O lectie de demnitate.

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de MuskMd » 24 Mai 2013, 06:12

poate ar trebui sa mai incerci cu cititul. s-au nu :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de bradypus » 24 Mai 2013, 07:45

io ! io detin adevarul absolut

si probabil is si asa de slab dotat ca ma las manipulat in neclintirea mea.

ps: in legatura cu fetita ta... , sa-ti traiasca ! ma bucur ca merge bine cu scoala dar din ce zici tu se pare ca ea e asa zis " vizuala si functionala " , nah... nu e nimic rau in asta... oamenii au felul lor de a invata
adica unii prind mai repede daca vad si fac decit daca aud sau citesc si cu toate ca trebe exersati toti muschii... ca sa stoarca ea la maxim ce vrei s-o inveti probabil e mai bine de flexat " mushciul " cel mai puternic

sint mai multe feluri de belit mielu... , idea e sa gasesti calea ce-a mai potrivita ei. Probabil o ora de lectura e cam lunga..., mai taie olea din ea si adauga treptat, , probabil e bine sa fie lectura interesanta ... amuzanta sau misterioasa

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de rapace » 24 Mai 2013, 09:28

Pentru cei ce detin mansarda si vor sa o doteze incepeti cu ferestrele Velux aduc o lumina foarte benefica ambientului sau becuri dom-le becuri :lol: :lol:

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de biban solzos » 24 Mai 2013, 18:51

radu2 scrie:Cei de etnia maghiara sunt la fel ca si noi romanii, unii cu mansarda mai bogata, altii, din pacate o foarte mare parte, mai putin dotati. De regula, cei mai putin inzestrati de la natura sunt mai usor de manipulate si intr-o confruntare de idei, tot timpul vor suplinii lipsurile prin manifestari de forta.
Aici, de acord cu tine ...100% ...

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de biban solzos » 24 Mai 2013, 19:05

radu2 scrie: M-a uit la fata mea de 11ani, care4 invata foarte bine, dar nu vrea sa citeasca o carte, mai bine joaca tot feluri de jocuri pe net. Am hotarat ca o ora la cateva zile s-a stam toata familia si sa citim, ora de lectura dar din pacate n-a prins, am ramas singur.
Ora de lectura prindea , dar nu s-a stam toata familia ...Acest fenomen, era valabil in perioada cand , la vizite, se servea dulceata cu un pahar de apa rece...Acum, trebuia sa incepi cu "Petre picior de lemn", cu Ileana Cosanzeana, cu Pacala si Tandala , Harap-Alb , Alba ca Zapada, etc...Daca te critic pt faptul ca un copil de 11 ani a reusit sa se impuna in fata ta , o sa zici ca-s "semlecan " :wink: :wink: ...Tu gandesti bine , dar renunti prea usor , din pacate ...La tine, din fericire, e deficitara doar "tehnica" ...Inca nu-i tarziu...Daca vrei sa vezi dezastrul renuntarii la lectura , citeste-l pe "Gigel" ....Te rooog, insista cu fata....lectura e singurul mod de a-si forma un vocabular care-o va diferentia pe viitor de "semlecanisme " :!: :!:

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de biban solzos » 24 Mai 2013, 19:15

rapace scrie:Pentru cei ce detin mansarda si vor sa o doteze incepeti cu ferestrele Velux aduc o lumina foarte benefica ambientului sau becuri dom-le becuri :lol: :lol:
Si tu si @ Musk-ul sunteti rai ...Omul macar vrea ...poate-i la prima experienta , dar e sincer si VREA...Omul asta e FFF DEPARTE de nivelul zeflemistilor cititori din Platon , sau de semlecanisme omniprezente pe toate topicurile ...Zau, acuma, mai ales tu, Musk-ule ...Te iert de miel, ca a trecut Sf Paste , si-ai ramas dator cu @ old radu , dar, daca-i sa comparam numai felul de-a gandi ( sau mentalitatea, cum vreti ) , eu cred ca-i om "cu potential " ( cum zicea @ rine de innotatoarele mele :mrgreen: )...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de rine » 24 Mai 2013, 19:36

radu2 scrie:Cei de etnia maghiara sunt la fel ca si noi romanii, unii cu mansarda mai bogata, altii, din pacate o foarte mare parte, mai putin dotati.


Parerea mea, ca cu cat citesti mai mult, cu atat intelegi mai bine ceea ce te inconjoara si iti dai seama ca de fapt mai ai foarte multe de invatat si ca de multe ori mai bine taci decat sa vorbesti
pai, ca cam, cati nene sunt dotati mai putin la mansarda?doo sau tri judete? nu-i prea mult?nu-i jignesti?
si cu cititul e relativ.
io am cetit BIBLIA si alte carti d'astea si n-am inteles nica :cry:
da, am cetit si Mein Kampf si am inteles tot :twisted:
si chiar daca io cred ca inteleg ceea ce ma inconjoara ,asta e un exemplu in care mai bine taceam, nu? :lol: :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de MuskMd » 24 Mai 2013, 21:09

:lol: :lol: stai linistit, si daca nu zieai tot ti-ar fi pus careva ceva cuvinte in cont :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Mai 2013, 10:43

Ghiboarte :lol: la tine nu numai ca trebuie sa-ti iei pastiluta ,precum Gerula,mai trebuie sa o iei dupa reteta.. :lol: Se vede clar ca excesul dauneaza...probabil ti-au socotit doza per kg/corp,da' ei doctorii saracii,de unde sa stie ca esti caz particular la care materia cenusie nu sa dezvoltat proportional cu masa corporala..deh sistemul ,cica medicii aia buni,au cam plecat din tara..si uita-te la tine...rezultatul..... :lol: :lol: :lol: :lol:

Manipulat....in esenta... :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: O lectie de demnitate.

Mesaj de biban solzos » 26 Mai 2013, 15:51

semlecangheorghe scrie:Ghiboarte :lol: la tine nu numai ca trebuie sa-ti iei pastiluta ,precum Gerula,mai trebuie sa o iei dupa reteta.. :lol: Se vede clar ca excesul dauneaza...probabil ti-au socotit doza per kg/corp,da' ei doctorii saracii,de unde sa stie ca esti caz particular la care materia cenusie nu sa dezvoltat proportional cu masa corporala..deh sistemul ,cica medicii aia buni,au cam plecat din tara..si uita-te la tine...rezultatul..... :lol: :lol: :lol: :lol:

Manipulat....in esenta... :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=6AyXc7s8l3A

Atat am gasit pt nivelul tau de intelegere ...Stiu ca-ti place sa faci referire la mine pe orice topic...Apreciez recunostinta ta...Esti sublim, in chilotei roz cu floricele, gangurind in groapa cu nisip , cu lopatica si galetusa alaturi ...
Daca tu crezi ca intereseaza pe cineva diagnosticele ce le insiri, te priveste, da-i mai departe cu ele ... ( da' chiar asa , de ce ai tu o obsesie cu retete, pastile si dozaje ??...Borfas mic, tu esti "experimentat ", bag seama :headbash: ....)
Pareai mai interesant ...Chiar nu mai meriti atentie ! Fa-ti damblalele , nu te opreste nimeni...Loc de postari mai ai destul...infige-te, nu ierta nimic :D :D

Un ultim omagiu : :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=J22xM0MIFr0

Cand o sa cresti mare, macar de la ploaie si soare, poate o sa faci diferenta intre topicurile unui forum si codrul verde ...
:wink: :wink: ...

Scrie răspuns