pescuit subacvatic

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 27 Oct 2004, 06:52

Eventual scufundari pentru a studia modul de viata al unor specii de pesti,asa poti afla informatii noi.De exemplu:salaului unde-i place,ce conditii trebuie sa aiba structura fundului apei,pentru ca el sa fie acolo,sa corelezi acea structura a fundului apei cu malul,conditii de vizibilitate,cum se hraneste,cu ce se hraneste,cum ataca,etc.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 27 Oct 2004, 07:36

VANATOARE SUBACVATICA!!!
Nu mai folositi aiurea termenul de pescuit subacvatic. Nu e vorba de pescuit ci de vanatoare!!! Diferentele sunt evidente!
Asa ca vorbim aiurea, ca tot nu vorbim de pescuit.
Si iata si ce mi se pare mie in neregula la acest tip de vanatoare:
- fiind practicata sub apa, unde nu te vede nimeni, poti face orice fara nici un control; spre exemplu poti omori zeci de pesti si apoi sa-i lasi morti.
- avand contact vizual cu pestii vei alege cele mai mari capturi, deci tocmai reproducatorii care ar trebui protejati.
- daca nu nimeresti bine ranesti pestele si acesta va muri ulterior;
- pescarul omoara un peste fiindca ii e foame si vrea sa-l manance; vanatorul omoara din placerea de a omori!
In plus, subiectul n-are nici o legatura cu rapitorii, deci cu scopul site-ului.
Asa ca, Dane, poti inchide subiectul sau poti sa-l lasi deschis ca eu tot nu mai intru sa-l citesc.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 27 Oct 2004, 07:52

Ma bag si eu ca musca!
Daca acest tip de pescuit, sau vanatoare, cum vreti sa spuneti, este sportiv, inseamna ca si "pescuitul" pestilor iarna cu furculita, sau cu ostia este tot la fel de sportiv.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 27 Oct 2004, 07:52

Dane, inchide acest topic, TE ROG!!!!
pt. ca:
- nu are nici o legatura cu pescuitul (si ceea ce insemna pescuit)

- este BRACONAJ, exact cum se practica pe la bunica-mea primavara, cand isi depun scobarii increle....merg baietii cu furculite special facute si-i trag in teapa pe bietii pesti, care stau ca prostii la lumina lanternelor.

- ce parere isi face un vizitator cand intra pe site si vede discutia asta?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 27 Oct 2004, 08:00

scubadiver.ro scrie:...Una este sa stai cu plaria in cap si firul in balta si alta este sa folosesti un echipament si sa intri intr-un mediu cu totul nou, in care dispare diferenta dintre suprematia pescarului si prosteala pestelui.
Una este sa stai protejat pe balta sau in barca si sa te bronzezi spunand ca faci pescuit sportiv pentru faptul ca ai cumparat din Obor nu stiu ce musca superdotata,etc si alta este sa treci peste bariera dintre pamant/apa si sa fi in plan de egalitate cu pestele pe care vrei sa-l prinzi.

asta e ironizare pe fata! de cine crede asta ca face mishto? :evil:

auzi, "alta e sa folosesti un echipament..." adica noi ce folosim? ata de cusut si ac cu gamalie?

asta isi bate joc de pescuit si inclusiv de pescari

RUSINICA!!!!!!! (sa nu zic altceva)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 27 Oct 2004, 08:08

Chiar daca ma-njurati, si eu sunt de acord cu pescuitul subacvatic (care asa cum zicea Mihai e de fapt vanatoare) si chiar am si incercat de cateva ori, nicidecum nu prinzi asa de multi pesti cum se crede si tocmai asta-i farmecul, ca e o lupta directa cu pestele in care concurezi in mediul lui, deci automat esti dezavantajat, cere efort fizic detul de mare, indemanare etc. Oricum si la artificiale se intimpla destul de des sa i-o infigi in gat si sa omori pestele involuntar, asa ca, parerea mea, daca nu esti nesimtit si te multumesti cu o captura si in rest sa observi nu ar fi ceva atat de rau ( "braconaj" cum zic unii, desi legal este)
Dar e vanatoare, ca si "pescuitul cu arcul" care am vazut ca e legal in unele tari civilizate si care iarasi mi se pare foarte dificil (bineinteles ca si aici poti fi nesimtit si sa te duci la apa mica cand bate crapul si sa-l nenorocesti)

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 27 Oct 2004, 08:18

Singurul lucru pe care il au in comun pescuitul si "pescuitul" subacvatic este pestele. In rest nimic!!!! si cu asta eu am incheiat discutia... indiferent de ce veti zice in continuare...oricum nu vad aici locul potrivit pt. aceasta discutie...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 27 Oct 2004, 08:54

Aici cred ca ai dreptate Adi (locul potrivit ptr aceasta discutie),

Scufundacule, singurul lucru nasol e ca n-ai nimerit site-ul care trebuie...
Bogdan

Avatar utilizator
rica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 16 Oct 2004, 21:24

Mesaj de rica » 27 Oct 2004, 09:03

consider ca acest tip de "pescuit" e o forma de braconaj. nu zic, mi-ar placea si mie sa fac scufundari sa observ lumea de sub ape dar atat. nu mai insist, MihaiV a punctat bine tot ce era de spus referitor la acest subiect.

nu erau destui dementi cu setci , iata ca apar si "vanatorii moderni"... pfff mi-e greata...

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 27 Oct 2004, 09:53

..oameni buni !...de ce sa fie simplu daca poate fi complicat sau cum sa numim aceasta polemica ?

e simplu se numeste VANATOARE deci nu are nimic cu pescuitul

pentru cei ce o practica ...no offense ...la viata mea vreo 8 ani am fost si vanator , nu subacvatic dar hai sa lasam mistourile despre pescari deoparte si sa nu albim carbunele aici

Închis