Cum să te comporți în caz de masacru islamic

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Cum să te comporți în caz de masacru islamic

Mesaj de geppetto » 10 Ian 2015, 21:51

Râsul nu doare, chiar face bine. Cine s-ar putea supăra? Ce dumnezeu e ăla atotputernic și atotștiutor care creează miliarde de stele în miliarde de galaxii, poate zeci de miliarde de civilizații... și se simte deranjat de niște caricaturi și niște glume proaste? De aia nu mai poate el? Ce fel de dumnezeu e ăla? Nu e cumva un personaj imaginar al minții imbecilului?

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Cum să te comporți în caz de masacru islamic

Mesaj de gyrgy » 10 Ian 2015, 22:11

SF scrie: Incercati care vreti in Romania , sa faceti bani pe seama caricaturilor contra altor religii :wink: Chiar se poate trai din asta .....se pare ca in Franta da :!:
Academia Catavencu?!!!!!?? :wink:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Cum să te comporți în caz de masacru islamic

Mesaj de sorinB » 10 Ian 2015, 22:17

SF scrie: Chiar se poate trai din asta .....se pare ca in Franta da :!:
Se pare ca in Franta... nu prea :lol: :lol:

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Cum să te comporți în caz de masacru islamic

Mesaj de RAFYYY91 » 12 Ian 2015, 14:17

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... Brother+in+

https://www.techdirt.com/articles/20150 ... ples.shtml

http://www.globalresearch.ca/police-sta ... es/5423798

abia asteptau guvernele si agentiile de securitate un atentat "terorist" ca sa ne bage pe gat legi si sa ne invadeze viata privata sub pretextul "luptei impotriva terorismului" :wink:

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Cum să te comporți în caz de masacru islamic

Mesaj de Albuletu Alexandru » 12 Ian 2015, 17:33

Cu permisiunea domului costica_fishing citez ceva dintr-o postare anterioara a lui:
,,Pentru că idiotul tot timpul e sigur că în ce crede el e adevărul absolut și restul oamenilor care nu cred în adevărul absolut sunt animale inferioare.''
aici cred eu ca este adevarata problema, de ambele parti...
caricaturistii credeau ca detin adevarul absolut( Dumnezeu, Mahomed,Allah, Budha etc. etc. nu exista), altfel nu-mi pot explica de ce trebuia neaparat sa ironizeze(sa nu folosesc un termen mai dur) religia/religiile, credinta/credintele altora
teroristii care au facut tot ce au facut tot datorita faptului ca au crezut ca ei cunosc adevarul absolut ca Allah e atotputernic etc. etc. si ca trebuie razbunata ofensa adusa lui de caricaturisti...
aici e si problema societatii in care traim incepand cu cele mai mici lucruri, cu banalitati de care ne lovim zi de zi... cine nu e ca noi, cine face/gandeste/vede/procedeaza altfel decat noi e un prost...
nu vreau sa generalizez, insa sunt foarte multi care gandesc asa...
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum să te comporți în caz de masacru islamic

Mesaj de costica_fishing » 12 Ian 2015, 20:59

Cred ca citezi din piticigratis :)

Pamblicarii aia de-i jeleste toata Franta acum nu cred ca au avut vreodata in cap cum ca ar fi detinatorii unui adevar atunci cand au facut caricaturile mortale.
Aia doar au facut niste ....mazgalituri in dorinta de a-si lua salariile. Inspirate / neinspirate, e alta discutie. De ce unii se uita la Vacanta Mare si altii la Divertis...e subiect de barfa si nu de impuscat in cap.

Cu toate astea, am si ceva intrebari existentiale legate de cum functioneaza statul francez. Am citit / auzit.....nu mai tiu minte, cum ca in Franta ar exista o lege a "adevarului istoric", conform careia, sa te indoiesti in public (o intra in asta si facutul de glume/caricaturi????) de existenta holocaustului se pedepseste cu inchisoarea.

Poate ne ajuta Tudor cu o informatie mai documentata...

Prin urmare, de exterminarea evreilor nu poti spune nimic, fiindca se pedepseste, insa poti face misto de Allah ( de unde naiba orice personaj desenat care are un turban in cap e Allah....nu stiu) si nu se pedepseste legal.
Mie, sincer, mi se pare normal sa faci misto cam de orice. Dar eu nu fac legi....:)

Pe de alta parte, pe fundamentalistii lui peste nu-i obliga nimeni sa traiasca intr-un stat care facea misto de valorile lor. Puteau sa se care in .... Afganistan. Sau unde poti trai toata viata cu capul in c.u.r. si nimeni sa nu incerce sa ti-l scoata.
Poate ca ar fi bine sa-i lase sa se duca toti in statul lor islamic, dar sa nu-i mai lase sa plece de acolo.....

Inafara ca cine o sa aiba nevoie de cartele pre-paid, o sa trimita un aurolac sa-i cumpere, sper sa mai schimbe si altceva evenimentul asta.

Mie mi se pare ca islamistii trec in perioada asta cam prin ce-a trecut Europa Occidentala in perioada cruciadelor. Popii baga strambe si-si sporesc influenta ....pe carca fraierilor.
Mai ca-mi vine sa zic ca ar trebui declarate in afara legii toate religiile. Ce face fiecare la el acasa sau la biserica e fix treaba lui. Dar in public nimic nu e acceptabil daca se explica doar prin prisma religioasa.
near the beer

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Cum să te comporți în caz de masacru islamic

Mesaj de geppetto » 12 Ian 2015, 21:05

Nu era vorba de cine deține adevărul absolut. E vorba de niște băieți care luau în bășcălie pe toată lumea, inclusiv religia, inclusiv islamul, mai cu prost gust sau mai cu bun gust, un drept garantat în lumea civilizată.

E, și pe băieții ăia niște cretini s-au apucat să-i pensioneze înainte de vreme. Niște cretini care erau fundamentaliști islamici.

Soluția care e? Mai mult respect pentru religie?

Imagine

Scrie răspuns