cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de biban solzos » 25 Iul 2013, 08:11

@ Ghenadie , m-am uitat rapid pe "mp" -ul tau ...M-ai rezolvat ...Studiu la greu ...Chiar e ceva nou pt mine ...Ai o bere rece ...Daca nu, la iarna, o palinca buna :wink: :wink: ...Nu stiu zona unde respiri, da' daca n-ai avut tangente cu palinca ( tinand cont ca le ai cu cutitele )...grija la masura ...Orice-i in plus , nu stiu cum se face, dar te trimite direct la beregata de ungur, cu cel mai ascutit obiect :mrgreen: :mrgreen: ....Sper ca stii de gluma :wink: :wink:
Toate cele bune ! Eu, cand am liber, ma apuc sa vad cum ma rezolv de-o brisca buna ... :evil: Mama lor, astazi si maine ... :wink: :wink: :twisted: :twisted:

:respekt:

soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 27 Iul 2013, 05:44

eu cred ca am raspuns destul de bine la intrebarea "cum se ascute cutitul"
Daca incercati ceea ce am scris si nu intelegeti undeva, sunt bucuros sa explic mai pe larg, dar am recitit si nu inteleg ce ar trebui sa adaug.
Sunt mai multe stiluri si fiecare face cum ii place si cum a vazut pe la altii, dar cu siguranta trebuie putina munca si ceva dotari.
Dotarile alea nu trebuie sa fie scule electrice si nici dispozitive minune, sunt ceva pietre sau ceva banda de smirghel, pe granulatie mare la inceput, daca cutitul e ciobit, medie daca este doar foarte tomp, si apoi se merge cu granulatie cat mai mica pana rade.
Si adeline, vezi ca aici e problema cu "glumite" "sa se simta bine omul" si de aceea consider ca moderatorii trebue sa isi faca treaba nu sa incurajeze offtopicul, pentru ca stiva de "glumite" acopera constant posturile on topic care intereseaza pe cam toti... si nimeni nu mia intelege mai nimic.
E ca si cum citesti o carte de bucate sa faci o reteta complicata si la fiecare propizitie urmeaza 2 pagini de politica si dezbateri asupra economiei.
Daca poate fi un topic serios, ala ar trebui sa fie curat si toti au de castigat, cand vor o informatie nu trebuie sa sape intre maldere de gunoaie scrise "de distractie".

teo predator
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 01 Mar 2013, 23:12

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de teo predator » 27 Iul 2013, 08:45

Hopa, pe cine vad eu aici?
Pe nenea cu site propriu, de cutite cu defecte, pe care le ridica la rang de arta.
Nenea care, pe site-ul propriu, nu accepta sa fie contrazis, in caz contrar iti iei un ban de nu te vezi.
Nenea foarte prost crescut, care, atunci cind e intrebat de ce nu primesti acceptul de intrare pe forum, iti raspunde sa-l lasi dracu'n pace ca el nu are timp sa dea accept la toti neavenitii pe forumul lui.
Nenea care scoate la vinzare cutite deseuri si care ii face ''porci'' pe cei care incearca sa se tocmeasca la pret (tot pe siteul personal).
Avind in vedere comportamentul si limbajul lui cristian soimosan, trag concluzia ca este in bransa cutitarilor ( sau poate cutitasilor?) echivalentul lui cristi ene in bransa rodbuilderilor: conflictual, marfa de proasta calitate pe care incearca s-o mascheze prin agresivitate verbala si explicatii alambicate, ceva probleme psihice si de adaptare in societate, dublate cu un talent imens de a se baga in seama peste tot.
Ai grija cutitasule, aici nu sunt baieti care sa-ti cinte'n struna pe siteul tau, vei reusi cu greu sa-ti vinzi deseurile.
Daca nu te cunosc inca, vor cerceta si vei fi bagat la mijloc.
Mai devreme sau mai tirziu iti vei da arama pe fata.

soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 27 Iul 2013, 09:07

teo... din cele 7 posturi ale tale pana la acest moment, oricine poate trage unele concluzii despre persoana ta. Probabil calitatea ei ne diferentiaza atat de mult de nu ne-am inteles in trecut si ai ramas cu atata nemultumire.
Despre produsele mele, clienti sunt cei care au dreptul sa se pronunte si nu cei care au vrut sa cumpere dar nu le-a mers negocierea.
Iar despre forumul pe care ai vrut dar nu este membru... nu imi aduc aminte de asemenea discutii, dar probabil tot de la punctul 1 se trage un refuz de acceptare.
Nu am intrat aici sa imi vand marfa, am vrut sa deschid o discutie constructiva lucru care iti scapa pe deplin, avand in vedere TOATA activitatea dumitale pe acest forum.
Nu am vandut nici un cutit, nu am oferit nici un cutit la vanzare aici si nici nu am pus nici un link spre vreun cutit de vanzare.
Cat despre aprecierile si jignirile postate....nu ma ating, nu ne cunoastem asa ca nu ai ideie nici despre si nici cu cine vorbesti, in spatele unui user se poate ascunde o persona sau o cloan, dar activitatea fiecaruia, globala sau punctuala il caracterizeaza fata de comunitate ...iar asta este diferita la mine fata de dumneata, asa cum spuneam inca de la inceput.

teo predator
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 01 Mar 2013, 23:12

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de teo predator » 27 Iul 2013, 10:41

UPS, inca o asemanare cu ene: totala aversiune fata de limba romana.
Sa fie de vina ceva carente de educatie (la propriu si la figurat :lol: ) sau o stare de iritare maxima cauzata de postarea mea?
Vrei sa dau copy/paste de pe siteul tau la citeva postari aroganto/mitocanesco/atotstiutoare, ca sa vada si baietii de p-aici cine este soimosan?
Treaba e simpla si nu trebuie un IQ prea mare ca sa te prinzi: cind erai pe val, vindeai cui voiai tu, banai pe cei care nu-ti cintau in struna sau care voiau sa-ti dea un pret mai mic, sau ii f.... in gura pe cei care voiau sa-ti intre pe forum si nu-ti placea numele lor.
Acum cind ti s-a imputit treaba si oameni ca Ghenadie, sau membrii ai forumului EDC, au reusit sa cultive un pic userii in privinta unui cutit custom, intrii si faci valuri pe un forum de pescuit.
De ce oare?
Q.E.D.

Avatar utilizator
AdarMarian
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 29 Aug 2011, 08:31
Localitate: Republica O.Goga, colt cu Nerva Traian

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de AdarMarian » 27 Iul 2013, 14:43

Ghenadie scrie:Adeline, te credeam om asezat..dar na, timpul le vindeca pe toate..
PS ia intreaba- l pe soimu ' daca de Rambo vorbea :lol1:
Cu siguranta autorul topicului nu vorbea de Rambo, insa discuta despre "cutitul de pescuit", ceea ce-i oarecum asemanator: sunt fictiuni.
Nu exista cutit de pescuit, cel mult putem aminti cutitul de filetat, insa asta-i o scula domestica, nicidecum una de carat pe garla, dar in acelasi timp pot sa afirm ca exista cutitul pe care il luam cu noi la peste, unul anume, pastrat special, nelipsit din bagaj.
Cum eu pescuiesc aproape exclusiv pe Dunare si in Delta, cutitul trebuie sa indeplineasca anumite criterii si sarcini: sa fie durabil, usor de purtat, cu lama grea, sa taie craci, plase, sa curete locul de campare, ceea ce ala purtat de mine o face cu brio. Teaca groasa, din piele, imi permite sa-l iau in barca, uneori pneumatica, fara teama ca mi-ar sparge-o, plus ca odata prins de curea, poti sa uit de grija lui.
Biceagul cel mic, atasat de un snur, il port la gat. N-are egal cand trebuie sa fac o montura!
Sper ca l-am edificat si pe amicul Ghenadie, cata vreme ceilalti au inteles rostul postarii mele.

soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 27 Iul 2013, 15:59

AdarMarian scrie:
Ghenadie scrie:Adeline, te credeam om asezat..dar na, timpul le vindeca pe toate..
PS ia intreaba- l pe soimu ' daca de Rambo vorbea :lol1:
Cu siguranta autorul topicului nu vorbea de Rambo, insa discuta despre "cutitul de pescuit", ceea ce-i oarecum asemanator: sunt fictiuni.
Nu exista cutit de pescuit, cel mult putem aminti cutitul de filetat, insa asta-i o scula domestica, nicidecum una de carat pe garla, dar in acelasi timp pot sa afirm ca exista cutitul pe care il luam cu noi la peste, unul anume, pastrat special, nelipsit din bagaj.
Cum eu pescuiesc aproape exclusiv pe Dunare si in Delta, cutitul trebuie sa indeplineasca anumite criterii si sarcini: sa fie durabil, usor de purtat, cu lama grea, sa taie craci, plase, sa curete locul de campare, ceea ce ala purtat de mine o face cu brio. Teaca groasa, din piele, imi permite sa-l iau in barca, uneori pneumatica, fara teama ca mi-ar sparge-o, plus ca odata prins de curea, poti sa uit de grija lui.
Biceagul cel mic, atasat de un snur, il port la gat. N-are egal cand trebuie sa fac o montura!
Sper ca l-am edificat si pe amicul Ghenadie, cata vreme ceilalti au inteles rostul postarii mele.
inteleg conceptul, si eu port in masina un cutit cu lama foarte mare, dar nu si pun in bagajul de pescuit
oricum e o chestie de preferinte si de obisnuinta pana la urma
eu cred ca porti dupa tine un cutit mare de camping. Iti recomadn daca vei vrea sa il schimbi, sa te uiti putin la Outcast de la Kershaw, un cutit care se potriveste foarte bine la ceea ce cauti tu.
http://adventuremalaysia.com/index.php? ... &Itemid=62
putin cam slab calit, dar nu degeaba... fiind asa mare are risucl sa il rupi daca e calit spre maxim, iar otelul D2 mentine un tais foarte foarte bun si la valorile astea. Ergonomia este incredibila iar teaca este foarte buna.
ca sugestie... dar totusi, nu despre cutit mare de camping era ideia sa discutam

soimu`
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 23 Sep 2009, 17:48
Localitate: arad

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de soimu` » 06 Aug 2013, 12:12

gata si modelul 2
l-am scurtat cu lama la 14 cm si taisul sa modificat, nu mai este scandi este flat
manerul tot fulltang dar pentru presele, acesta este cu lemn de nuc.
atat am avut de spus, multumesc la cei care au contribuit.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

ganicus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 23 Mai 2013, 16:58

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de ganicus » 06 Aug 2013, 18:00

Foarte reusit.Imi place foarte mult cum arata acest cutit.Faci si teaca la ele??

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: cutitul pentru pescuit... pareri si preferinte

Mesaj de MuskMd » 06 Aug 2013, 18:34

eu nu reusesc sa imi dau seama care e culoarea reala .
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns