temperatura apa

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

temperatura apa

Mesaj de RAFYYY91 » 25 Iun 2014, 11:19

Salut, poate stie cineva de pe aici cam in ce temperaturi s-ar incadra apa pe fundul unui rau intr-o zi de vara, sa zicem ca ar fi o zi cu 28 grade si adancimea ar fi de aprox 1m, iar raul ar fi unul mic, de maxim 20m latime :) si daca este posibil ca de la presiunea apei si puterea curentului sa intre apa intr-o sticla de plastic inchisa bine, daca ar sta pe fundul apei. Thx!

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: temperatura apa

Mesaj de ULK » 25 Iun 2014, 11:40

Temperatura depinde de zona unde se situeaza rauletul...poti afla singur scufundand un termometru.

Iar despre patrunderea apei in sticla...Crezi ca presiunea apei la o adancime de un metru este mai mare decat cea care se formeaza in sticla cand scuturi bine una cu ceva carbogazos in ea?...Cred ca raspunsul stii si tu.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: temperatura apa

Mesaj de RAFYYY91 » 25 Iun 2014, 12:09

n-am un termometru la indemana, ma intereseaza daca s-ar putea apropia cat de cat de temperatura unui frigider, macar 7-8 grade acolo sa tina ceva alimente si bere la rece, o sa merg undeva la pescuit cu cortul si n-am chef sa merg cativa km pana in oras :)

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: temperatura apa

Mesaj de ULK » 25 Iun 2014, 12:50

Pai berea acolo se tine, clar ;). 7-8 grade doar daca e intr-o zona muntoasa. Carne sa nu te risti mai mult de o zi ,doua.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: temperatura apa

Mesaj de adiwolf » 25 Iun 2014, 20:40

ca sa iti faci o idee, Oltul in defileu are la ora asta 19gr masurat in suprafata
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: temperatura apa

Mesaj de RAFYYY91 » 26 Iun 2014, 22:34

daca ma tine o zi doua pentru niste legume, branza, etc pentru sandwitch-uri e bine, carne oricum nu ma risc sa incerc ca mi-e ca s-ar strica si pe drum pana acolo daca-i cald :evil: @adiwolf nu e chiar asa rece cum ma asteptam :? ma rog, eu o sa incerc si mai postez pe aici dupa expeditie, va anunt daca a mers sau a trebuit sa mananc peste, frunze si radacini de papura :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Re: temperatura apa

Mesaj de Zuckala » 27 Iun 2014, 13:40

Eu iti sugerez sa iti iei o lada frigorifica sau macar o geanta termoizolanta, se pastreaza mult mai bine decat pe fundul apei, daca zici ca raul are 20 m latime banuiesc ca nu mergi la altitudine mare.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: temperatura apa

Mesaj de costi » 27 Iun 2014, 21:02

Eu zic ca mai bine iei cu tine un lineman ( o lopata de aia de campanie) si sapi o groapa destul de adanca undeva unde e umbros si pui acolo in groapa berica si ce mai ai.... si acoperi groapa cu o folie ceva..... Pe fund o poti tapeta cu iarba sa nu se murdareasa dozele si mai poti pune si deaupra ceva iarba.... o sa tine rece. Asta daca vrei sa stai mai multe zile...
Imagine

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: temperatura apa

Mesaj de RAFYYY91 » 27 Iun 2014, 21:31

sunt mai lenes defel de aia am zis ca sub apa e mai lejer, e racoare si plm, recipiente impermeabile gasesti peste tot, eu n-am masina sau hamal ca sa iau si lazi frigorifice si chestii, si asa ma darama rucsacu, lada imi mai trebuia :lol:

Scrie răspuns