Cazul Tanacu

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de geppetto » 12 Mar 2014, 11:40

Prietene, cine crede că există Dumnezeu și dracu nu crede musai că ei n-au altceva mai bun de făcut cu timpul lor decât să îndeplinească dorințe ca Peștișorul de Aur sau să îmbolnăvească oameni pentru distracție și amuzament. Credințele în posedări, farmece și vrăji n-au ce căuta în lumea civilizată.

În al doilea rând, nu contează că știința nu poate demonstra că nu există divinități, discuția asta poate pleca doar de la incapacitatea religiilor să demonstreze că divinitățile există.

Afirmațiile făcute fără dovezi n-au nevoie de dovezi pentru a fi puse la îndoială.

Pot și eu să îmi imaginez 100 de lucruri și să pun știința să-mi demonstreze că ele nu există, după care să afirm că din moment ce Stephen Hawking nu poate demonstra că n-am dreptate, sunt cel mai deștept om din galaxie.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de ULK » 12 Mar 2014, 12:03

X 2
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de agabi » 12 Mar 2014, 12:18

Asta-i esenta tuturor marilor credinte-crestini,musulmani,mozaici,etc-sa crezi in ceca ce nu vezi ca exista.La urma urmei,si Biblia e un fel de cod al bunelor maniere...iar credinciosii o stiu pe a lor,necredinciosii(ateii) pe astalalta...unii cu ,,fictiunea" altii cu ,,realitatea".Ideea e ca biserica ortodoxa(care functioneaza pe ,,fictiune") trebuia sa-si apere slujitorul,nu sa-l acuze ca n-avea metode stiintifice

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de geppetto » 12 Mar 2014, 12:42

Biserica e formată din oameni. Nu mă refer doar la conducerea ei, mă refer la oamenii care cred într-un anumit mod în divinitate. Oamenii ăștia trăiesc într-o lume care se schimbă și care schimbă Biserica - din cauza asta vocea popoarelor e vocea zeilor. Popoarele civilizate nu mai cred în vrăjitoare care trebuie omorâte și copii care trebuie sacrificați, cazurile de fundamentalism sunt tratate ca anomalii atât de credincioși cât și de clerul civilizat. Nu e o regulă în ziua de azi să respecți toate lucrurile care se spun în Biblie, nimeni nu mai e omorât cu pietre că lucrează în ziua de odihnă sau că își înșeală nevasta. Biserica, oricât de înceată ar fi ea în a se adapta lumii noi, e destul de diferită de Biserica de acum 500 de ani. În plus, conducerea BOR nu-i interesată de scandaluri mai ales dacă nu iese niciun ban din ele. Rasputin ăsta roșcat e o anomalie în clerul BOR, era și normal ca ei să-i întoarcă spatele.

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de cristi_vi » 12 Mar 2014, 13:32

Hawkings a demonstrat deja ca Dumnezeu nu exista : http://news.yahoo.com/discovery-channel ... 00477.html

Omul a devenit pentru prima data "zeu" acu 4 ani cand a reusit sa creeze viata din ceva care nu avea viata: http://www.telegraph.co.uk/science/7745 ... g-god.html

Daca nu am cerceta am fi ca si in Evul Mediu, perioada dominata in totalitate de biserica si perioada in care omul obisnuit trebuia sa traiasca numai ca faca penitente si sa isi plateasca in bani pacatele.

Nu vreau sa judec credintele nimanui dar totusi traim in alt secol. Aproximativ 90% din crestini nu au citit niciodata Biblia, ei nu stiu cu exactitate ce scrie in ea. Daca am considera ca ele sunt cuvintele lui Dumnezeu ar trebui sa credem ca pamantul este plat si se sprijina pe stalpi.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de geppetto » 12 Mar 2014, 18:17

N-au citit Biblia, zici? Mulți n-au citit o propoziție din ea deși de multe zeci de ani populația e aproape în totalitate alfabetizată. Mi-a cerut o profesoară de religie acum doi ani să-i împrumut Biblia că ea n-are așa ceva acasă. Bine că sunt manuale care învață copiii că dacă nu se duc la biserică îi calcă mașina.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de agabi » 12 Mar 2014, 18:38

Biblia e facuta din 2 parti:Vechiul si Noul Testament.Isus a reformat Vechiul Testamen(cam radical si ,,invechit,,) si a simplificat multe lucruri-de exemplu a comprimat ,prin invataturile sale,cele zece porunci in doar doua:sa-l iubesti pe Unul Dumnezeu (nu exista zei) si pe aproapele tau ca pe tine insuti.Dumnezeu e o existent nedemonstrata stiintific,dar Isus a existat (si) material si facea exorcizari la greu...Si acum (asemeni lui Isus acum 2000 de ani) biserica isi adapteaza obiceiurile timpurilor prezente,modernizeaza....dar Dumnezeu a ramas acelasi (pentru credinciosi)...
Nu poti vorbi de credinta si religie daca nu citesti Biblia (macar Noul Testament)-macar pentru satisfactia de a lectura cel mai tare best seller ever (s-au editat peste un milliard de exemplare)

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de biban solzos » 12 Mar 2014, 19:38

agabi scrie:Biblia e facuta din 2 parti:Vechiul si Noul Testament.Isus a reformat Vechiul Testamen(cam radical si ,,invechit,,) si a simplificat multe lucruri-de exemplu a comprimat ,prin invataturile sale,cele zece porunci in doar doua:sa-l iubesti pe Unul Dumnezeu (nu exista zei) si pe aproapele tau ca pe tine insuti.Dumnezeu e o existent nedemonstrata stiintific,dar Isus a existat (si) material si facea exorcizari la greu...Si acum (asemeni lui Isus acum 2000 de ani) biserica isi adapteaza obiceiurile timpurilor prezente,modernizeaza....dar Dumnezeu a ramas acelasi (pentru credinciosi)...
Nu poti vorbi de credinta si religie daca nu citesti Biblia (macar Noul Testament)-macar pentru satisfactia de a lectura cel mai tare best seller ever (s-au editat peste un milliard de exemplare)
Eu sunt ortodox prin nastere, botez, traditie, etc...Intamplator, activitatea de a-mi castiga painea , ma plimba si pe la alte biserici "crestine " . Nefiind implicat in fenomen, mai trag cu urechea ...Am si cunostinte care merg la templu ! :wink:
Ceea ce ai scris tu aici, nu "bate" deloc nici cu dogmele ortodoxe , nici catolice, protestante, reformate...E drept ca astea din urma nu prea le-am "vizionat" , dar , prea seamana cu anumite predici . Nu-i treaba mea, fiecare crede in ce vrea , dar daca Biblia e una singura ( cu Vechiul si Noul Testament) dece a trebuit sa fie reformat radicalul si invachitul Vechi Testament ? Cu ce incepe Biblia ? Cine-i considerat autorul spiritual al Bibliei ? Cine a transmis cele zece porunci ? Si nu-i normal sa ma intreb :cine-i mai presus de D-zeu, sa-i modifice cele zece porunci ? Nu comentam reformarea Vechiului Testament, asta e o "problema" de templu!
Spui ca D-zeu a ramas acelasi pt credinciosi dar in acelasi timp spui ca Isus i-a comprimat cele zece porunci in doua ...Nu se prea leaga pt mintea mea :roll: :roll: Doar intr-o varianta : templul ...seamana izbitor ...Dar, cum ziceam, nu-i treaba mea ce crede fiecare...si-l las sa creada ...
Credincios sau ateu, oricine stie macar ca D-zeu e fiinta (autoritatea, etc) suprema ! Intr-adevar, dupa revolutie, in special, au aparut "savanti" ....Si nu-i bine ! Seara ne culcam ortodocsi, dimineata suntem baptisti...seara facem nani catolic iar dimineata suntem charismatici ...

ps: http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima- ... 13421.html

asta ca sa nu crezi ca-s fanatic ...Uite ce fac ai mei , la judet...

Si nu uita: Biblia nu-i facuta s-o citesti! E facuta s-o traiesti , macar in spiritul ei, daca nu si in litera ei . Fara reformari, comprimari, etc ! Alte "variatiuni" moderne (ca sa nu le spun altfel) sunt pur si simplu interese !
Ortodocsi, catolici, protestanti, reformati....cunosc, am auzit, si-i respect pe fiecare ...Nu la fel pot sa spun de "mutatiile" nou aparute ...Relativ nou ...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de SF » 12 Mar 2014, 20:59

agabi scrie: Nu poti vorbi de credinta si religie daca nu citesti Biblia (macar Noul Testament)-macar pentru satisfactia de a lectura cel mai tare best seller ever (s-au editat peste un milliard de exemplare)
Religia ii cea mai proasta inventie a omenirii . Credinta ii altceva . Niste subnormali lacomi au transformat credinta in religie si asa s-o dus totu pe pluta !

Omu , ca fiinta care paseste pe acest pamant are niste necesitati , fizice si mentale . In multe momente din viata are nevoie sa creada in ceva , ca sa nu-i intre frica , in speta frica de ce se poate intampla in viitor, un posibil eveniment . Ii un fenomen foarte normal si natural .
La inceputuri existenta omului nu era deloc usoara , trebuiau sa infrunte animale sau alti oameni la tot pasu , si pericolele se tineau lant , viata media a unei persoane umane era cam o treime din ce ii acuma , aia peste 40 erau cazuri rare .
Era necesar sa creada in ceva , ca sa nu ajunga sa se dispere in fata realitatii , sa nu intre in panica , sa nu traiasca in frica , sa creada ca cineva ii protejeaza , o entitate nevazuta ii ocroteste . Asa o aparut credinta, mai mult ca sigur natural , un raspuns , un mecanism de aparare in fata posibilelor probleme (azi le zice boli ) mentale , la fel cum exista un mecanism de aparare si in fata bolilor fizice , respectiv substante in corp care te ajuta sa depasesti mai usor infectii sau virusi , de ex. hormonii de crestere care ajuta organismu sa se recupereze mai usor de rani fizice , sa se cicatrizeze mai repede .
Era nevoie si de un mecanism care sa tina in frau anumite afectiuni (in speta teama , panica , care ii un cadru clinic ) care iti pot face viata direct neplacuta,afectiuni strict mentale care pot merge pana la reactii fizice evidente , daunatoare omului . Asa cred eu ca o nascut cea ce astazi avem drept credinta .
Credinta se intalneste la toate popoarele lumii , toti , absolut toti (nu ma refer strict la toti indivizii ) au ceva in care cred .

Religia a venit ca un fel de indoctrinare, tributara intereselor unora sau altora , economice , insa in spate tot setea nesatiabila a omului pentru putere , sa ai un nivel economic cam inseamna sa ai putere :wink:
Ce se afla in spatele sectelor , cultelor daca nu un individ cu sete de putere , nu neaparat aia economica primeaza desi in mod normal insoteste , si daca depaseste un numar de indivizi devine ....o religie .

In fiecare comunitate , in orice colt al lumii te-ai duce gasesti pe cineva care ajuta oamenii acelei comunitati sa treaca mai usor de acele probleme la nivel mental care pot aparea , insa ii indispensabil sa crezi ,ca sa nu patesti , asa ca au aparut tot felu de ritualuri , in functie de zona , insa toate au acelasi scop , sa te fereasca de rau , insa practic ii o imbarbatare .

Unii cand ies la drum lung isi fac o cruce si zic un "Doamne ajuta" , scopu direct ii sa se linisteasca , nu sa nu pateasca ceva, ci sa-si linisteasca teama care-l cuprinde . Unii isi sfintesc masinile , saruta cruci si amulete, fac matanii , merg pana la sacrificii , in fine , o sumedenie de ritualuri , toate insa cu un singur scop .

Ii destul de urat insa cand apare cate unu si proclama ca adevaru ii doar unu , el il stie , si tre sa-l urmeze toti , ameninta ca o sa dea de rau ....dupa moarte , cand unii vor fi rasplatiti cu o viata (de dupa moarte ) linistita , imaginea paradisului plin de belsug , iata ca sufletele pot manca si petrece , iar cei care nu cred in el vor suferi torturi in iad , foc si pucioasa .
Santaj ! Cu amenintarea asta s-a nascut o religie ! Convertind un mecanism de aparare natural intr-un interes .

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Cazul Tanacu

Mesaj de MuskMd » 12 Mar 2014, 21:35

:twisted:
Religia ii cea mai proasta inventie a omenirii
wrong !
e cea mai tare inventie. masele credule si inculte trebuiesc/trebuiau conduse cu ceva.
Credinta ii altceva !.
wright !
ca sa subliniez parafrazez un vers bine cunoscut : " this is my church, this is where I heal my hurts !" .....this putand fi o gramada de chestii. pt mine, this e in natura, la peste , you name it...
Niste subnormali lacomi au transformat credinta in religie si asa s-o dus totu pe pluta !
wright again.

revenind la faza cu biblia, am avut si eu curiozitatea sa o citesc. si dupa asta am sustinut cu tarie : e scrisa si transcrisa de om , modificata si adaugita dupa bunul plac al aluia cu condeiul in mana.
nu sunt un nihilist convins, exista o sumedenie de exemple in care biserica , preotii , whatever au facut si f multe chestii bune. dar nah , fiecare padure are uscaturile ei. verzi , sau uscate :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns