Câinii maidanezi

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de Razvan V. » 06 Sep 2013, 12:41

Ca de obicei, suntem in tara minunilor. Acum se trezeste si frantuzoaica aia ca incalcam nu stiu ce drepturi daca ii eutanasiem. Eu zic sa nu ii omoram, sa ii incarcam in tiruri si sa ii trimitem pachet la toti aia care sar sus cu drepturile animalelor.

E jalnic ce se intampla. Cred ca suntem singura tara in care se sta atata pentru o decizie banala. Pana la urma ce e mai important, o viata de om sau cativa caini fara stapan care nu aduc nici un beneficiu, ba mai mult, cheltuie bani publici?

Romania, te iubesc

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de ULK » 06 Sep 2013, 12:42

AdiG eu doar incercam sa arat situatia cat mai exacta al problemei maidanezilor.
Sunt pro eutanasiere ....fara exceptii, anihilare totala...fara adaposturi, fara adoptii....adica fara sa oferi situatii de care romanasul imediat profita cum poate ....cu urmari tragice uneori,cum am vazut....Nu...exterminati si gata..Doar ca nu renteaza :).

Dar intre ce vreau eu si ce fac aia ce trag sforile este o diferenta......diferenta care poate consta doar in faptul ca nu eu trag sforile maidanezilor....cine stie? Poate atunci asi fi mare iubitor de caini si protectorul lor...Si aici in rolul "eu" cred ca putem include pe foarte multi, pe majoritatea care acum se dau pe spate si sunt oripilati de maidaneziada creata in media pe marginea acestui eveniment tragic....dar defapt cam asta suntem....ne plac lucrurile care ne oripileaza ...facem cateva valuri,dar si alea doar din gura/tastatura si trecem mai departe.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de Tavi » 06 Sep 2013, 12:48

Adi G scrie:mda.... sa zicem ca ar fi pacat sa eutanasiem totzi maidanezii.... sunt suflete si ei. atunci de ce sa mai eutanasiem soarecii? sau sobolanii? sau carcalacii??? alea nu-s suflete? de ce nu se pune problema asta: sterilizarea sobolanilor???? animale foarte inteligente si alea, nu? manca si ele o paine pe langa casa omului.... saracutzii de ei.....
Da de ce eutanasiem milioane de gaini, porci, vaci, cai, pesti, iepuri, capre si alte sufletele comestibile?
Sau si acolo e vorba de tot de razbunare irationala? :lol:
E misto de tot argumentul asta, hai sa nu-i omoram ca asta inseamna razbunare, noi suntem oameni rationali si superiori si moartea lor nu aduce copilul inapoi .
Atata poate omul...din pacate pt unii, suntem specia dominanta si ne facem dreptate singuri.
Regretabil ce s-a intamplat cu acel copilas, pacat ca acum nu se mai poate face nimic pt a indrepta lucrurile...nici chiar moartea tuturor maidanezilor nu o sa-l aduca inapoi.
Dar omul atunci cand se razbuna simte ca s-a facut dreptate, e gandirea care ne urmareste de secole si pe care nu o putem depasi...si totusi ne pretindem superiori animalelor.
Oare...
Nu se mai poate face nimic pentru a schimba ce s-a intamplat deja. Dar se poate face ceva pentru a nu se repeta astfel de tragedii. Asta nu inseamna razbunare, asta inseamna ratiune.
Solutia cea mai buna pe care am auzit-o: toti cainii luati de pe strazi si bagati in adaposturi.
Cei agresivi, bolnavi, turbati, handicapati, prea batrani omorati pe loc.
Cei sanatosi: deparazitati, vaccinati, sterilizati, cipati.
Dupa n zile (la americani 48 de ore din cate stiu) daca niciun iubitor nu il adopta, omorat si adus altul, ca nu incap toti in adaposturi. Daca l-a adoptat si il gasesti din nou in strada (de-aia pui cip) - amenda grasa celui care l-a adoptat.
Asta e solutia rationala pe care o practica de ani de zile tarile civilizate. Tinutul in adaposturi pana moare de batranete pe banii contribuabililor nu e o solutie corecta. Eu nu sunt de acord sa platesc unui caine cazare si masa umflate de spagi pentru ca un iresponsabil l-a abandonat. Iresponsabilul tre sa plateasca - vezi amenda. Daca vor iubitorii sa sponsorizeze asa ceva, sa fie primit, ong-urile n-au decat sa construiasca si sa intretina adaposturile.
Ar mai fi totusi una: ne schimbam obiceiurile alimentare si ii crestem in ferme si-i eutanasiem pentru salam, asa e mai rational si nerazbunator pentru bietele sufletele nevinovate. Sau poate pune nea Fane de un nou sport/federatie de utilitate publica ...? :P
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de Adi G » 06 Sep 2013, 13:12

trebuie sa zic totusi, ca-i intzeleg cat de cat pe "iubitorii" de caini maidanezi, sunt crescut si io la bloc si binentzeles ca aveam si noi, obligatorii caini maidanezi: gigi si fetitza.... :lol: :lol: :lol: copii fiind, iubeam cainii astia si-i atzatzam pe orice masina care trecea..... si multe altele :lol: :lol: :lol: dar imi aduc aminte in special de o singura intamplare:
vacantza de vara, seara, totzi "dracii" adunatzi in fatza blocului, ne jucam, radeam, nu mai stiu exact ce faceam.... vecinul nostru de la parter, doru bulgaru - marinar, cam betzivan si mai nebun decat noi totzi copiii impreuna :lol: :lol: :lol: isi vopsea ramele de la geam cu vopsea rosie. intr-un tarziu a terminat si s-a asezat la taclale cu noi, pe scarile blocului. gigi saracu, si el p-acolo, printre noi.... din vorba in vorba, nebunul de doru a inceput sa vopseasca saracul caine.... mai precis, i-a facut o dunga rosie pe spate, de la cap pana la coada! n-arata rau, sa stitzi, ii statea bine :lol: :lol: :lol: l-a "tunat" un pic...
toata dracarimea in hohote de ras... :lol: :lol: :lol:
trece gherghelina de la scara 3, nevasta groparului (pescar si betzivan notoriu si ala :lol: ) mare iubitoare de caini, le aducea mancare in farfurie in fiecare zi:
- vaaai gigi, ce tzi-au facut nemernicii astia, nu tzi-e rusine obrazului dorule, om in toata firea, porcule! animalule! :lol: :lol: :lol: hai vin' la mama gigi, dementzilor! sa va fie rusine! o sa va bata dumnezeu! s.a.m.d.....
gigi, normal ca s-a dus cu ea, era "mamica" lui doar.... :lol: :lol: :lol: ce-o fi zis, poate ii da ceva de mancare...
nu stiu ce i-a facut baba, cu ce l-a curatzat, dar..... dupa vre-un sfert de ora, gigi a tzasnit din scara 3 ca o racheta, fara dunga rosie pe spate, si s-a tavalit vreo ora schelalaind prin totzi boschetzii!!! :lol: :lol: :lol: cateva luni de zile nu s-a mai apropiat de baba gherghelina..... :lol: :lol: :lol:
da.... cam atat despre iubirea de animale.... :lol: :lol: :lol:
Ultima oară modificat 06 Sep 2013, 13:13 de către Adi G, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de ULK » 06 Sep 2013, 13:13

Pentru a adopta solutii care functioneaza la altii ...trebuie adusi si oamenii respectivi si nivelul de trai al lor.

Pana ce hingherii si lucratorii din adaposturi lor au un venit ce permite functionarea acestui model si aplicarea legilor se practica ferm( tot pentru ca functionarii aia nu au neaparat nevoie de spagi cu care sa rotunjeasca salariul infect)....si romanasul nostru care efectiv nu poate supravietui cu salariul ce primeste in astfel de locuri de munca ( si nu numai)....Pana atunci nu putem vorbi de metode similare...ca din start va fi sortit esecului...Nu va functiona..va fi folosit pentru tertipluri de rotunjire ilegala al veniturilor...cu consecinte nepedepsite....Ca si omu' legii tre' sa puna ceva pe masa.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de Tavi » 06 Sep 2013, 13:34

ULK, nu prea vad ce legatura are nivelul de trai cu solutia asta.
Stransul gunoaielor functioneaza, gunoierii sunt si ei platiti prost si nu cred ca e prea mult loc de spaga...
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de ULK » 06 Sep 2013, 14:14

Am scris mai sus cum sta treaba la noi in adaposturi din astea...Pare functional? Am dat exemplu concret...care arata dece sunt cainii aia inca pe strada...desi este "organizata" deja treaba la nivel de primarii, bani alocati din buget, locuri de munca in domeniu, cainii se pot adopta etc...doar mentalitatea este alta, dece?
Ce e diferit in problema cainilor fata de gunoieri? Ca sunt firme private cu sefi care pretind performanta.
Da...daca s-ar ocupa firme private de asaceva cu angajati stransi de coaie de sefi care la randul lor tin de contractele/banii primiti pentru prestatii....atunci da, merge, indiferent de salarii.
Atat ca firmele respective sa se poata sa fie trasi la raspundere in cazuri similare ca acesta..

Dar pana banii pe asaceva provin din bugete, fonduri de la stat si trec prin mana unor bugetari ...no dice..
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de Tavi » 06 Sep 2013, 14:25

Dar ce spui tu nu invalideaza solutia sau functionarea ei, sunt daca vrei, detalii tehnice. Ca se face prin intermediul unei firme private sau prin departament al primariei sau prin o societate comerciala avand ca actionar consiliul local...solutia e aceeasi, tot aia e treaba ce trebe facuta: adunat, asteptat, adoptat sau nani...
Intrebare: de unde crezi ca isi va lua banii firma privata ? :P
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de danstiucaru » 06 Sep 2013, 14:31

da ce zicea primaru de sibiu?ca face el diferenta dintre un caine bun si unu rau?
saracu
se vede ca sta la casa pe un bulevard mare
da de ar veni acasa printre blocuri pe la 1-2 noaptea
sa vezi distractie
si eu iubesc caini dar sunt prea periculosi ptr copii si oameni in varsta
eu sar pe capota la o masina si ma doare in pix dar copii???
sunt rai mai ales in perioada de imperechere cand sunt si 20 de caini la un loc

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Câinii maidanezi

Mesaj de Tavi » 06 Sep 2013, 14:35

Ce cauti ma la ora aia pe strazi?
Ar trebui sa fi la pesti... :D
Am auzit si io ca sasu e mare iubitor...sterilizatul inca nu si-a facut efectul, nu stiu cat (drac) sa mai asteptam.
Imi aduc aminte cu o fatat o catea cu eticheta in urechi in spatele blocului meu. :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns