Aia nu mai pescuisc de secole. Ii vezi cu barci puternic motorizate facand schi nautic sau pe jet ski in zilele libere. Si ti-am mai spus, dar vad ca nu inregistrezi decat ce te aranjeaza : nu este piata de desfacere pentru pestele de apa dulce. Numai romanii il mananca. Ia du-te tu cu plasa si da acolo in fata politiei dar sa ma previi ca sa vin sa vad si eu ce ti se intampla. :lol:
Pe de alta parte nu vad de ce denigrez Romania cand afirm ca nu voi veni sa pescuiesc in Delta cat timp se pescuieste industrial. Poate ca logica psihopata ma impiedica sa-mi dau seama. :lol:

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 26 Noi 2007, 13:30

Dreptul este acordat unopr comunitati care se ocupa in mod traditional cu pescuitul in zona.
corect ... si romanasii nostrii stabiliti pe acolo se ocupa "in mod traditional" cu plasuitul, japca si alte tehnici traditionale in delta Ebrului :lol: :lol: :lol:
S'altare și bunăstare !

Alex_
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 14 Oct 2007, 11:51

Mesaj de Alex_ » 26 Noi 2007, 13:41

tudor scrie:Alex_ , aici o iei razna rau de tot. Ce sate de pascari si ce pescuit industrial in Delta Ebro ? E cea mai industrializata regiune din Spania. Aia nu mai pescuisc de secole. Ii vezi cu barci puternic motorizate facand schi nautic sau pe jet ski in zilele libere. Si ti-am mai spus, dar vad ca nu inregistrezi decat ce te aranjeaza : nu este piata de desfacere pentru pestele de apa dulce. Numai romanii il mananca. Ia du-te tu cu plasa si da acolo in fata politiei dar sa ma previi ca sa vin sa vad si eu ce ti se intampla. :lol:
Pe de alta parte nu vad de ce denigrez Romania cand afirm ca nu voi veni sa pescuiesc in Delta cat timp se pescuieste industrial. Poate ca logica psihopata ma impiedica sa-mi dau seama. :lol:

Tudore, deci tu spui pe scurt ca spaniolii au simtit nevoia sa legifereze ceva ce nu exista. :lol: Tu stii mai bine decat ei :lol:

denigrarea Romaniei: ai sustinut ca genul asta de amestec industrial-sportiv exista numai in Delta noastra. Legislatia din Catalunya arata ca nu prea e cum ziceai tu.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Noi 2007, 14:07

pare rau dar eu nu vad inadvertentele. mai stii vreo alta rezervatie naturala unde se exploateaza vanatul sau resursele piscicole in scopul comercializarii ? ca eu nu stiu si deci tind sa-i dau dreptate lui tudor.

pescuitul comunitatilor riverane care baga plase sa aiba de-ale gurii nu inseamna pescuit industrial. nu inseamna recoltat pentru vanzare.

mai mult, aia de pe ebru (daca or fi) nu joaca in liga lipovenilor nostri. ai nostri iau mai mult decat la trebuie ca sa scoata un ban, ca angajati sau freelancers, vanzandu-l legal sau nu catre comercianti, care la randul lor il pot scoate pe piata mai scump pentru ca e loc.

la ei nu vezi crap si marlite sub limita legala cu eticheta "de ebro" cum se dau ai nostri din dunare pe la carrefour metro & co. pt ca nu e ok sa dai mancare la consumatori din ape poluate, pt ca s-a inventat acquacultura care e mai eficienta si nu afecteaza mediul, pt ca au marfa de apa sarata etc

inteleg dreptul acordat comunitatilor care se ocupa in mod traditional cu treaba asta, dar nu in ce masura se incadreaza aici unii care dau de 10 ani prin zona, eventual folosind fileuri sutite de pe terenul de tenis, ca aia din UK.

deci, ce s-o mai invartim, unde bati tu? ca tudor e si el un neserios care denigreaza romania, si in loc sa vina sa culeaga ciulini si marlite prin delta deconteaza la alte neamuri. si el ar fi doar un alt lipsit de patriotism ca toti psihopatii astia. :))

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Noi 2007, 14:08

tudore, nu te-am mai intrebat, banuiesc ca nu e nici un deranj daca iti zic psihopat. :)

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 26 Noi 2007, 14:32

fratilor lasati vrajala absurda si treceti pe lac vs rau sa vedeti metamorfoza stiucii prinsa la streemer
sa tot pescuiesti la fly :shock:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 26 Noi 2007, 15:20

eugen scrie:tudore, nu te-am mai intrebat, banuiesc ca nu e nici un deranj daca iti zic psihopat. :)
Nu deloc ! Chiar revendic denumirea de psihopat. Psihopat notoriu, cu diploma si acte de psihopat, in curand imi dau si doctoratul. :lol:

Hai sa ne spuna Alex_ care sunt satele alea de pescari din Delta Ebro. Aceasta delta, foarte mica fata de delta Dunarii are 22km de la cap la coada. Nu sunt japse, canale navigabile etc. Deci cand cobori din Amposta, intrarea in delta, pana la Riumar, unde se varsa Ebro in Mediterana, este o singura localitate cu niste cafenele si cu un bac. Nici urma de pescar. Aia au joburi in industriile din jur sau in agricultura. Dar poate ce am vazut a fost intr-un delir psihopatic. (e corect psihopatic ca nu mai stiu ?)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Noi 2007, 17:26

:lol:

daca e pe google iti spune imediat!

Alex_
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 14 Oct 2007, 11:51

Mesaj de Alex_ » 26 Noi 2007, 19:04

Discutia se incheie aici, tocmai am vazut ca "moderatorul" Tudor imi stersese (desigur accidental :lol: ) postarea initiala in care ii demonstram cu legea in mana ca se pot baga plase si prostovoale in delta Ebrului.

Restul argumentatiei oricum e inutila, cata vreme spaniolii au simtit nevoia sa spuna la lege asa:
"b) Comarcas de Tarragona: en el Ebro y lagos interiores del delta del Ebro, aguas abajo del puente colgante de Amposta, la Sección de Conservación de la Naturaleza de Tarragona podrá autorizar, por tratarse de una actividad tradicional fuertemente enraizada, la utilización de red de malla o luz de 35 mm de lado como mínimo para capturar únicamente las especies marinas y de aguas salobres siguientes: carpa, pardete, morragote, calva, lubina y pleuronectiformes (peces planos). Época: redes, desde el 1 de octubre hasta el 28 de febrero; esparavelos, todo el año, excepto en el período de freza de la carpa, durante los meses de marzo, abril y mayo. Con el esparavelo sólo se podrán pescar carpas y las diferentes especies de mugílidos. "

Eu n-am fost in delta Ebrului, dar nici n-am auzit sa existe pe undeva in lume reglementari de pescuit date recent pentru pescari care nu exista. Cum insa Tudor a batut fiecare metru patrat din delta Ebrului si n-a intalnit nici un locanic cu prostovolul sau navodul, eu zic sa-l credem pe cuvant. A demonstrat ca merita.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 26 Noi 2007, 19:21

Nu ti-am sters nici un mesaj. Am impartit subiectul, atata tot. Totul este aici.

Tudor

Scrie răspuns