9 motive pentru care sunt un pescar mai bun decit voi

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

9 motive pentru care sunt un pescar mai bun decit voi

Mesaj de piticu » 10 Noi 2006, 14:38

M-am hotarit sa vi le dezvalui. Va invit sa cugetati si sa ma combateti, dovedindu-va mai buni :lol:

1. EFICIENTA. In medie, cam 12-20 stiuci potrivite la fiecare iesire: 3 scapate sau neintzepate, 5 speriate sau gonite, 2 nu erau acolo unde incercam. Pe restul reusesc sa le evit. Destul de des.

2. SIMTUL APEI. Abilitate speciala, pe care mi-o cultiv si dezvolt aproape neincetat. Pot adauga apa minerala unui vin, exact pina la obtinerea concentratiei ideale, la nivel de mol / litru.

3. CONCENTRARE Nu mi-am uitat vreodata sculele in lift (stau la 1) si nici mulineta pe capota masinii (pur si simplu nu ajung ca sa o pun acolo). Daca ma concentrez suficient, pot privi in cutia de momeli minute intregi pina imi aleg exact lingurile cu care negresit nu voi prinde nimic in ziua respectiva, indiferent de conditii.

4. PRECIZIE Sunt in stare sa agatz constant si consecutiv, (de 5-6 ori) , in aproape acelasi loc. La buza stufului reusesc intotdeauna sa depasesc cu fix 12cm locul ideal. Suficient aproape intotdeauna cit sa agatz si sa porcaiesc locu’.

5. INOVATIE Sunt inventatorul momirii intensive cu artificiale la stiuca (copyright: pat de linguri) Pe scurt: se agatza intr-un loc, irecuperabil, de zeci de ori, pina la formarea unui pat de doli’, facilitind capturile urmatoare, in anii ce vor veni. (estimez de la 2 pina la 9…n.a. – experiment nefinalizat)

6. STIL Cind pierzi galetul, si e unica mulineta, si nu mai ai cu ce da… atunci e momentu’ sa faci misto. de cei din jur, evident. E si cazul. Prostii n-o sa realizeze niciodata ca acolo e un shurubel, care trebuie verificat, din cind in cind… decit sa dai asa… ca prostu’… fara sa stii… mai bine te lipsesti.

7. CONSTANTA Pot reveni la nesfirsit pe aceasi balta, in aceleasi locatii in care nu am prins nimic, cu insistenta, in aceleasi conditii si de fiecare data, cu aceleasi rezultate!

8. KNOW HOW (cum s-ar zice “stiu cu ele�- pe scurt: pot da sfaturi aberante pe un ton foarte convingator) pot elabora si verifica teorii ce zguduie realitatea din temelii, pot impleti vagi cunostiinte teoretice cu lipsa totala de dovezi, pot deforma situatia si inventa alte date si fapte reale. Toate acestea converg spre uzura intensiva si prematura a neuronului colegului de pescuiala. De preferinta, contabil. Which is really fun, isn’t it?

9. FLEXIBILITATE Ma enerveaza sirguinta cu orice pret, incrincenarea, numaratul a fix 57 de capturi in 24h, traistaritul extrem si insistenta cu ochi de cal. (acel “Am venit la pescuit, pescuim!�)
Ne place drumul pina acolo, vrem sa si vedem, sa si ridem, sa si vorbim, sa si fotografiem, sa si bem (sau sa mincam), sa dam dupa el (sau nu), sa ne scarpinam in nas (sau in…ureche). Transformat in viciu singular, pescuitul poate deveni, mai devreme sau mai tirziu, monstruos.

'aide, care va bagatz? ce mi-a scapat mie si aveti voi in plus? :wink:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 10 Noi 2006, 14:42

jos palaria domnle' :D

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 10 Noi 2006, 14:52

Iti lipseste calitatea de baza a pescarului, si anume:

10. INCREDEREA. Plec intotdeauna la pescuit cu un optimism debordant, convins fiind ca va fi nevoie de maxim 2-3 lanseuri pentru a aduce la mal o captura record. :lol:
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 10 Noi 2006, 14:56

CORRRRECT!
hehehe...
2-3 itz trebuie tzie?
slab, frate...slab...
io dupa a doua tura de manivela astept sa ma traga cu barca... :lol:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 10 Noi 2006, 15:06

doo ture de manivela????
fratilor, timpul costa bani, treziti-va!!!!
daca nu a atacat la impactul nalucii cu apa, inseamna ca am fost mintit cu nerusinare despre potentialul locului.
tai firul si plec, cine-si mai pierde vremea cu mulinatul? E evident ca EU am pescuit impecabil doar ca am fost influentat de o reclama mincinoasa

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 10 Noi 2006, 16:06

Se vede ca e vineri si s-a oprit atelaju de tzesut ....e liniste in sectie .....probabil se schimba turele de confectionere gureshe dupa modelul APACA..... deci piticu are timp.... :D
Ca atare, molfaind plin de rabdare si tact un capat de atza si privind ciocush spre varfu nasului de mare derector de productie , iata ca a reusit un mastarpis a ceea ce inseamna pescuitul si valorile lui , evident pe banii naivilor care-l platesc sa vegheze la bunu mers al lohnului in intreprinderea cu princia ( ,,mistar edrian ui hev big ecspecteishanz from iu,, ) :D

ce poti sa mai adaugi la aceste postulate pline de miez si adanca cujetare ?
nik

poate doar ca la lista lunga de insusiri unice se adauga :

1. cea mai mare densitate corporala cunoscuta - mare atentie unde-l puneti in barca .....musai pe centru si nu-l lasati sa se lungeasca cu obiectivu aparatului dupa vreo egreeeeeeta :D ....pericol de scufundare...a barcii evident . E de preferat sa-l inzestrati si cu o vesta de salvare in culori stridente pentru a-l tine sub observatie mai usor .
2.nu lasati pungulitele cu inimioare rosii nesupravegheate la indemana piticului . Le veti culege apoi de pe ancorele tuturor nalucilor din truse .
3.Desurubeaza din mulinat simplu orice galet pe care evident il pierde prin ierburi , si din lipsa de activitate va adormi in iarba pana la sfarsitul partidei de pescuit . Nu uitati sa-l luati la plecare .
4.daca cumva sunteti 2-3 si dati la salau intuind corect pragul si incepeti sa prindeti , indubitabil o silueta mica si compacta va lansa cu un jig de 25 de grame perpendicular pe toaote firele , strangandu-le constiincios pe toate cun un zambet larg pe fatza :D
5.daca va urcati in aceeasi barca , asigurati-va ca a facut pipi inainte ca sa aveti cel putin 10 minute de pescuit linistit . Dupa aia oricum trebe sa acostati din nou la mal :D

E unic , bilivmi ,e cel mai tare pescar , esti in pericol sa mori de ras la fiecare partida de pescuit , si daca nu la-ti cunoscut , ati trait degeaba

Parol .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 10 Noi 2006, 16:18

Tavi scrie:doo ture de manivela????
fratilor, timpul costa bani, treziti-va!!!!
daca nu a atacat la impactul nalucii cu apa, inseamna ca am fost mintit cu nerusinare despre potentialul locului.
tai firul si plec, cine-si mai pierde vremea cu mulinatul? E evident ca EU am pescuit impecabil doar ca am fost influentat de o reclama mincinoasa
Domnilor da' pe cuvant de pescar ca exagerati cu optimismul vostru :D Pai eu am auzit ca ce nu zboara ca lumea nici n-o sa prinda peste asa ca treaba e simpla:lansez si daca nu sare dupa ea s-o ia din aer (auzi la el cand atinge apa!) inseamna ca locul nu are potential(ca eu dau numa' cu verificate! -deci cu plee care zboara bine) :lol: Asta-i!Si sa nu ziceti ca-s pesimist de felul meu!
Apropo stiti definitia pesimistului:un optimist care cunoaste realitatea :twisted:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 10 Noi 2006, 16:20

Iar legat de captura record:musai trebe' sa fie mai mare ca PITICU :D

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 10 Noi 2006, 16:22

zamfi scrie:Iar legat de captura record:musai trebe' sa fie mai mare ca PITICU :D
hehehe... in general, cam toate's ashea. :lol:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 10 Noi 2006, 16:27

Piticule oi fi avand tu nickname-ul asta da esti mare !Mai ales ca te stii la "Operatiunea Monstru"! Ce vremuri domnule , ce vremuri...

Scrie răspuns