Ucraina

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de DEM » 20 Mar 2014, 17:04

Istoria se repeta :respekt: ,parca lu' celalalt ii spunea Hitler. :headbash: :lol1:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de crapmaniacul » 20 Mar 2014, 23:05

DEM scrie:Istoria se repeta :respekt: ,parca lu' celalalt ii spunea Hitler. :headbash: :lol1:
Exact si corect, cam tot intr-o conjunctura de criza profunda si prelungita din Germania plus ceva masinatiuni la urne si alegeri repetate, s-a cocotat si Hitler pe capita de fan si de acolo de sus i-a convins pe toti nemtii sa i se alature in pohta ce-a pohtit el in vis ... Ce a iesit apoi, a vazut toata lumea ...

Intr-o perioada de lipsuri, framantari sociale si tensiuni mocninde, in lipsa unor lideri politici de calibru si pe fondul a tot felul de scandaluri tinute lant si demolari de valori si concepte sociale traditionale care dau coeziune unei societati, un popor e usor de manipulat si usor de prostit, usor de tinut in lant.
Polarizarea puternica si crescanda a unor societati "subtiri" cum este si cea ruseasca de astazi, dar si a noastra, creeaza crevase adanci intre bogati si saraci si lasa loc liber radicalizarii in anumite conditii prielnice, crize mari, provocari, amenintari.

Exista un risc mare ca tovarasul Putin sa nu se opreasca doar la Crimeea, cu siguranta mai face 1-2 achizitii din colectia noua de primavara-vara ca doar asta a promis in urma cu mai bine de 2 ani. Ca sa calmeze spiritele inflamate din UE, rusul se jura pe pestii lui ca el asigura doar siguranta propriilor cetateni rusi aflati vremelnic localizati prin colturile imperiului sau. Cu alte cuvinte daca Obama aduce democratia cand face fo cucerire din asta gen Iraq, Putin vine sa aduca linistea si securitatea ptr rusii plecati in bejanie la periferiile imperiului, adica fiecare are prosteala lui ...

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de geppetto » 22 Mar 2014, 20:09

Mie nu-mi e clar un lucru:
Crimea e pierdută. De ce se mai află trupele ucrainiene în bazele de acolo, de unde urmează să fie evacuate de urgență de către ruși? La ce se așteaptă politicienii din Kiev? La rezistență armată pentru că ei nu recunosc realitatea? Deocamdată a fost doar unul care a murit degeaba. E chiar necesar să-i expună riscului doar pentru că politicienii ucrainieni nu recunosc referendumul?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Ucraina

Mesaj de adiwolf » 22 Mar 2014, 21:05

politicienii de regula sunt cea mai cretina specie de pe pamant asa ca ........ imi este mila de saracii soldati ucraineeni :cry:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de crapmaniacul » 22 Mar 2014, 21:26

geppetto scrie:Mie nu-mi e clar un lucru:
Crimea e pierdută. De ce se mai află trupele ucrainiene în bazele de acolo, de unde urmează să fie evacuate de urgență de către ruși? La ce se așteaptă politicienii din Kiev? La rezistență armată pentru că ei nu recunosc realitatea? Deocamdată a fost doar unul care a murit degeaba. E chiar necesar să-i expună riscului doar pentru că politicienii ucrainieni nu recunosc referendumul?
Ma risc si eu la un raspuns, daca tot eram prin zona. Lucrurile in Crimeea s-au precipitat mult, profund si totul in doar cateva zile. Rusii au mizat pe logistica de elita, pe forta si pe initiativa si desi in alerta ukrainienii s-au trezit destul de bulversati in mijlocul unei situatii noi in care nu se simt deloc confortabil, neavand multe optiuni. Comanda armatei si asa incurcata de realitatea din teren se mai ciocneste probabil si de indecizia politica unde cu siguranta sunt mai multe tabere care incearca o iesire din aceasta situatie delicata si stanjenitoare.
In plus de asta o retragere a trupelor ukrainiene din bazele militare din Crimeea ia ceva timp ptr ca presupune o logistica necesara deplasarii tehnicii militare din dotare, a tuturor echipamentelor de lupta, nu se face de azi pe maine , poate sa dureze pana la cateva luni bune toata tevatura asta. Oricum ar fi, situatia de acolo din teren nu e una simpla sau lejera, ci deosebit de incordata ... De aici inainte numai liniste nu va fi in toata Rusia si republicile sale ... bugetul armatei ruse va spori considerabil an de an si razboiul rece va fi si mai rece ... Sunt curios pana unde va indrazni sa mearga UE cu actiunile de represalii impotriva Rusiei ...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Ucraina

Mesaj de SF » 23 Mar 2014, 01:03

Incepe sa-mi miroasa a teapa , si cred ca cu toata Crimeea , rusii au pierdut daca au avut un clinch cu SUA and company , ii au pe americani pe zona, prin Ucraina , ceva gen Cuba da invers , asa ca aia is mai mult decat multumiti .
Nu-i de mirare lipsa de initiativa a ucrainienilor , is afaceristi bagati in politica , nu soldati ca Putin , dealtfel dintr-o data toata lumea o ramas pironita cu ochii pe Putin , actorii de la Kiev s-au dat mai la fund , normal , putini se asteptau la asta , plus cand o vazut ca restu se rezuma la incurajari ...ma gandesc ce o trecut prin sufletele multora cand au vazut ce teapa au luat , mai mult ca sigur unii regreta in ce s-o bagat .
Americanii pot cumpara , cu bani ,pe la Kiev niste conditii favorabile si rusii raman cu Crimeea , la o adica si daca ar lua partea de est nu ar fi prea mult , repet , SUA castiga cel mai mult aici , dealtfel rusii s-au grabit sa salute inca o strangere de mana cu poporu chinez si prieten , ca sa fie clar la toata lumea ca-s amici .

Sanctiunile cred ca-s numa pe hartie , si probabil ii intereseaza mai mult pe americani ,rusii misca prea multi bani in Europa , si is zone unde daca nu vin rusii se vor inregistra pierderi!

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Ucraina

Mesaj de tavistan » 24 Mar 2014, 11:07

Pai cand ai blocate conturile externe, cine si cum te mai poate obliga sa-ti platesti creditele? :?

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de pensionaru » 18 Mai 2014, 21:42

Cu bățul prin gardul rușilor

de Lucian AVRAMESCU
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)


Observ, pe jumătate amuzat, pe jumătate îngrijorat, o bățoșenie a declarațiilor politicienilor români de vârf – Băsescu, Ponta – față de ruși. Diplomația americană e mai nuanțată, chiar grijulie în ”războiul rece” cu rușii, război care se încălzește pe zi ce trece. Ai noștri dau cu bățoșenia prin gard și zgândăresc îndârjit orgoliul ursului moscovit, de parcă noi și doar noi am fi NATO. Ne-am enervat și când Putin a zis că Ucraina ar trebui să dea îndărăt teritoriile furate României. Chiar așa! Păi de ce ne-am enervat? Ar putea fi, istoricește, pentru scăfârliile diplomatice, un subiect care, în anumite conjuncturi, poate fi abordat că tot urlă universul că se clatină granițele. Poate clătinându-se, intră și ale noastre în matca lor. Dacă rușii, cu toate insistențele, nu ne dau înapoi tezaurul, pe care au pus de-o veșnicie ****, poate că, munciți de-o crampă morală, au decis să ne dea ceva din teritoriile șterpelite! Mă rog, răspunsurile crescător belicoase de la București nu indică o deșteptăciune diplomatică demnă de urmat. Dar cine să învețe din diplomația băsesciană?

Cu alte cuvinte, rușilor, vedeți că noi suntem NATO, nu ne enervați că dăm cu scutul de la Deveselu în cocoașa voastră și naiba vă ia de muscali! Avem și soldați gata de răzbel. Americani, firește. În Dobrogea. Și avioane canadiene, americane, franțuzești. Toate defilează pe deasupra teritoriilor NATO, adică peste Ciorogârla și Pocreaca. Dacă începe războiul între ruși și americani, să vezi bătaie! Fiindcă o vedem direct. Dacă mai apucăm s-o povestim cuiva. Rușii nu-s nebuni să dea cu racheta în grădina de peste Atlantic a unchiului Sam, sau ocolind pământul peste Pacific! Se defectează rachetele, pierd elan și n-are rost când îl ai pe American la Deveselu! Îi bulim o atomică pe scăfârlie, va zice rusu, ici, la Olt, nițel peste Don. Războiul ruso-american, pe care conducerea patriotică a României îl zgândărește întruna, se va purta între America din Deveselu, din Baza aviatică Turda și din Baza Kogălniceanu, cu pușcași marini întorși din Afganistan. Soldații noștri, ăia doi, trei care mai sunt, la întoarcere – dacă se mai întorc – găsesc de cuviință să se spânzure. Fragilitățile sufletești, când stai cu moartea deasupra capului și dedesubtul tălpilor non-stop, se accentuează, și fac ce făceau americanii care se mai întorceau din Vietnam. Eu sugerez, din calitatea mea de cap de locuitor, conducătorilor noștri înțelepți să pună mâna pe cărțile de istorie și de învățătură diplomatică. Să ia câte ceva de pe acolo. Diplomația nu se face, nici în condiții de război, astfel. America, repet, cât e ea de America, e mult mai nuanțată în „cearta” cu rușii. Noi, marii viteji, suntem gata să declarăm război Moscovei de la Cotroceni, mai ales dacă ne prind într-o zi cu gheață mai puțină în pahar. Diseară, la 18.30, anunț începerea celui de al treilea – al câtelea e, mă? – război mondial. Păi ce mă-sa de ruși!

Ceva mă trimite la povestea aia cu ”Câine rău!” scris pe poartă. Înăuntru, unul care roagă gazda să-i arate fiara, observă că în curte nu-i decât un câine cât un degetar, vai de mama lui. Păi ăsta, așa mic, e câinele rău? E așa mic, zice gazda, că se consumă interior, da e rău!


Citeşte mai mult pe Monitorul de Suceava: http://www.monitorulsv.ro/Editorial/201 ... z3262w8S3N

Situatia a cam inceput sa se precipite in zona si sincer sunt putin ingrijorat pentru ca am fost chemat la centrul militar pentru "actualizari de date". Colac peste pupaza vad acum cateva zile pe fb un fost coleg de servici care e inca in activitate ca posteaza imagini din Germania foarte mandru ca e la shooping de F-16.
Tare mi-e ca trebuie sa imbracam pantalonii maro.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de cristian.ene » 05 Aug 2014, 13:33

Dupa ce Rusia si-a aratat adevarata fata (un mix de violenta si manipualre media) cred ca boicotarea produselor rusesti ar fi o strategie posibila daca un numar mare de soferi nu vor mai alimenta de la statiile de combustibil rusesti. Nu este nici o pierdere pentru ca exista alte branduri prezente peste tot in spatiul RO asa ca fiecare are alterantive.
Ar fi loviti in produselor cele mai importante de export.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de misulica70 » 05 Aug 2014, 18:16

Deabia astept sa vad la iarna ce mai fac sanctiunile contra rusilor,cind tov Putin va sta cu mina pe robinete.

Scrie răspuns