pescuit subacvatic

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 27 Oct 2004, 10:23

Acest topic este cel mai nesimtit mod de a face reclama la niste treburi care nu au nici o legatura cu pescuitul sportiv pe care il practicam in diverse forme! In plus, nea Caisa a considerat adecvat sa faca misto de alde noi ca suntem niste idioti care "facem malurile" apei cu basca in cap si spargem seminte... Dane, te rog sa-l banezi pe marlan si sa inchizi topicul!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 27 Oct 2004, 10:27

Il sustin pe Trombi 8)
Michael va recomanda Regulamentul forumului

divingdelphi.ro
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Oct 2004, 09:27
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de divingdelphi.ro » 27 Oct 2004, 10:37

Salut baieti! De fapt eu am initiat aceasta discutie, am ales acest topic din mai multe motive printre care cel mai important cred, acela de a deschide romanilor mintea pt. scufundari! Am gandit ca oameni pasionati de pescuit vor fi atrasi de ideea de a face scufundari, macar o data in viata! Am calatorit prin multe locuri, -ultima data acum in septembrie, in Egipt, la Marea Rosie,- si de fiecare data am surpriza sa remarc ca romanii nostri habar n-au ca exista acest sport, aceasta practica...spre rusinea noastra! Isi cumpara disperati micul echipament de la buticul din colt, din statiune si pun intrebari nedumerite "Cum, in Romania exista asa ceva?!"

Referitor la discutie: in alte tari pe care noi dorim sa le urmam si le consideram mai civilizate, mai democratice decat Romania, se tin concursuri si campionate nationale si internationale de pescuit si vanatoare submarina!
Am initiat si noi o actiune de legiferare a pescuitului/vanatorii subacvatice si as fi bucuroasa sa va alaturati si voi, noua!

Daca sunteti curiosi sa vedeti poze din Marea Neagra, o mica parte din cum arata ea in interior va pun la dispozitie site-ul nostru www.divingdelphi.ro si sper sa va doriti mai mult. Va asigur ca merita! De altfel am remarcat ca persoanele care au cat de cat idee ce implica, inseamna acest sport, nu sunt atat de disperate sa se inchida topicul!

Asadar, pescari, nu ezitati, fiti ... sportivi! :wink:

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 27 Oct 2004, 10:47

Exista tupeu. Acusi ne tranteste si o oferta peste ochi.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 27 Oct 2004, 10:52

....Romanii nu-s chiar asa de prosti incat sa aiba nevoie de "deschiderea " mintii pt scufundari....si nu cred ca vor neaparat ca vor sa urmeze vreo tara sau alta care nu poate fi MAI civilizata sau mai putin civilizata
....in primul rand nu are legatura cu pescuitul .......chiar daca prada e pestele ....sportiv.....cu atat mai putin ....scufundarile pot fi numite un sport insa vanatoarea subacvatica nu poate fi inclusa dupa parerea mea in pescuit
...de la a incerca sa faci reclama sau sa starnesti interesul pt o chestie anume si pana la a face o comparatie mai putin eleganta intre cei ce "fac malu"...si "istetii" ce stau pe sub maluri e o diferenta
...si ti-o spune unul care a calatorit si el destul de mult si a reusit sa vada mediterana de ex pe coasta ei de la Siria la Israel incluzand Libanul si pe "interior" nu numai de pe mal
...site-ul are un specific ...Pescuit sportiv la rapitori....ce crezi ca are in comun cu Vanatoarea subacvatica

Si nu-i mai crede pe romani asa de incuiati ...au dat clasa multor tari MAI civilizate si MAI democrate in multe domenii....inclusiv la pescuit
vezi rezultatele din Campionatele mondiale sau cupele mondiale

la pescari le spun fir intins la tine ce sa zic? :D :D sageti pe teava ? :lol: :o

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 27 Oct 2004, 11:05

- Nu are legatura cu pescuitul propriuzis ( este vanatoare 100% si, in plus, nu este macar reglementata cat de cat; drept pt care, omorati ce si/sau cat puteti ca sub apa nu va va vedea si opri nimeni !.
- Nu are legatura cu pescuitul rapitorilor;
- Nu este dorit de membrii forumului;
- Este deschis cu scopul de a face reclama, la inceput scufundarilor subacvatice ca sport si ulterior- neindoielnic- vanzarii materialelor nesesare.

Oare cate alte argumente trebuie sa aducem ca sa fie eliminat ( webmaster-i !!!!).

Apare , culmea, intr-un moment in care discutii interesante ref la pescuit si starea apelor din tara tocmai s-au declansat !?!?

Ceva nu-i in regula......

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 27 Oct 2004, 11:08

Daca-ti este atat de rusine cu noi te poti retrage. Nu trebuie sa te chinui.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Oct 2004, 11:11

Vinatoarea subacvatica nu este usoara, nea SF, doar ILEGALA!

Legea zice:
ART. 56^2

(1) Următoarele fapte constituie infracţiune şi se sancţionează cu amendă penală de la 300.000.000 lei la 800.000.000 lei:

a) pescuitul în scop comercial în bazinele piscicole naturale, prin orice metode şi mijloace, al peştilor sau al altor vieţuitoare acvatice, în perioada de prohibiţie, precum şi distrugerea icrelor embrionate de peşte din zonele de reproducere naturală;

b) producerea, importul, confecţionarea, deţinerea sau comercializarea uneltelor de pescuit din plasă monofilament;

c) pescuitul cu ostia, suliţa, ţepoaica şi cu orice alte unelte înţepătoare şi agăţătoare, prin greblare sau harponare;
Sageata aia de arbaleta ce-o fi oare, daca nu unealta intepatoare?!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 27 Oct 2004, 11:12

poti sa numesti vanatoarea , pescuit ? aici era ideea si lipsa legaturii in forum parca .......
...cat despre rusine ...ma rog ....se pare ca parerile sunt impartite
doar de asta e democratie nu ?
dar nu vad de ce sa iti fie rusine cand un om isi expune o parere sau cand nu accepta mishtouri gratuite
mi-ar fi rusine sa nu pot sa spun ce gandesc sau sa nu fiu de acord ca cineva sa isi spuna parerea

Închis